Zawadzkie ma jedyną w powiecie strzeleckim lodówkę społeczną. Spełniła nieocenioną rolę w Wielkanoc. Swoje rodzime potrawy zostawili w niej także uchodźcy z Ukrainy.
W Sebastianeum Silesiacum prąd jest wytwarzany z wykorzystaniem energii słonecznej i magazynowany za pomocą jonowo-litowych akumulatorów. Takie rozwiązanie Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa w Kamieniu Śląskim zastosował jako pierwszy w Polsce.
W Staniszczach Małych od kilku lat działa Gospodarstwo Innego Wymiaru, znane również jako Giprol. - Najpierw oferowaliśmy usługi rolnicze. Pomysł na gospodarstwo i zagrodę edukacyjną zrodził się, kiedy pracowałam za granicą. Usłyszałam o czymś takim jak labirynt w kukurydzy - opowiada Iwona Pietruszka, właścicielka.
Przejeżdżając letnią porą drogami wśród łąk i zrębów leśnych, można w oddali z okien samochodu zauważyć ule. Pszczelarze stawiają je w różnych odludnych miejscach, by zapewnić pszczołom dostęp do miododajnych roślin.
W gminie Ujazd trwa Ekotydzień. Od kilku dni lokalna społeczność podejmuje i angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska, troszcząc się o naturę, promując proekologiczne zachowania oraz poszerzając świadomość ekologiczną.
Drodzy Czytelnicy, w partnerstwie z Grupą Górażdże inaugurujemy akcję "Razem dla środowiska", w ramach której będziemy promować ideę zrównoważonego rozwoju w życiu domowym, w naszych samorządach i miejscach pracy.
Aleje Czereśniowe to jedna z największych, a zarazem najbardziej ulotnych atrakcji Góry św. Anny. Drzewa są obsypane kwiatami tylko przez około dwa tygodnie w roku. Z racji wieku sporo drzew obumiera. Stąd inicjatywa gminy Leśnica pod nazwą "Ratujemy Aleje Czereśniowe".
Aleje czereśniowe na Górze św. Anny to jedna z największych, a zarazem najbardziej ulotnych atrakcji tamtejszego Parku Krajobrazowego. W połowie kwietnia, kiedy drzewa są obsypane kwiatami, okolica pięknie się prezentuje i przyciąga wielu miłośników fotografii.
W piątek 22 kwietnia w siedzibie Parku Krajobrazowego odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestnicy poznawali walory kulinarne pokrzywy zwyczajnej. To już kolejne ciekawe warsztaty przygotowane przez Zespół Parków Krajobrazowych „Góra Św. Anny”. Tym razem uczestnicy nie tylko zdobywali wiedzę, ale również mogli skosztować swoich wyrobów.
Na początku kwietnia w urzędzie miejskim w Kolonowskiem odbyła się sesja rady gminy. Jako że gmina chce bardziej skupić się na zarządzaniu energią, najpierw głos zabrał przedstawiciel XOOG Klastry Energii, prywatnej grupy energetycznej z polskim kapitałem.
Miłość człowieka do pszczół należy do tych trudnych. Bywa słodka jak miód i bolesna jak użądlenie. I do tego człowiek bez pszczoły żyć nie może.
Czy świerk i sosna mogą rosnąć w tych samych warunkach? Jakie zwierzęta można napotkać w lasach w rejonie Strzelec Opolskich. Co oznaczają cyfry na tabliczkach na ściętych drzewach? Leśnicy zdradzają swoje tajemnice.