Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 17:58
Reklama

Pani Danuta tworzy piękne mydełka. Sporo składników pozyskuje z ogródka

Danuta Szulc ze Strzelec Opolskich od dwóch lat wykonuje mydełka glicerynowe. - Kiedy dowiedziałam się, że można je samemu robić, postanowiłam spróbować i wkręciłam się w ten temat - mówi.
Pani Danuta tworzy piękne mydełka. Sporo składników pozyskuje z ogródka
Danuta Szulc uwielbia dodawać kwiaty do mydełek
Autor: JG

- Zaczęłam się interesować historią mydła i gliceryny roślinnej, którą odkryto w XVIII wieku przez przypadek z wytopienia oliwy z oliwek - opowiada pani Danuta. - Gliceryna pozyskiwana jest z roślin i doskonale się wchłania w głębokie warstwy skóry, chroni przed utratą wody. Ma też właściwości nawilżające, łagodzi podrażnienia. Może być stosowana przez osoby o każdym rodzaju skóry, przez dzieci, a nawet alergików i cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Krótko mówiąc jest bezpieczna - dodaje.

Masę glicerynową pani Danuta kupuje przez internet, podobnie jak barwniki i zapachy. Pozostałe komponenty pochodzą głównie z jej ogródka. Strzelczanka na działce uprawia różnorakie kwiaty, których płatki dodaje do mydełek.

- Wykorzystuję forsycję, dziką różę, nagietek. Teraz jest czas lawendy, która też pięknie pachnie. Ważne, żeby kwiatki i płatki wysuszyć zanim dodamy je do masy, bo świeże spieką się w gorącej masie. Sama się o tym przekonałam - uśmiecha się pani Danusia. - Robię też mydełka z dodatkiem kawy, płatków owsianych. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością dodatków, bo to ma być mydło. One też nie pieni się tak jak to, które kupujemy w sklepach, ale przynosi oczekiwane efekty.

Strzelczanka swoimi produktami obdarowuje bliskich i przyjaciół. Na chrzciny wnuczki przygotowała mydełka z aniołkami, z okazji dnia czekolady mydełko w kształcie tabliczki słodkości, a do przedszkola mydlane plastry miodu.

- Lubię bawić się masą glicerynową, czasem dodaję do niej również masło shea. Jeśli chodzi o kształty, to ogranicza nas jedynie wyobraźnia i dostępne foremki. Kiedy przygotowujemy mydełka, trzeba pamiętać, żeby zabezpieczać je np. folią spożywczą. Jeżeli mamy je tylko do ozdoby, to mogą tak leżeć, ale jeśli z nich korzystamy na co dzień, warto zaopatrzyć się w mydelniczkę z dziurkami, żeby nie stały w wodzie, bo takie mydełka się „pocą” - radzi Danuta Szulc.

Partnerem cyklu jest Grupa Górażdże

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DzmTreść komentarza: No firma spyta to w czepku rodzona zaczęła od remontu stawu który po roku czasu się rozpadać zaczął a teraz to połowa strzelec jest w jego rękach i większość przetarguw on wygrywa terazData dodania komentarza: 17.08.2022, 13:00Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Pamiętajmy o tym, że drzewa pochodzą z lasu. Ludzie chcą mieć panele, drewniane deski, meble - pani Agnieszko, ludzie krzyczą, że chcą mieć las, a nie panele, proszę nie przeinaczać, co z tego, że zrzucicie odpowiedzialność na ministra, który zatwierdzi plan, wszyscy dobrze wiedzą, że minister potrzebuje na 500+, węgiel+ i chrust+, podpisze wszystko, żeby kasę odstać, a o las niech się troszczą następni...Data dodania komentarza: 17.08.2022, 12:09Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama