Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 18:28
Reklama

Jak zrobić ekologiczny nawóz do roślin? Mamy dla Was kilka prostych sposobów

Praca w ogrodzie jest przyjemna, ale czasochłonna. Żeby nasze plony były obfite i dorodne, należy włożyć wiele pracy w pielęgnację roślin. Oto kilka ekologicznych sposobów, jak przygotować naturalny nawóz. Nie trzeba wcale kupować drogich preparatów w sklepach, wystarczy mądrze wykorzystać to, co chcemy wyrzucić do kosza.
Jak zrobić ekologiczny nawóz do roślin? Mamy dla Was kilka prostych sposobów
Autor: Fot. Pixabay

Wiosna i lato to czas intensywnej pracy w ogródkach - sadzimy, plewimy, rozsadzamy. Lipiec to czas ogórków, a także szczególny miesiąc pielęgnacji pomidorów i papryk rosnących na zewnątrz. Stosując się do zasady "nie wyrzucaj, wykorzystaj" szybko możemy przygotować naturalny nawóz dla naszych roślin. Co warto wykorzystać?

 • Skorupki jajek - zawierają cenne mikroelementy jak wapń, krzem, fluor czy cynk. Dzięki tym składnikom nadają się idealnie do nawożenia piwonii, tulipanów, cukinii, ogórków, pomidorów czy szczypiorku. Wystarczy pokruszyć skorupki i rozsypać je wokół roślin. Dodatkowo uchronią rośliny przed ślimakami ponieważ te, gdy natrafią na taką przeszkodę szybko się wycofają.
   
 • Skórki po bananach - zawierają związki fosforu i potasu, które odpowiadają za wzrost i smak naszych plonów. Dokarmiane nawozem ze skórek bananów ogórki czy pomidory, nie tylko lepiej rosną, ale mają zdecydowanie lepsze walory smakowe. Wystarczy pokroić skórki bananów, włożyć do słoika, zalać ciepłą wodą i odstawić na dwa dni w zacienione miejsce. Tak przygotowanym nawozem można bezpośrednio podlewać nasze sadzonki. Pokrojone kawałki skórek można też zakopać w ziemi pod roślinami, które potrzebują wsparcia.
   
 • Nawóz z pokrzywy - zawiera wiele cennych składników jak azot, potas, magnez, żelazo, wapń i krzem, a także naturalne przeciwutleniacze. Jak go przygotować? Do wiadra o pojemności 10 litrów wkładamy górne części pokrzyw bez korzeni, tak aby wypełniły połowę pojemnika. Następnie zalewamy je ciepłą wodą i pozostawimy na około tydzień. Wiadro warto przykryć gazą w ochronie przed owadami, które lubią składać jaja w gnojówce. Każdego dnia należy przemieszać roztwór. Gotowy nawóz należy przed użyciem rozcieńczyć - 1litr nawozu w 10 litrach wody. Najlepiej używać go podlewania pomidorów.
   
 • Fusy z kawy - fusy mają lekko kwaśny odczyn Ph, dlatego idealnie nadają się do nawożenia krzaków borówki, pomidorów, truskawek, azali, wrzosów czy hortensji. Fusy stosujemy sypiąc bezpośrednio pod rośliny w ogrodzie. Możemy je także wymieszać z ziemią i użyć jako podłoże do kwiatów doniczkowych.
   

Naturalne wspomagacze roślin, każdy znajdzie w swoim domu. W tani i ekologiczny sposób możemy zadbać o lepszy wzrost naszych upraw, a obfite plony ucieszą każdego ogrodnika. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: P.M.Treść komentarza: Skwer 100 m od Parku. Kto na to wpadł ? Pierwszy czy jego zastępca? Komu tu jeszcze dać zarobić.Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:26Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DzmTreść komentarza: No firma spyta to w czepku rodzona zaczęła od remontu stawu który po roku czasu się rozpadać zaczął a teraz to połowa strzelec jest w jego rękach i większość przetarguw on wygrywa terazData dodania komentarza: 17.08.2022, 13:00Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dach
Reklama