Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 15:26
ReklamaFilplast

Te kwiaty upijają owady i kwitną pod ziemią. Oto niezwykły świat storczyków

Storczyki od dawien dawna fascynowały człowieka. Ich niezwykłe kształty, piękno, wdzięk i zapach wzbudzały ciekawość i zainteresowanie. Obecnie prawie w każdym domu w doniczce rośnie najpopularniejszy storczyk Phalenopsis. Okazuje się jednak, że kwiaty te mają znacznie więcej sekretów, niż mogłoby się wydawać.
Te kwiaty upijają owady i kwitną pod ziemią. Oto niezwykły świat storczyków

O fascynującym świecie storczyków opowiedziała nam Elżbieta Witosza, starszy specjalista ds. ochrony przyrody w Parku Krajobrazowym "Góra św. Anny". 

- W Europie pierwszą wzmiankę o storczykach podał grecki filozof Teofrast. W „Badaniach nad roślinami zamieścił opis rośliny, którą nazwał orchis (III w p. n.e.). Samo słowo w języku greckim znaczy „jądro” i odnosi się do wyglądu bulwiasto zgrubiałych korzeni przypominających męskie gruczoły płciowe. Rośliny te były pozyskiwane i wykorzystywane przez Słowian jako rośliny magiczne i lecznicze. Storczyki o bulwach przypominających dłoń (kukułka szerokolistna, kukułka plamista, gółka długoostrogowa ) nazywane były bożą rączką - mówi Elżbieta Witosza. 

Dawniej wierzono, że kwiaty miały moc usuwania wszelkiej trucizny z człowieka, „a kto by ziele to przy sobie nosił, ani trucizny, ani babich czarów nie potrzebuje się obawiać”. Korzeń kukułki szerokolistnej bywał „używany jako zabezpieczający przed poczęciem, jeden z tych niby-palców (część bulwy), zagotowany i wypity zabezpiecza kobietę na jeden rok od macierzyństwa, dwa na dwa lata, trzy na trzy lata itd.” Storczyki o bulwach okrągłych (storczyk męski, storczyk kukawka, storczyk samczy) były uważane za jedne z największych afrodyzjaków. W średniowiecznych zapisach nosiły nazwę jajka, lisie jajka, koziełki, nasiędzwig, stojał, stojak, storzyk, storzysz, wstawacz itd. 

- Słowiańscy pozyskiwacze roślin musieli doskonale znać morfologię storczyków. Nieznajomość - według ich wierzeń - byłaby fatalna w skutkach: „Młody korzeń (bulwka) miał pobudzać żądzę cielesną, stary korzeń ją zatracać” albo też „młody korzeń przyczyniać się do płodzenia synów, a stary do rodzenia córek”. Bulwy korzeniowe storczyków przez długie lata stanowiły oficjalny surowiec zielarski. Wytwarzano z nich substancję o nazwie „Tubera Salep”. Ze względu „na lecznicze” właściwości storczyków średniowieczni zakonnicy rozpoczęli „uprawę” tych roślin przenosząc je ze środowiska naturalnego do ogrodów. Jednak hodowla nie udawała się - zaznacza Elżbieta Witosza i dodaje, że wynika to ze sposobu rozmnażania i cyklu rozwojowego tych roślin. 

- Storczyki produkują ogromną liczbę nasion. W jednym owocu może ich być 2-3 milionów. Nasiona te należą do najmniejszych w świecie roślin. Lekkie nasiona mogą być przenoszone z wiatrem na ogromne odległości. Storczyki to jedne z najbardziej wyspecjalizowanych roślin. Specyficzny kształtów, barwa i zapach ma na celu tylko jedno: zwabienie zapylacza - podkreśla.

Na świecie jest rozpoznanych ok. 20 -35 tys. gatunków, z czego najwięcej rośnie w tropikach. W Polsce występuje ok. 50 gatunków storczyków, a na terenie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny" jest ich 9. Są to: storczyk blady, listera jajowata, podkolan biały, buławnik mieczolistny, buławnik wielkokwiatowy, gnieźnik leśny, kruszczyk szerokolistny, kruszczyk połabski i kruszczyk siny. Wszystkie krajowe storczyki podlegają ochronie prawne. Nasze storczyki nie są co prawda tak okazałe jak w tropikach, ale ich kwiaty i biologia są równie fascynujące. Co ciekawe najstarsze rysunki dziko rosnących storczyków pochodzą z V wieku z Chin i starożytnej Japonii, gdzie rośliny te uważano za symbol dostojeństwa i szlachetności. Chiński filozof Konfucjusz nazwał storczyk „królem pachnących roślin”. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!



Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
Reklamamubea
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 25 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama