Zlot na Regolowcu to jedna z najstarszych tradycji turystycznych w naszym regionie. Tegoroczna impreza była już 41. takim wydarzeniem organizowanym przez PTTK Zawadzkie.
Nietypowo do niedawnych obchodów święta Konstytucji 3 Maja przygotowali się uczniowie biorący udział w zajęciach z edukacji teatralnej prowadzonej przez Grażynę Machelską w szkole podstawowej w Zawadzkiem. Postanowili odegrać podział władz na sądowniczą, ustawodawczą i wykonawczą.
Zakończyło się liczenie głosów oddanych przez mieszkańców gminy na projekty złożone w budżecie obywatelskim. W tym roku aktywiści zgłosili sześć pomysłów na polepszenie życia w Zawadzkiem i okolicach, a gmina przeznaczyła na ich realizację kwotę 50 tysięcy złotych.
Komendant policji w Strzelcach Opolskich podpisał porozumienie z burmistrzami Zawadzkiego i Kolonowskiego w sprawie dodatkowych patroli. Łącznie na ten cel samorządy przeznaczyły 11 tysięcy złotych.
Koncert „Zawadzkie dla Ukrainy” był pierwszą imprezą, podczas której mieszkańcy gminy mogli na własne oczy i uszy sprawdzić nowe wyposażenie obiektu. Uzyskany dzięki funduszom zewnętrznym sprzęt to ogromny skok jakościowy dla organizowanych przez placówkę Biblioteka i Kultura imprez.
Zakończyła się inwestycja w centrum Zawadzkiego, która ma na celu poprawienie bezpieczeństwa pieszych na jednym z najruchliwszych skrzyżowań w mieście. Odnowiono przejścia dla pieszych, a także je doświetlono. Oprócz tego pojawił się system wykrywający ruch pieszych i nie tylko.
Zawadzkie jest jedną z tych miejscowości, w których trudno wskazać centralne miejsce. Pod tym względem przypomina Łódź, co do której wszyscy są przekonani, że funkcję jej rynku pełni ulica Piotrkowska, gdy tymczasem na jej końcu znajduje się zapomniany przez mieszkańców i turystów plac, który jest oficjalnym rynkiem miasta. W Zawadzkiem, które powstało i rozrastało się wzdłuż głównej drogi, takim miejscem pełniącym rolę centrum kulturalnego jest Plac Hutnika z kinoteatrem. Unosi się nad nim tajemnica zaginionych krasnali.
Jeden pociąg na trasie Opole - Zawadzkie został odwołany w czwartek, 5 maja, przez przedstawicieli regionalnego oddziału Polregio. W piątek, 6 maja, sytuacja się powtórzyła. Pasażerowie mogli skorzystać z komunikacji zastępczej. Przyczyną utrudnień jest protest pracowników spółki.
Nasz Czytelnik Rudolf Figura spacerował ostatnio po lesie niedaleko Wierchlesia. W oddali zauważył stado danieli. Jeden z osobników był cały biały.
W blokach należących do spółdzielni mieszkaniowej Hutnik zabrakło ciepłej wody. Władze spółdzielni i Polska Spółka Gazownictwa przerzucają się odpowiedzialnością za sytuację.
Na stronie internetowej gminy Zawadzkie pojawiło się zaproszenie do wypełnienia ankiety odnoszącej się do strategii gminy na lata 2023-2030. Mieszkańcy biorący w niej udział mogą wyrazić swoje zdanie na takie tematy, jak jakość dróg i powietrza, skomunikowanie z dużymi miastami czy dostępność przedszkoli.
W sobotę 30 kwietnia dwudziestu wolontariuszy łączyło przyjemne z pożytecznym. Podczas spływu rzeką Mała Panew sprzątali jej brzegi. Zebrano blisko 150 kilo śmieci!