Ujazd przymierza się do utworzenia gminnej spółdzielni energetycznej. Ma to być pierwsza tak spółdzielnia w Polsce i zapewnić oszczędności zarówno samorządowi, jak i mieszkańcom gminy Ujazd.
Nasz Czytelnik Rudolf Figura spacerował ostatnio po lesie niedaleko Wierchlesia. W oddali zauważył stado danieli. Jeden z osobników był cały biały.
W sobotę 30 kwietnia dwudziestu wolontariuszy łączyło przyjemne z pożytecznym. Podczas spływu rzeką Mała Panew sprzątali jej brzegi. Zebrano blisko 150 kilo śmieci!
Zawadzkie ma jedyną w powiecie strzeleckim lodówkę społeczną. Spełniła nieocenioną rolę w Wielkanoc. Swoje rodzime potrawy zostawili w niej także uchodźcy z Ukrainy.
W Sebastianeum Silesiacum prąd jest wytwarzany z wykorzystaniem energii słonecznej i magazynowany za pomocą jonowo-litowych akumulatorów. Takie rozwiązanie Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa w Kamieniu Śląskim zastosował jako pierwszy w Polsce.
W Staniszczach Małych od kilku lat działa Gospodarstwo Innego Wymiaru, znane również jako Giprol. - Najpierw oferowaliśmy usługi rolnicze. Pomysł na gospodarstwo i zagrodę edukacyjną zrodził się, kiedy pracowałam za granicą. Usłyszałam o czymś takim jak labirynt w kukurydzy - opowiada Iwona Pietruszka, właścicielka.
Przejeżdżając letnią porą drogami wśród łąk i zrębów leśnych, można w oddali z okien samochodu zauważyć ule. Pszczelarze stawiają je w różnych odludnych miejscach, by zapewnić pszczołom dostęp do miododajnych roślin.
W gminie Ujazd trwa Ekotydzień. Od kilku dni lokalna społeczność podejmuje i angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska, troszcząc się o naturę, promując proekologiczne zachowania oraz poszerzając świadomość ekologiczną.
Drodzy Czytelnicy, w partnerstwie z Grupą Górażdże inaugurujemy akcję "Razem dla środowiska", w ramach której będziemy promować ideę zrównoważonego rozwoju w życiu domowym, w naszych samorządach i miejscach pracy.
Aleje Czereśniowe to jedna z największych, a zarazem najbardziej ulotnych atrakcji Góry św. Anny. Drzewa są obsypane kwiatami tylko przez około dwa tygodnie w roku. Z racji wieku sporo drzew obumiera. Stąd inicjatywa gminy Leśnica pod nazwą "Ratujemy Aleje Czereśniowe".
Aleje czereśniowe na Górze św. Anny to jedna z największych, a zarazem najbardziej ulotnych atrakcji tamtejszego Parku Krajobrazowego. W połowie kwietnia, kiedy drzewa są obsypane kwiatami, okolica pięknie się prezentuje i przyciąga wielu miłośników fotografii.
W piątek 22 kwietnia w siedzibie Parku Krajobrazowego odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestnicy poznawali walory kulinarne pokrzywy zwyczajnej. To już kolejne ciekawe warsztaty przygotowane przez Zespół Parków Krajobrazowych „Góra Św. Anny”. Tym razem uczestnicy nie tylko zdobywali wiedzę, ale również mogli skosztować swoich wyrobów.