- Co do zasady, bociany wiążą się w pary na lata. Ale jednocześnie idealistyczny poziom bocianiej wierności, czyli pełna wierność, który przez lata uznawaliśmy także za wiedzę naukową, nie jest prawdą - mówi prof. Arkadiusz Nowak, pracownik naukowy Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego i były wojewódzki konserwator przyrody.
Zawadzkie jest jedną z tych miejscowości, w których trudno wskazać centralne miejsce. Pod tym względem przypomina Łódź, co do której wszyscy są przekonani, że funkcję jej rynku pełni ulica Piotrkowska, gdy tymczasem na jej końcu znajduje się zapomniany przez mieszkańców i turystów plac, który jest oficjalnym rynkiem miasta. W Zawadzkiem, które powstało i rozrastało się wzdłuż głównej drogi, takim miejscem pełniącym rolę centrum kulturalnego jest Plac Hutnika z kinoteatrem. Unosi się nad nim tajemnica zaginionych krasnali.
Funkcjonariusze z Oddziału Zewnętrznego w Strzelcach Opolskich (Zakład Karny nr 1) przez kilkanaście dni pokonywali górskie szlaki, żeby pomóc choremu Kamilowi. W ten sposób nagłośnili zbiórkę pieniędzy.
Aleksander Senko jest Ukraińcem, pochodzi z centralnej części Ukrainy, od siedmiu lat mieszka w Polsce z całą rodziną. Prowadzi tu swoją firmę. Na wieść o wybuchu wojny od razu zaczął działać, zajął się wysłaniem pomocy humanitarnej swoim rodakom do Ukrainy, teraz pomaga sprowadzać bezpiecznie jak najwięcej Ukraińców (kobiet i dzieci) do Polski.
Henryk Siromski na co dzień pracuje jako dyżurny ruchu na kolei, pełni funkcję radnego miejskiego w Strzelcach Opolskich, a większość wolnego czasu poświęca ptakom. Teraz ma wyjątkowo pracowity czas - w jego domu na świat przychodzą małe kanarki i szczygły, o które bardzo trzeba dbać.
Niektóre z ponad 500 dzieł sztuki i elementów wyposażenia pałacu w Pokoju przeleżały w skrzyniach więcej niż sto lat. Co najmniej kilkanaście z nich już w maju przyjedzie do Muzeum Śląska Opolskiego.
Choć za nami święta Wielkiej Nocy, to w Ukrainie obchodzone będą dopiero w najbliższą niedzielę, 24 kwietnia. Z powodu wojny w naszym powiecie mieszka wielu uchodźców. Jak świąteczne dni będą obchodzić nasi goście?
Miłość człowieka do pszczół należy do tych trudnych. Bywa słodka jak miód i bolesna jak użądlenie. I do tego człowiek bez pszczoły żyć nie może.
Szymon Marzok pochodzi ze Staniszcz Małych, jego wielką pasją jest granie i śpiew. Od lat skrupulatnie realizuje swoje marzenie i zdobywa muzyczne wykształcenie. Choć nie pochodzi z rodziny muzyków, zawsze może liczyć na dobre słowo i wsparcie bliskich.
- Doświadczenie wojny, okrucieństwa jednych prowadzi do utraty wiary, inni ją w takich dramatycznych okolicznościach odzyskują. Dlaczego tak się dzieje, do końca nie wiemy - mówi ks. prof. Tadeusz Dola, teolog, emerytowany profesor Wydziału Teologicznego UO, w latach 2012-2020 przewodniczący Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.
Wojna na Ukrainie trwa już ponad miesiąc. Wraz z jej rozpoczęciem wielu Ukraińców, uciekając przed zagrożeniem, ruszyło w stronę Polski. Ponad 150 zarejestrowanych uchodźców przebywa w gminie Ujazd. Po odnalezieniu się w nowym miejscu wiedzą, że nie chcą siedzieć bezczynnie i coraz częściej zabierają się do pracy.
O wojnie Rosji z Ukrainą i jej konsekwencjach dla Polski i Europy w rozmowie z Krzysztofem Ogioldą mówi generał Roman Polko, dr nauk wojskowych, były dowódca Wojskowej Formacji Specjalnej GROM, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, członek Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności.