24 stycznia obchodziliśmy 76. rocznicę tragicznej śmierci księdza Karla Lange, dawnego proboszcza parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich.
Góra św. Anny to od wielu lat to cel pielgrzymek Ślązaków. Dziś miejsce to znamy tylko pod jedną nazwą. Nie zawsze jednak była to Góra św. Anny - jej kult zaczął się dopiero w XVI wieku, a tereny wokół góry już w pradawnych czasach były zamieszkiwane przez różne ludy, od epoki brązu do wczesnego średniowiecza. Jeszcze w publikacjach z okresu międzywojennego, w XX wieku, stosowano w odniesieniu do tego miejsca nazwę Góra Chełmska. Wiąże się z nią niezwykła legenda.
Z krajobrazu Zawadzkiego stopniowo znikają budynki przypominające o dawnej świetności Huty Andrzej. Większość z nich znajduje się na byłym terenie huty, więc mieszkańcy nawet nie wiedzą, że są rozbierane. Dwa lata temu zlikwidowano okazałą kotłownię wybudowaną w 1917 roku, na której była umieszczona płaskorzeźba bogini Minervy, jeszcze wcześniej rozebrano dawną stajnię. Budynek ten pochodził z 1840 roku, czyli powstał niedługo po założeniu huty w 1836 roku. Teraz rozbierany jest obiekt, do widoku którego mieszkańcy o wiele bardziej się przyzwyczaili, czyli stojący w centrum miasta, przy obecnej ulicy Wajdy, biurowiec huty.
Triduum Paschalne poprzedzające Wielką Noc obfituje w różne zwyczaje ludowe, które w wielu domach nadal są praktykowane.
16 listopada 1280 roku odbył się zjazd rycerzy księstwa opolskiego na Zamku w Toszku.
25 stycznia 1945 - dzień ten miał stać się najczarniejszym w 800-letniej historii Ujazdu!
Front (tak mówiło się o nadejściu Armii Czerwonej) doszedł na obszar obecnej gminy Ujazd w poniedziałek 22 stycznia 1945 roku. Przypominamy historię tych wydarzeń.
Dwunastego stycznia 1945 roku rozpoczęła się wielka ofensywa Armii Czerwonej, która miała wyzwolić resztę obszaru przedwojennej Polski i zdobyć ziemie Trzeciej Rzeszy, leżące na wschód od linii Odra – Nysa Łużycka.