Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 10:56
Reklama Filplast

LKS Źródło Krośnica ma już 75 lat. Działalność rozpoczął dzięki mieszkańcom

Niedawno obchodziliśmy jubileusz klubu piłkarskiego LKS Źródło Krośnica. Zanim na dobre mogliśmy świętować 75. urodziny Źródła, zawodnicy przygotowujący się cały czas do nadchodzącego sezonu, rozegrali mecz towarzyski z KS-em Szczedrzyk. Potem, już na drugim końcu wioski odbyła się część oficjalna, podczas której można było poznać bliżej klubową historię.
LKS Źródło Krośnica ma już 75 lat. Działalność rozpoczął dzięki mieszkańcom
LZS Krośnica, około 1965 roku. W pierwszym rzędzie od lewej: Jan Smykała "Pele" - trener, Józef Grabelus, Ginter Sordoń, piłkę trzyma gracz o pseudonimie "Czołska", Reinhold Woźnica, Konrad Smykała, Gerhard Gordzielik. Od lewej stoją: Alojzy Stiller, Alojzy Hadamik, Rudolf Sklorz, Erich Adamiec, Raitor - kierownik drużyny, Antoni Jaskóła, Jerzy Kapica

Autor: archiwum klubu

LKS Źródło Krośnica ma już 75 lat

Ludowy Klub Sportowy powstał siedemdziesiąt pięć lat temu, w roku 1948, z inicjatywy mieszkańców Krośnicy, między innymi Jana Komandra, Leona Stasia, Antoniego Wacławczyka oraz Józefa Lipoka. Pierwotnie piłkarze swoje mecze rozgrywali na boisku przy ulicy Szkolnej (po lewej stronie w kierunku rzeki). Mniej więcej w 1959 roku postanowiono przekształcić tamten teren w działki pod zabudowę jednorodzinną. Mieszkańcy Krośnicy w piłkę dalej chcieli grać, trzeba było zatem poszukać dla klubu nowego miejsca. To znalazło się za wsią w pobliżu rzeki - Źródło gości tu swoich rywali po dziś dzień.

Jak wspominają działacze i dawni piłkarze, z powodu lokalizacji mecze nieraz trwały dłużej niż regulaminowe 90 minut, gdyż piłka często lądowała w rzece. Przez wiele lat swojego istnienia klub występował na najniższych poziomach rozgrywek piłkarskich w regionie. Powodów takiego stanu rzeczy było kilka. Niewiele w tamtych czasach inwestowało się w boiska, początkowo zawodnicy grali w butach roboczych, różnych koszulkach i spodenkach - jednym słowem w tym, co każdy miał w domu i co akurat było po ręką. Strojami opiekowała się jedna z mieszkanek, Gertruda Smykała, zaś sprzęt i wyposażenie przechowywano w jej domu niedaleko boiska. Dopiero w 2008 roku oddano do użytku budynek z szatniami dla zawodników. Mniej więcej w tamtym czasie klub odniósł największe jak dotąd sukcesy, awansując z Klasy B do Klasy A, a potem do Ligi Okręgowej. 

Jak do tej pory LKS miał jedenastu prezesów. W XX wieku byli nimi kolejno: Jan Komander, Leon Staś, Józef Lipok (do roku 1990), w latach 90. i w XXI wieku dwukrotnie piastował to stanowisko Norbert Hurek, potem był Artur Hurek, Andrzej Łukaszyński, Alojzy Mika, Krzysztof Hendel, Jacek Kapica, a obecnie prezesem jest Dawid Lipok. Na początku drużyna nosiła nazwę LKS Krośnica, dopiero w roku 1992 dodano do nazwy słowo "źródło". To nawiązanie do źródła wody, które wypływa w Krośnicy aż po dziś dzień. Barwy klubowe, biało-zielone, są nam wszystkim doskonale znane, zaś herb zaprojektował w 2003 roku Andrzej Mateja.

Nie tylko piłka nożna

Jak to często bywa w Ludowych Zespołach i Klubach Sportowych, Źródło Krośnica to nie tylko piłka nożna. W latach 80. w Krośnicy działała sekcja kolarska będąca jednocześnie reprezentacją wojewódzką. Do największych sukcesów na dwóch kółkach należą 4. miejsce zdobyte drużynowo oraz 6. miejsce indywidualnie na Mistrzostwach Polski w Raszewach w woj. wielkopolskim. W skład drużyny wchodzili między innymi Irena Ciołek (z domu Smykała) Henryk Kotyrba, Urszula Kajewski (z domu Zmuda), Bernat Gordzielik czy Hubert Kotyrba.

W latach 90. grano w Krośnicy w tenisa stołowego na poziomie II Ligi, a w Pucharze Polski nawet z zespołami z Ekstraklasy. W tej drużynie występowali m.in.: Andrzej Polok, Paweł Mika, Andrzej Werner, Stefan Szłapa, Henryk Hurek, Ryszard Prusko, Artur Rudy, Jan Dudek, Tomasz Jagusz, Piotr Ciomperlik czy Alojzy Nieświec.

Co roku na przełomie zimy i wiosny klub wybiera się do lasu, gdzie "łapie niedźwiedzia", z którym następnie chodzi po krośnickich domach. Kultywowana jest w ten sposób  tradycja wodzenia niedźwiedzia, znana nam także pod nazwą "bery". 

Ponadto od 2020 roku jedną z sekcji Źródła Krośnica jest sekcja taneczna. Tancerki zespołu Re-fleks prowadzonego przez Annę Korzeniec z powodzeniem rywalizują na arenie krajowej i ogólnopolskiej, zdobywając medale Mistrzostw Polski czy Europy, jak miało to miejsce chociażby w zakończonym niedawno sezonie.

- Wszystkim zawodnikom i działaczom, zarówno tym obecnym jak i byłym, dziękujemy za ich zaangażowanie - mówi Dawid Lipok, obecny prezes Źródła. - Tych, których już z nami nie ma, mamy zawsze w naszej pamięci. Jako zarząd Źródła obiecujemy, że będziemy ten klub trzymać co najmniej do następnego pokolenia.

My zaś życzymy zarówno klubowi jak i zawodnikom przede wszystkim zdrowia i samych wygranych meczów. A za kilka miesięcy - upragnionego powrotu na boiska Klasy A.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 15 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama