Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 16 czerwca 2024 06:24
Reklama Filplast

Koniec walcowni w Zawadzkiem. "Szok i niedowierzanie"

Wieść o tym, że spółka Alchemia zdecydowała się zlikwidować Walcownię Rur Andrzej w Zawadzkiem, była dla jej załogi jak grom z jasnego nieba. Firma planuje zwolnienia grupowe. Cała licząca około 450 osób straci pracę. Związkowcy winą za upadek zakładu obarczają właściciela, zarzucając brak inwestycji. Ta sytuacja to cios nie tylko dla załogi i jej rodzin, ale też dla mieszkańców Zawadzkiego oraz dla tamtejszego samorządu. Brak wpływów podatkowych z Walcowni to cios dla finansów tej gminy.
Koniec walcowni w Zawadzkiem. "Szok i niedowierzanie"

Zarząd Alchemii S.A. pojawił się Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem w poniedziałek 20 maja. Wtedy też kierownictwo firmy poinformowało o likwidacji zakładu.

- Nikt nie miał świadomości, że zanosi się na coś takiego. Sądzę, że nawet dyrektor, który złożył rezygnację z funkcji w dniu otrzymania decyzji - zaznacza Dariusz Brzęczek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego oraz lider zakładowej komisji związku w walcowni. - Idąc na to spotkanie nie mieliśmy żadnej wiedzy, że dojdzie do takiej drastycznej decyzji. Myślałem i poniekąd się spodziewałem elementu restrukturyzacji, zmiany systemu, częściowych zwolnień ale nie do całkowitej likwidacji.

- Nie dostawaliśmy takich sygnałów - dodaje Robert Kafarski, pracownik WRA, działacz "Solidarności" w zakładzie. - Wiedzieliśmy, że wynik finansowy nie jest rewelacyjny. Ale żeby takie gwałtowne ruchy poczynić, tego nikt się nie spodziewał. Tym bardziej załoga, pracownicy zarówno umysłowi, jak i fizyczni. 

- Mamy pretensje o to, że nie poinformowano nas o tym, że z dnia na dzień nastąpi likwidacja zakładu pracy. Jesteśmy w krajowej sekcji hutnictwa, ostatnio rozmawialiśmy z minister przemysłu. Gdybyśmy wiedzieli, że są zamiary, by zamknąć zakład, to byśmy działali, próbowali to zatrzymać. Nie mając tej wiedzy niewiele mogliśmy zrobić - dodaje pan Robert.

Przypomnijmy, że właściciel walcowni uznał, że ekonomicznie bardziej opłaca mu się ją zlikwidować i sprzedać jej majątek, niż prowadzić dalszą działalność. W wystosowanym przez nich komunikacie, jako jednym z powodów jest przewidywana utrata zdolności zakładu do konkurowania na rynku. Wynikać to ma z przestarzałej technologii produkcji, wysokich kosztów utrzymywania działalności produkcyjnej oraz dalszego wzrostu jej kosztów. Do tego dochodzi „nieuzasadnione technologicznie i ekonomicznie zwiększanie nakładów na remonty i unowocześnianie technologii produkcji”.

Za sytuację winią Alchemię

Związki zawodowe mają inne zdanie i spojrzenie na podane przyczyny przez likwidatora.

- Spółka powiadomiła o zwolnieniu wszystkich pracowników, w liczbie 435 osób - mówi Dariusz Brzęczek. - Główną przyczynę podano przestarzały park maszynowy, na którym niestety nie można osiągnąć rentowności naszego wyrobu. Natomiast my uważamy, że jest to całkowita wina zarządu Alchemii i podmiotu, który przejął nas w 2011 roku. Ponieważ przez cały ten okres nie było inwestycji, które pozwoliłyby na utrzymanie rentowności. Brak remontów doprowadził do jej zniszczenia. Jest to jeden z czynników i elementów tej sytuacji.

Podobnego zdania są pracownicy WRA. Oni także uważają, że gdyby spółka inwestowała w zakład, to mogło być inaczej. A tak nie zostawiają na pracodawcy suchej nitki. 

-  Wszyscy są wkurzeni, tyle czasu ciągnęli kasę, a teraz się na nas wypieli - mówili idący na zmianę pracownicy.

Drugi dodaje: -  Powiem dosadnie: byliśmy kurami, które złote jaja niosą. Naprawdę jest szkoda. Jakby ten główny człowiek, który ma to pod sobą, coś inwestował w ten zakład, a nie wyciągał ino z niego pieniądze, to byłoby coś zupełnie  innego. 

Jak zwraca uwagę Robert Kafarski, Alchemia nigdy nie była dobrym pracodawcą. 

- Zawsze bardzo źle traktowała załogę. Aby dostać jakieś podwyżki, trzeba było robić duże korowody. To nie był dobry pracodawca - uważa. - Nie zainwestował a teraz jest zdziwiony, że wynik finansowy jest słaby.

Czas upływa...

We wtorek, 21 maja odbyło się również spotkanie z dyrekcją. Na nim wręczono związkowi pismo o zamiarze zwolnień grupowych. Jak przyznaje Dariusz Brzęczek, to przekreśliło nadzieje na to, że pojawi się jeszcze ktoś, kto uruchomi tu jakąś produkcję. 

- Mamy 21 dni na podpisanie porozumienia dotyczącego lepszych warunków odejść pracowniczych. Ale to znów jest fikcja ze strony Alchemii. Choć przestrzegają ustawy, czyli mamy te 21 dni na negocjacje, to w piśmie informują nas, że nie dadzą nic więcej, niż prawo przewiduje. W czerwcu przewidujemy wręczenie wszystkim pracownikom wymówień - mówi szef opolskiej "Solidarności".

- To pokazuje, że Alchemia w żaden sposób nie zamierza pomóc ludziom - uważa Rafał Kafarski. - Zasugerowaliśmy podwójne odprawy, nie stricte kodeksowe, tylko by ludzie mieli z tego coś więcej, gdyż ich dziadowie i pradziadowie stawiali ten zakład. Już wiemy na pewno, że Alchemia nie zgodzi się na to. My jako związek zawodowy dalej będziemy zabiegać, by ci ludzie mogli z honorem odejść z tego zakładu. 

Cios dla pracowników, mieszkańców i gminy

Decyzja o likwidacji Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem to cios nie tylko dla pracowników. To również zmartwienie dla mieszkańców samej gminy Zawadzkie. Zakład zapewniał spore wpływy do budżetu samorządu. Ponadto, to piąty co do wielkości liczby pracowników zakład w powiecie strzeleckim. Jeszcze w grudniu 2023 roku firma zatrudniała około 450 pracowników.

- To tragedia tak dla pracowników, jak i dla ich rodzin - wskazuje Roman Kus, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich. - Będziemy również w kontakcie z panem burmistrzem, innymi zakładami czy z Wojewódzkim Urzędem Pracy, aby nikogo nie zostawić bez pomocy. Muszę też porozmawiać z dyrekcją zakładu, by móc ustalić pewne ramy działania, bo nie wiemy jeszcze jak przebiegać będzie proces likwidacji.

Michał Rytel, który od niedawna jest burmistrzem Zawadzkiego, zauważa, że w walcowni pracują całe rodziny. - Ciężko się pogodzić z tą sytuacją. Ucierpi na tym również gmina, bo setki tysięcy zł miesięcznie wpływu do budżetu nam ubędzie. Firma zapewniła mnie, że ma zabezpieczone środki, iż do czasu znalezienia inwestora na te tereny, będzie spłacać zobowiązania. Czas pokaże.

Walcownia to ostatni bastion dawnej huty, która niegdyś była żywicielką gminy i okolicznych terenów. Miasto wiąże z nią swoją historię.

- Ja tu pracuje 30 lat, więc to kawał czasu - mówi pan Marcin. - Sytuacja nie jest wesoła i łatwa. Wiem, że do końca czerwca będą jeszcze walcować a potem koniec. Nastroje są jakie są, a do pracy" idziemy bo idziemy". Choć po pierwszym dniu już trochę emocji opadło, to w człowieku i tak wszystko buzuje.

- Dziwi nas to, że "kapitan statku" jako pierwszy podał się do dymisji zostawiając załogę - dodaje pan Józef - Tym bardziej, że osoby, które nie mają umów na stałe to nawet odpraw nie zobaczą. Dodatkowo gmina miała z zakładu duże wpływy do budżetu, pomimo że jest biedna. Teraz będzie jeszcze bardziej biedna.

- Ciężko będzie się pożegnać z tą pracą, z ludźmi, bo człowiek przez tyle lat się przyzwyczaił. Jest blisko, nie trzeba nigdzie dojeżdżać - mówi kolejny pracownik. - Teraz pracy szukać trzeba będzie na nowo. To dodatkowy stres, ciężko jest na rynku i nie wiadomo czy człowiek się utrzyma. A każdy ma rodzinę, więc nie zapowiada się kolorowo. Ponad 400 osób traci robotę i ciężko będzie znaleźć coś w okolicy. Człowiek będzie musiał dojeżdżać 50 lub więcej kilometrów.

Inny człowiek przyznaje, że ta sytuacja jest jak "uderzenie w twarz". - Przepracowałem tu ponad 30 lat. I tak z dnia na dzień mówią do widzenia. Mi niewiele zostało do emerytury. A kto przyjmie człowieka po 60. roku życia? - pyta.

Nie zostawią ich samych

Jak zapewniają związki nie zostawią pracowników, opracowują wspólny plan.

- Jako związkowcy mamy plan działania, by pomagać ludziom jak tylko potrafimy. Jesteśmy w stałym kontakcie z przewodniczącym Regionu Śląska Opolskiego, z prawnikami i burmistrzem Zawadzkiego - mówi Robert Kafarski - Chcemy stworzyć pomoc zarówno prawną, jak i merytoryczną. Biuro związku jest otwarte. Wiemy, jakie ludziom będą przysługiwać świadczenia. Nie zostawimy ich samym sobie, tylko żeby odnaleźli się w tej nowej rzeczywistości.

Działania podejmie również burmistrz Zawadzkiego, by sprawa przeszła jak najłagodniej dla wszystkich. Także powiatowy urząd pracy będzie chciał wspomóc pracowników. 

- Jestem w stałym kontakcie z różnymi organizacjami, urzędami, firmami, a także Alchemią. Chcemy, by w naszym urzędzie dyżurował pracownik z PUP, gdyż pracownicy muszą być tutaj obsługiwani. Będzie także udostępniona sala kinoteatru do uzgodnień z pracownikami a spółką. Sprawdzać będziemy także jakie są możliwości otrzymania środków na otworzenie własnej firmy - wskazuje burmistrz Zawadzkiego. - Nie zostawię pracowników samych, dołożę wszelkich starań, by przeszło to jak najłagodniej.  

- Teraz będą toczyć się rozmowy, po uzgodnieniach, będziemy dopiero mogli uruchomić środki czy to w sposób zmiany miejsca pracy, przekwalifikowania się, podniesienia swoich dodatkowych umiejętności przez szkolenia czy inne - tłumaczy dyrektor Roman Kus - Jednak muszę poznać strukturę , jakie są tam zawody, jakie osoby, i na bieżąco będziemy dla tych osób przedstawiać propozycje, tak żeby nikt nie został bez pomocy i bez środków do życia.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!



Podziel się
Oceń

Komentarze
S
Mieszkaniec. 23.05.2024 18:36
Przezbroic walcownie uzbrojenie wojenne, tak jak to w czasie wojny kiedys było, amunicje. Z krupy proch, na/w Ukrainie pozyskać kontrachetow i produkcja ruszy z kopyta. Ps. Teraz by sie przydalo polaczenie kolejowe z TG. Oj tak bardzo.
S
Smok 22.05.2024 14:48
Walcownia upada, a w tym samym czasie świeżo upieczeni radni przegłosowali dla nowego burmistrza podwyżkę o prawie 25% i o tym cicho sza. Mało tego, przyznali mu dodatek za "wysługę lat" mimo, że burmistrz jeszcze dobrze na fotelu nie usiadł, a na urzędzie dopiero debiutuje. Za byli wszyscy radni. Pan Robert też.
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMalex boczny
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
słabe opady deszczu

Temperatura: 16°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 17 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Pani Baryga nie ma Publicznej Szkoły Podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę się dokładnie zorientować i nie pisać bzdur w gazecie strzelca opolskiego.Data dodania komentarza: 15.06.2024, 07:07Źródło komentarza: Piknik rodzinny w Staniszczach Wielkich. Atrakcji i dobrej zabawy nie brakowało R Autor komentarza: julkaTreść komentarza: Testowałam różne metody, ale w przypadku mojej wrażliwej skóry najlepiej się sprawdziła shr in motion w depilconcept. Zero podrażnień i zero odrastających włosków.Data dodania komentarza: 13.06.2024, 16:34Źródło komentarza: Jak depilować skórę? Oto metody i poradnik J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Grzesik-Kandziora proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Opolskiego.Nie ma żadnej szkoły w Staniszczach Wielkich.Jest natomiast szkoła podstawowa w Fosowskiem-Kolonowskie 3,która nazywa się szkoła podstawowa Staniszcze Wielkie-Kolonowskie3Data dodania komentarza: 11.06.2024, 08:21Źródło komentarza: Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej w Zawadzkiem. Do kogo trafiły nagrody? S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Pytanie o zarobki burmistrza powinny być skierowane do radnych, bo to oni podjęli uchwałę o ich zwiększeniu. Jeszcze nie tak dawno zabiegali o nasze głosy, rozwieszali plakaty na ulicach i obiecywali lepsze gospodarzenie. Proszę redakcję, by właśnie radnych zapytać, dlaczego burmistrzowi dali podwyżkę - tego chcieliby się dowiedzieć mieszkańcy.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 08:48Źródło komentarza: Zarobki nowego burmistrza dziwią mieszkańców. Dlaczego? S Autor komentarza: Mieszkaniec.Treść komentarza: Przezbroic walcownie uzbrojenie wojenne, tak jak to w czasie wojny kiedys było, amunicje. Z krupy proch, na/w Ukrainie pozyskać kontrachetow i produkcja ruszy z kopyta. Ps. Teraz by sie przydalo polaczenie kolejowe z TG. Oj tak bardzo.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 18:36Źródło komentarza: Koniec walcowni w Zawadzkiem. "Szok i niedowierzanie" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Walcownia upada, a w tym samym czasie świeżo upieczeni radni przegłosowali dla nowego burmistrza podwyżkę o prawie 25% i o tym cicho sza. Mało tego, przyznali mu dodatek za "wysługę lat" mimo, że burmistrz jeszcze dobrze na fotelu nie usiadł, a na urzędzie dopiero debiutuje. Za byli wszyscy radni. Pan Robert też.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 14:48Źródło komentarza: Koniec walcowni w Zawadzkiem. "Szok i niedowierzanie"
Reklama