Pielęgniarka pielęgniarce nierówna? Obecne prawo powoduje, że osoby pracujące w Domach Pomocy Społecznej i szpitalu zarabiają nieporównywalne kwoty. W DPS-ach znacznie mniejsze, mimo że praca jest równie trudna co w placówce medycznej.
Osoby doświadczają problemów ze złapaniem oddechu, mają obniżoną sprawność ruchową czy kłopoty natury psychicznej po przechorowaniu COVID-19 mogą wziąć udział w pilotażowym projekcie „Tak dla zdrowia” firmowanym przez województwo opolskie. Zgłaszać mogą się także ci, co nie mają udokumentowanego zakażenia koronawirusem.
W starostwie powiatowym w Strzelcach Opolskich odbył się Konwent Powiatów Województwa Opolskiego. Samorządowcy i dyrektorzy szpitali spotkali się z przedstawicielami opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, by rozmawiać o zadłużeniach placówek medycznych. To pokłosie wprowadzenia podwyżek w ochronie zdrowia.
W piątek 29 lipca w kinoteatrze w Zawadzkiem będzie można bezpłatnie wziąć udział w wyjątkowych warsztatach dotyczących profilaktyki coraz częstszego raka jelita grubego.
Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza już w najbliższą środę, 20 lipca, na dzień otwarty pn. „Cukrzyca i otyłość, a letnie pokusy". W programie przewidziano m.in. konsultacje diabetologa i dietetyka klinicznego, pomiar glikemii oraz doradztwo z zakresu profilaktyki.
Nowe hospicjum Caritas działa w Kędzierzynie-Koźlu. W placówce noszącej imię św. Anny jest miejsce dla 10 pacjentów. Poświęcenia dokonał biskup opolski Andrzej Czaja.
W gminie Jemielnica odbywają się warsztaty w ramach programu profilaktycznego "Stop dla raka jelita grubego". Pod koniec czerwca spotkali się na nich mieszkańcy Jemielnicy.
- Jesteśmy jednymi z największych lekomanów w Europie. Wynika to z jednej strony z kłopotów, które mają nasi rodacy, gdy chcą pójść do lekarza. Skoro wiadomo, że musisz odczekać długiej w kolejce, to sięgasz po lek, na który nie potrzebujesz recepty. Ale jest coś jeszcze istotniejszego. Myśmy się przyzwyczaili do szukania rozwiązań prostych: Jak weźmiesz pigułkę, zaraz ci się poprawi - mówi prof. Tomasz Grzyb, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
Mieszkańcy uczęszczający na zajęcia świetlicowe, które odbywają się w poszczególnych wioskach gminy Ujazd, wiedzą jak wykorzystać dary natury i zadbać o zdrowie. Ostatnio zabrali się za przygotowanie syropu z mniszka lekarskiego.
Pierwszego czerwca oficjalnie został otwarty oddział ginekologiczny w szpitalu powiatowym w Strzelcach Opolskich, który w ostatnich miesiącach przeszedł generalny remont. Pacjentki zyskały komfortowe sale i nowy gabinet zabiegowy.
Seniorzy z gminy Izbicko mogli zaczerpnąć wiedzy na temat profilaktyki i badań jelita grubego, wysłuchać prelekcji pani dietetyk i samodzielnie przygotować zdrowe przekąski. Wszystko w ramach dwóch warsztatów kulinarnych, które odbyły się w Otmicach i Suchodańcu.
Mieszkaniec powiatu strzeleckiego po powrocie z Niemiec postanowił zapisać dwójkę swoich małych dzieci do lekarza. - Niestety, okazało się to trudniejsze, niż myślałem - relacjonuje. Mamy stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia w tej sprawie.