Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 23:54
Reklama

W Kadłubie gospodynie wciąż „szkubią” pierze jak za dawnych lat

Dawny zwyczaj skubania pierza jest praktykowany w zaledwie kilkunastu miejscowościach na Opolszczyźnie. Jedną z nich jest Kadłub. Tamtejsze gospodynie od lat spotykają się w Domu Strażaka, by razem „szkubać”.
W Kadłubie gospodynie wciąż „szkubią” pierze jak za dawnych lat
Gospodynie z Kadłuba zbierają się, by wspólnie
szkubać pierze

Autor: Archiwum prywatne

W Kadłubie gospodynie wciąż „szkubią” pierze jak za dawnych lat

– W zależności od tego, czy szkubiemy na poduszkę czy na kołdrę, spotykamy się w kilka, kilkanaście, a czasem nawet dwadzieścia osób – opowiada Gabriela Puzik, sołtyska Kadłuba. – Jeśli mamy do zrobienia kołdrę, wtedy do wspólnego szkubania zapraszamy młodzież ze szkoły.

Pierza na poduszki i kołdry nie brakuje, ponieważ kilku kadłubskich gospodarzy wciąż hoduje gęsi. Nie brakuje też zainteresowania wśród pań dla tradycyjnego spędzania czasu.

– Dawniej nie spotykałyśmy się w remizie, tylko chodziłyśmy po domach, raz do jednej, to znowu do innej sąsiadki i tam szkubałyśmy – mówi pani Gabriela. – To się zmieniło, ale wciąż, niezmiennie, podczas szkubania śpiewamy, żartujemy, opowiadamy. Na nudę nie narzekamy.

Pracy jest sporo, bo na zrobienie poduszki potrzebne są trzy, mniej więcej trzygodzinne, spotkania. Żeby zrobić kołdrę, co najmniej dwadzieścia osób musi spotykać się przez około tydzień.

– To żmudne zadanie – podkreśla sołtyska. – Ale satysfakcji i radości daje co niemiara.

Obecnie zwyczaj skubania gęsiego pierza zachował się jedynie w nielicznych miejscowościach regionu, choć dawniej był praktykowany powszechnie.

– Pamiętam, że kiedy wychodziłam za mąż, mieliśmy dwadzieścia gęsi i z ich pierza powstała jedna pierzyna i dwie poduszki – opowiada sołtyska. – Nikt sobie wtedy nie wyobrażał, żeby dziewczyna, która bierze ślub, nie miała pierzyny i poduszek.

W 2022 roku tradycja skubania gęsiego pierza na Śląsku Opolskim została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 4 km/h

Ostatnie komentarze
M Autor komentarza: MonikaTreść komentarza: Już nie mieli kogo zaprosić, starszych panów śpiewających: Na czekoladę poczułem chęć była namiętna bardzo nieletnia. Pani Beata pisze gwiazdy dla mnie to jest ohydne, to ma znamiona pedofilii. Straszne!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 20:13Źródło komentarza: Gwiazdy na Dni Ziemi Strzeleckiej - Lady Pank i T.Love J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem
Reklama