Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 14:12
Reklama Filplast

Na czym polega podział majątku wspólnego i w jaki sposób może pomóc prawnik?

Podział majątku wspólnego to proces złożony i często obciążający emocjonalnie. Mowa tutaj bowiem o podziale zgromadzonego majątku przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa. Majątek wspólny obejmuje wszystkie aktywa nabyte w trakcie małżeństwa, z wyłączeniem majątku osobistego, w tym dóbr otrzymanych w spadku lub w darowiźnie.
Na czym polega podział majątku wspólnego i w jaki sposób może pomóc prawnik?

Podział majątku wspólnego — co warto wiedzieć?

W polskim prawie podział majątku wspólnego regulowany jest przede wszystkim przez Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, Kodeks cywilny i Kodeks postępowania cywilnego. Jest to proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników, dlatego też przed podjęciem jakichkolwiek działań zaleca się konsultacje z doświadczonym prawnikiem.

Majątek wspólny małżonków to ogół składników majątkowych zgromadzonych w trakcie trwania małżeństwa. Zazwyczaj obejmuje on nieruchomości, samochody, oszczędności, przedsiębiorstwa czy też inne aktywa nabyte wspólnie podczas trwania związku małżeńskiego. 

W polskim prawie istnieją dwa sposoby podziału majątku wspólnego: ugodowy (w drodze porozumienia pozasądowego) oraz orzeczony przez sąd. W przypadku braku porozumienia między stronami to sąd podejmuje decyzję, biorąc pod uwagę wiele czynników, takich jak wartość poszczególnych składników majątku, sposób korzystania z nich, a niekiedy wkład każdego z małżonków w gromadzenie majątku, czas trwania małżeństwa, sytuację życiową każdej ze stron oraz dobro wspólnych dzieci. 

Co więcej, nie zawsze problemem jest sam podział majątku, lecz właściwe rozliczenie poszczególnych nakładów na ten majątek lub określenie nierównych udziałów w majątku wspólnym. Rozliczenia między małżonkami są bardzo ważnym elementem postępowania podziałowego, ponieważ zgodnie z prawem, po ostatecznym rozdzieleniu, roszczenia te zwykle nie mogą być już później zgłaszane.

Porozumienie między małżonkami pozwala na podział majątku nawet przed formalnym rozwodem, jeszcze w trakcie trwania małżeństwa, a także bez jego oficjalnego zakończenia. Wspólność majątkowa małżonków może zostać zakończona poprzez umowę o rozdzielność majątkową, wyrok sądu, ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków, ogłoszenie upadłości lub orzeczenie separacji.

Umowny podział majątku ma miejsce, gdy małżonkowie są w stanie porozumieć się co do podziału. Może to nastąpić poprzez zawarcie umowy, która jeśli dotyczy nieruchomości, powinna być spisana w formie aktu notarialnego. Jeśli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w sprawie podziału, każdy z nich może zwrócić się do sądu o przeprowadzenie postępowania w tej sprawie. 

Istnieje też możliwość żądania ustalenia nierównego podziału majątku. Sąd może orzec o nierównym podziale w przypadku rażącego naruszenia obowiązków wobec rodziny przez jednego z małżonków, długotrwałej separacji spowodowanej przez konkretną osobę, oraz innych ważnych przyczyn związanych z tworzeniem majątku wspólnego.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://www.galinski-kleina.pl/podzial-majatku/

Jak może pomóc prawnik?

Prawnicy specjalizujący się w sprawach rodzinnych posiadają wiedzę prawniczą, dzięki której mogą udzielić wyczerpujących informacji dotyczących praw i obowiązków małżonków w trakcie procesu rozstania. Prawnik może też pomóc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów, takich jak umowy podziału majątku lub wnioski sądowe, upewniając się, że wszystkie niezbędne informacje są zawarte i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

W przypadku sporu między małżonkami prawnik może reprezentować interesy jednej ze stron i prowadzić negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia. W przypadku konieczności rozstrzygnięcia przez sąd, prawnik będzie reprezentować swojego klienta w trakcie postępowania sądowego.


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 24°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama