Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 20:17
Reklama PKW

Rajd „Opolanie na Tarnicy” przyciągnął pasjonatów z całego regionu

Od 24 do 27 sierpnia trwał najważniejszy tegoroczny rajd Oddziału PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich - „Opolanie na Tarnicy” - XXVI Górski Rajd Ekologiczny CEE.
Rajd „Opolanie na Tarnicy” przyciągnął pasjonatów z całego regionu
W rajdzie „Opolanie na Tarnicy” uczestniczyło 51 osób

Autor: Archiwum prywatne

Rajd „Opolanie na Tarnicy” przyciągnął pasjonatów z całego regionu

W rajdzie łącznie uczestniczyło 51 osób. Wśród nich byli mieszkańcy Opola, Kędzierzyna-Koźla, Namysłowa, Zdzieszowic, Zawadzkiego, Leśnicy, Łosiowa, Żyrowej, Klucza, Wschowej, Warmątowic, Jełowej, Dąbrowy, Miedar, Szymiszowa, Szczepanka.

Wśród uczestników najsilniejsza była nasza ekipa, prawie połowa województwa opolskiego – zauważa Henryk Mielcarz, prezes PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich. – Wyruszyliśmy ze Strzelec Opolskich, autokarem przejechaliśmy 1100 km, a na szlakach w Bieszczadzkim Parku Narodowym przeszliśmy ok. 50 km. 

24 sierpnia punktem docelowym wycieczki była Cisna w Bieszczadach. Tam uczestnicy rajdu doładowali akumulatory przed pierwszą trasą. W tym celu wiele osób odwiedziło kultowy bar Siekierezada, w którym zjedli posiłek.

– Nie brak tam dobrych trunków, dobrego towarzystwa, klimatycznych biesów, czadów, bieszczadzkich rzeźb, obrazów oraz siekier! – wymienia Henryk Mielcarz. – Można posłuchać tam ciekawych, bieszczadzkich historii. Jest też na co popatrzeć - wnętrze baru wygląda jak bieszczadzka galeria.

Po posiłku w Cisnej turyści pokonali jeszcze kilkanaście kilometrów, by wysiąść na początku Wetliny w Starym Siole. Stamtąd żółtym szlakiem powędrowali na Jawornik - niewielki szczyt, na który łatwo można wejść w ramach aklimatyzacji podczas pierwszego dnia.

Jawornik to całkowicie zalesiony szczyt w Bieszczadach Zachodnich – wskazuje Sabina Knopik, skarbniczka PTTK CEE. – Góra położona jest na północny wschód od Połoniny Wetlińskiej i znajduje się zaledwie 400 m nad Wetliną.

Po „założeniu bazy” w Domu Wypoczynkowym PTTK w Wetlinie, uczestnicy rajdu podsumowali pierwszy dzień wyprawy.

A 25 sierpnia na wycieczkowiczów czekała już Tarnica 

To najwyższy szczyt polskich Bieszczadów i województwa podkarpackiego, wznoszący się na krańcu pasma połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza.

– Tarnica stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w polskich Bieszczadach – zaznacza Henryk Mielcarz. – Oprócz wspaniałej panoramy najbliższych grzbietów polskiej części Bieszczadów, w pogodne dni można dostrzec z niego Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną, Świdowiec, a przy bardzo dobrych warunkach pogodowych - Pasmo Wyhorlacko-Gutyjskie, Góry Ignis, górę Vlădeasa i Pietrosula Rodnei w Górach Rodniańskich – wymienia.

Zgodnie z nazwą projektu „Opolanie na Tarnicy”, uczestnicy rajdu robili sobie na szczycie pamiątkowe zdjęcia z flagami promującymi Samorząd Województwa Opolskiego i Marszałka Województwa.

–  Z kolei 26 sierpnia mieliśmy dwie możliwości wyboru tras – mówi Sabina Knopik. – Pierwszą propozycją była Połonina Wetlińska - masyw górski i połonina w Bieszczadach Zachodnich. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. A drugą - Wielka Rawka przez Małą Rawkę.

Ostatniego dnia rajdu turyści odwiedzili miasta Svidnik i Bardejov na Słowacji.

– W Svidniku znajduje się Słowackie Muzeum Narodowe - Muzeum Kultury Ukraińskiej – opowiada pani Sabina. – To wyjątkowe, wyspecjalizowane i zarazem najstarsze muzeum narodowościowe na Słowacji. Zgromadzono tam autentyczne fotografie i znaleziska z pól walk, osobiste wspomnienia i różne rodzaje broni są prezentowane w Muzeum Wojskowym, dokumentując wojenny rozdział historii. Częścią muzeum jest Pomnik Armii Radzieckiej i cmentarz żołnierzy, którzy zginęli w walkach o Przełęcz Dukielską.

Po kilku dniach wojaży, zwiedzania i zdobywania górskich szczytów, grupa bezpiecznie wróciła do domów.

Rajd został dofinansowany z Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu „Opolanie na Tarnicy”.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!



Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
słabe opady deszczu

Temperatura: 21°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ostatnie komentarze
M Autor komentarza: MonikaTreść komentarza: Już nie mieli kogo zaprosić, starszych panów śpiewających: Na czekoladę poczułem chęć była namiętna bardzo nieletnia. Pani Beata pisze gwiazdy dla mnie to jest ohydne, to ma znamiona pedofilii. Straszne!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 20:13Źródło komentarza: Gwiazdy na Dni Ziemi Strzeleckiej - Lady Pank i T.Love J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem
Reklama