Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 12:06
Reklama PKW

Strzeleccy samorządowcy chętnie wiążą więzy małżeńskie

Ślubów udziela większość włodarzy gmin z powiatu strzeleckiego. Robią to na życzenie pary młodej, albo w zastępstwie pracowników USC. Jak mówią, to dla nich wielkie przeżycie. - Najtrudniejszy był pierwszy raz – przyznaje Norbert Koston, burmistrz Kolonowskiego, który niedawno po raz kolejny poprowadził ślubną ceremonię.
Strzeleccy samorządowcy chętnie wiążą więzy małżeńskie
Norbert Koston, burmistrz Kolonowskiego podczas ślubu, którego udzielił niedawno. Jak przyznaje, to dla niego zawsze wielkie przeżycie

Autor: Fot. archiwum prywatne

Strzeleccy samorządowcy wiążą więzy małżeńskie. "Wielkie przeżycie"

Kilkanaście udzielonych ślubów cywilnych ma na swoim koncie Norbert Koston, burmistrz Kolonowskiego.

- Mamy zarówno kierownika, jak i zastępcę USC, i to właśnie oni najczęściej zajmują prowadzeniem takiej ceremonii - mówi. - Ja robię to głównie w okresie urlopowym, letnim, takim jak teraz lub sytuacjach losowych.

Burmistrz Kolonowskiego przyznaje, że bycie częścią ślubu dwójki szczęśliwych osób zawsze wiąże się z emocjami.

- To wielkie przeżycie, właściwie za każdym razem - stwierdza. - Raz, to przeżycie przy udzielaniu ślubu, a dwa, to przeżycie związane z ciekawością, jak ułoży się małżeństwo, czy będzie dobrze funkcjonowało.

- Oczywiście, udzielając ślubu, zawsze staram się, żeby wszystko wyszło jak najlepiej - dodaje Norbert Koston. - Najtrudniejsze były początki, bo trzeba było wszystkiego się nauczyć, wprawić. Pamiętam, że przy jednym z pierwszych ślubów zapomniałem, czy na końcu protokołu panna młoda powinna podpisać się jeszcze starym, czy już nowym nazwiskiem. Ale udało się z tego wybrnąć, a teraz, na szczęście, nie ma już takich problemów.

Burmistrz Kolonowskiego zapamiętał też inny ślub. A to ze względu na pogodę.

- Odbywał się on w sali urzędu, był sierpień, bardzo wysoka temperatura, a my nie mieliśmy klimatyzacji - opowiada. - Wtedy, zorientowaliśmy się, że wysokie temperatury mogą być problemem i zaraz po tym ślubie zdecydowaliśmy się na montaż klimatyzacji.

Burmistrz Leśnicy: Miło być częścią wspomnienia

Podobnie jak w gminie Kolonowskie jest w gminie Leśnica. Tutaj również zdecydowanej większości ślubów udziela urzędnik USC, a dokładniej zastępca kierownika. Ale kiedy zajdzie potrzeba, pojawia się burmistrz.

- Najczęściej zdarza się to, gdy zastępca kierownika USC ma urlop, chorobowe lub z jakichś względów nie może być na miejscu, a urząd musi funkcjonować - mówi Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy. - I tak udzieliłem już kilkunastu ślubów.

- Zawsze, jako burmistrzowi, jest mi miło być częścią wspaniałego dnia dwójki osób - dodaje. - Oczywiście, osób, które w konkretnym momencie są bardzo szczęśliwe, i dzielą się tym szczęściem z innymi.

Burmistrzowi Leśnicy utkwiło w pamięci kilka ślubów.

- Pamiętam pierwszy ślub, którego udzieliłem w plenerze - wspomina. - Odbywał się on w wydzielonej części, bezpośrednio przy sali, gdzie później odbywało się całe wesele, i logistycznie, bardzo ciekawie to wyglądało.

- Zresztą śluby były różne - dodaje. - Bo w związek małżeński wchodziły i osoby młode, w średnim wieku, i starsze, mające około 60 lat. Były śluby, gdzie było około 30-40 osób, ale i takie, które odbywały się w gronie czterech osób, czyli młodej pary i świadków.

Jak przyznaje Łukasz Jastrzembski, udzielanie ślubów, choć nie robi tego za często, stało się rutyną.

- Bo nabiera się pewnego rodzaju doświadczenia - mówi. - Ale na początku nie wiem, kto był bardziej zestresowany, czy para młoda, czy młody burmistrz, występujący jako kierownik USC.

Burmistrz Ujazdu: Zawsze jest taka mała trema

Ślubów cywilnych udziela też Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. Jak dotąd naliczył ich kilkanaście.

- Przez pierwsze lata mojej kadencji nie udzielałem ślubów, bo robiła to kierownik USC, ale zmieniło się to, gdy przeszła na emeryturę - opowiada. - Zanim udzieliłem pierwszego ślubu, myślałem, że to zwyczajne przeżycie, ale po nim, widząc zaangażowanie tych młodych osób, zauważyłem, jak niesamowite i pozytywne emocje temu towarzyszą. A emocje są przecież ważne w naszym życiu.

- Jeśli ty, jako burmistrz, w trakcie pracy możesz dzielić się takimi emocjami, budować je dla innych, być ich częścią, to jest naprawdę coś wyjątkowego - dodaje. - Dlatego, gdy tylko jest taka możliwość, chcę udzielić ślubu.

Burmistrz Ujazdu przyznaje, że pamięta większość młodych par, którym udzielił ślubu.

- Zawsze, gdy je spotykam, pytam, co u nich, jak wszystko się poukładało - mówi. - Czuję, że jesteśmy połączeni tak jakby więzią, tak jak ja pamiętam ks. Józefa Krawca z Barki, który udzielił ślubu mnie i mojej żonie, i zapamiętam to do końca życia, a tutaj, wydaje mi się, że może być podobnie.

Jak opowiada Hubert Ibrom, jeden ślub zapamiętał szczególnie.

- Był w pandemii, takiej silnej pandemii - wspomina. - Młody pan pochodził z Kędzierzyna-Koźla, ale od paru miesięcy mieszkał na osiedlu Piaski w Ujeździe. Wcześniej wyjechał na studia do Niemiec, gdzie poznał Chinkę, która mieszkała w Australii. Był to ślub w pandemii, w maseczkach, który był transmitowany na cztery kontynenty, Europę, Azję, Australię i Amerykę, bo jeszcze tam mieli rodzinę. Oczywiście, towarzyszył nam tłumacz przysięgły, który wszystko tłumaczył pannie młodej.

- Przed każdym ślubem zawsze jest mała trema, ale to tak, jak przed większymi, ważniejszymi wydarzeniami - dodaje Hubert Ibrom. - Dlatego zawsze motywuję się, żeby jak najlepiej spełnić swoją rolę.

Ślubów cywilnych udziela również Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich. Natomiast węzłów małżeńskich nie wiążą Mariusz Stachowski, burmistrz Zawadzkiego, a także Brygida Pytel i Marcin Wycisło, wójtowie Izbicka i Jemielnicy. Jak tłumaczą, nie było dotąd potrzeby, żeby wchodzić w kompetencje swoich urzędników.

- Mamy kierownika USC i jego zastępcę - mówi Marcin Wycisło. - To właśnie oni, a zazwyczaj kierownik, zajmuje się udzielaniem ślubów. Oczywiście, nie mam problemu, żeby kiedyś czegoś takiego się podjąć, ale jeśli mam kompetentne do tego osoby, wolę pozostawić to w ich gestii.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 22°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama