Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 15:23
Reklama Filplast

Czy sprężarki są bezpieczne dla środowiska? To kilka informacji na ten temat

Zastanawiasz się, czy kompresory powietrza to urządzenia bezpieczne dla środowiska? Ta kwestia wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród wielu osób, szczególnie w dobie rosnącej troski o ekologię oraz efektywność energetyczną urządzeń. Kompresory powietrza, zamiennie nazywane też sprężarkami, należą do najpopularniejszych urządzeń stosowanych w przemyśle na bardzo szeroką skalę. Należą również do standardowego wyposażenia zakładów usługowych z branży motoryzacyjnej, blacharsko-lakierniczej, ślusarskiej, stolarskiej i wielu innych. Swoją popularność zawdzięczają niezwykłej wydajności i sprawności, a także atrakcyjnym kosztom utrzymania. Co jednak z ich wpływem na otoczenie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy sprężarki są bezpieczne dla środowiska!
Czy sprężarki są bezpieczne dla środowiska? To kilka informacji na ten temat

Kompresor powietrza i jego wpływ na środowisko naturalne 

Na wstępie warto przypomnieć, kompresory to urządzenia elektryczne, które potrzebują prądu, by móc przetworzyć go na energię mechaniczną. Ta energia następnie zostaje wykorzystana do procesów sprężania powietrza, które zmienia się w nośnik energii. Już sam ten fakt stawia każdy kompresor powietrza w grupie sprzętów o potencjalnie negatywnym wpływie na środowisko naturalne.

Sprawdź kompresory!

Wyjątkiem są tu kompresory spalinowe, które do produkcji sprężonego powietrza nie potrzebują energii elektrycznej. Ten typ kompresora jest jednak znacznie większym zagrożeniem, ze względu na uwalnianie do atmosfery zanieczyszczeń produkowanych podczas spalania benzyny przez silnik. Już ta różnica zwraca uwagę na ważny szczegół, który należy wziąć pod uwagę, by odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule.

Istnieje wiele rodzajów sprężarek i każdy z nich ma inny wpływ na środowisko naturalne. Najbezpieczniejsze dla otoczenia są zdecydowanie kompresory bezolejowe - brak środka smarnego ułatwia nie tylko pielęgnację i serwisowanie tych sprężarek, ale również eliminuje konieczność prawidłowej utylizacji mieszanki wodno-olejowej (tzw. kondensatu). Kondensat produkowany przez sprężarki bezolejowe nie jest szkodliwy i może być odprowadzany do kanalizacji. W tym kontekście sprężarki olejowe nie są już całkowicie bezpieczne dla środowiska.

Kompresor olejowy a prawidłowa utylizacja kondensatu

Kompresory olejowe to sprężarki najchętniej wybierane przez profesjonalnych użytkowników. Obecność środka smarnego znacznie wydłuża sprawność i żywotność tych urządzeń oraz wspomaga ich chłodzenie, dzięki czemu tego typu kompresory są lepiej przystosowane do intensywnej pracy pod większym obciążeniem. Co jednak z ich wpływem na środowisko?

Sprawdź kompresory olejowe!

Istotne zagrożenie dla środowiska może stanowić kondensat, czyli mieszanka wody oraz oleju powstająca podczas procesów sprężania powietrza. Kondensat produkowany przez sprężarki olejowe jest szczególnie agresywny, a jego niewłaściwa utylizacja może skutkować zanieczyszczeniem gleby oraz wód gruntowych. Aby zapewnić wydajną i bezawaryjną pracę kompresora, kondensat należy regularnie usuwać ze zbiornika powietrza lub innych elementów instalacji pneumatycznej. Natomiast aby chronić środowisko naturalne - zebrany kondensat należy utylizować zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi.

Obowiązki, jakie na użytkowników kompresorów olejowych nakłada ustawodawca, opisuje Prawo ochrony środowiska -  ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r., a także Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. Należy do nich między innymi prawidłowa separacja kondensatu (oddzielenie oleju od wody), a następnie przekazanie szkodliwych substancji do specjalistycznych firm, które zajmują się ich odbiorem i utylizacją. Ponadto przedsiębiorstwa, których działalność skutkuje powstawaniem kondensatu, powinny prowadzić ewidencję jego ilości oraz składu chemicznego, przeznaczoną do wglądu organów kontrolujących prawidłową gospodarkę odpadami.

W tym kontekście istotnym zagadnieniem jest również stan techniczny kompresora. Do wycieku oleju lub płynów chłodzących może bowiem dojść przypadkiem, w konsekwencji użytkowania sprężarki przestarzałej lub uszkodzonej. Dlatego też, jeśli nie mamy pewności co do sprawności technicznej naszego kompresora, należy bezwzględnie unikać użytkowania takiego urządzenia - nie tylko dla dobra środowiska, ale i dla własnego bezpieczeństwa.

Efektywność energetyczna kompresora i jej znaczenie dla środowiska naturalnego 

Jak wspomnieliśmy na wstępie, w kontekście ochrony środowiska podstawowym zarzutem wobec kompresorów jest zużycie energii elektrycznej. Im większe jest to zużycie, tym większa jest emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. To one są odpowiedzialne za tzw. efekt cieplarniany, stopniową destrukcję warstwy ozonowej, a w szerszej perspektywie również za nieodwracalne zmiany klimatu. Problem ten dotyczy oczywiście nie tylko kompresorów powietrza, a wszystkich urządzeń elektrycznych i nie sposób go uniknąć. Istnieje jednak szereg rozwiązań, które pozwalają skutecznie ograniczać negatywny wpływ sprężarek na środowisko poprzez zwiększanie ich efektywności energetycznej.

Rozwój nowych technologii dał producentom kompresorów powietrza szereg możliwości w zakresie energooszczędnych rozwiązań. Stopień ich zaawansowania jest różny, w zależności od rodzaju kompresora. W przypadku sprężarek tłokowych o większych mocach silnika najkorzystniejszym wyborem są kompresory dwustopniowe, które dzięki dwuetapowemu procesowi sprężania powietrza mogą osiągać wyższe wydajności przy jednakowym zużyciu energii elektrycznej. W praktyce jednak kompresory tłokowe nie stanowią aż tak poważnego niebezpieczeństwa dla środowiska, jak ich śrubowe odpowiedniki. Jednak i tu technologia stanęła na wysokości zadania.

Kompresory śrubowe to typowe sprężarki przemysłowe, wyposażone w silniki o bardzo dużych mocach i pracujące w trybie ciągłym. Siłą rzeczy w ich przypadku zużycie energii potrafi być naprawdę duże. Producenci sprzętu pneumatycznego od lat prześcigają się w kolejnych innowacjach, pozwalających zwiększyć efektywność energetyczną sprężarek śrubowych. Wiele z tych rozwiązań stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla przedsiębiorców. Mogą oni bowiem nie tylko zminimalizować negatywny wpływ swojej działalności na środowisko naturalne, ale również sporo zaoszczędzić na kosztach utrzymania sprzętu pneumatycznego. W przypadku kompresorów powietrza, zużycie energii stanowi największą część tych kosztów.

Wspomniane już sprężarki dwustopniowe znajdziemy również wśród kompresorów śrubowych. Nie one jednak znajdują się na szczycie rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej. Bez wątpienia do najbardziej zaawansowanych w tym aspekcie innowacji należą kompresory zmiennoobrotowe, które przy wykorzystaniu technologii inwerterowej na bieżąco dostosowują parametry pracy do aktualnego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Szeroki wybór takich urządzeń posiada w swojej ofercie firma Airpress. Kompresory inwerterowe tej marki potrafią generować oszczędności energii na poziomie nawet 30%. Producent oferuje ponadto systemy odzysku ciepła dla kompresorów śrubowych - bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które pozwala zużytą już energię wykorzystać w innych celach, np. do ogrzewania pomieszczeń lub wody w zakładzie pracy.

Sprawdź kompresory zmiennoobrotowe!

Bez względu na rodzaj kompresora i poziom jego zaawansowania technologicznego, bardzo wiele zależy od samych posiadaczy. Większość nowoczesnych sprężarek posiada na wyposażeniu systemy regulacji ciśnienia, które prawidłowo wykorzystywane pozwalają ograniczyć nadmierne zużycie energii, a tym samym zminimalizować emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Wydaje się więc, że potencjalnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego są nie tyle same sprężarki, co raczej ich użytkownicy. Odpowiedzialne użytkowanie tych urządzeń, dbałość o ich stan techniczny, przestrzeganie zasad gospodarki odpadami oraz inwestowanie w nowoczesne technologie sprawia, że sprężarki są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale i tańsze w utrzymaniu. Warto o tym pamiętać na każdym etapie przygody ze sprężonym powietrzem. Zarówno początkujący użytkownicy, jak i doświadczeni profesjonaliści mogą bowiem zadbać o lepszy PR kompresorów powietrza, z korzyścią dla siebie i otoczenia.


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ostatnie komentarze
M Autor komentarza: MonikaTreść komentarza: Już nie mieli kogo zaprosić, starszych panów śpiewających: Na czekoladę poczułem chęć była namiętna bardzo nieletnia. Pani Beata pisze gwiazdy dla mnie to jest ohydne, to ma znamiona pedofilii. Straszne!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 20:13Źródło komentarza: Gwiazdy na Dni Ziemi Strzeleckiej - Lady Pank i T.Love J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem
Reklama