Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 19 czerwca 2024 00:20
Reklama

Kolonowskie stawia na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Ma być oszczędniej

W gminie Kolonowskie trwa przetarg na uniezależnienie źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej od dostaw oleju opałowego i gazu ziemnego z Rosji.
Kolonowskie stawia na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Ma być oszczędniej
Gmina Kolonowskie stawia na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Gmina Kolonowskie stawia na pompy i panele fotowoltaiczne

Składanie ofert zostało przesunięte o tydzień. Otwarcie ma nastąpić do połowy kwietnia. - Najważniejsze, żeby te oferty się pojawiły - zauważa Norbert Koston, burmistrz Kolonowskiego. - Taką mam nadzieję. Ostatnio pompy ciepła stały się produktem pilnie poszukiwanym, więc ich dostępność jest tu kluczowa. Może się okazać, że oferty będą  nieco droższe, niż zakładaliśmy, ale  mamy dofinansowanie 90 proc. z Polskiego Ładu, więc gdybyśmy musieli nawet coś dopłacić, to się nam to i tak szybko zwróci. Biorąc pod uwagę ceny energii elektrycznej, to jej produkcja jest dla nas bardzo opłacalną inwestycją.

Ta zaplanowana przez gminę składa się z 13 zadań na łączną kwotę około 3,5 mln zł. Gminie udało się pozyskać dofinansowanie na ten cel w ramach rządowego funduszu Polski Ład w wysokości 2,9 mln zł.

- W ramach tego przedsięwzięcia osiem obiektów gminnych zostanie wyposażonych w pompy ciepła, a dziewięć w fotowoltaikę, cztery zaś w obie instalacje - informuje burmistrz. - Planowana moc PV to 235 kWp (kilowatopików, czyli jednostki określającej maksymalną moc instalacji fotowoltaicznej, pracującej w tzw. warunkach pomiarowych - red). Obecnie posiadamy już 118 kWp. Zadanie obejmują  szkoły, urząd gminy, centra aktywności wiejskiej, kluby sportowe i OSP, czyli wszystkie nasze obiekty, które użytkujemy.

W ten sposób gmina Kolonowskie stawia głównie na produkcję energii elektrycznej w jak największych ilościach na własne potrzeby, jak i na pompy ciepła. Patrząc na to, co dzieje się na rynku, jest to inwestycja na czasie.

- Chcielibyśmy,  aby było jak najwięcej autokonsumpcji - dodaje Norbert Koston. - Włączyliśmy w przedsięwzięcie  m.in. oczyszczalnię ścieków i stację uzdatniania wody, bo tam prąd używany jest cały czas. Ogólnie chcemy iść w tym kierunku, by tej energii produkować jak najwięcej. Drugim elementem są pompy ciepła. Chcemy wyeliminować ogrzewanie z użyciem oleju opałowego oraz w dużym zakresie zapotrzebowanie na gaz. Jednocześnie w trzech obiektach ogrzewanie elektryczne chcemy zastąpić pompami ciepła.

W sumie gmina po wykonaniu inwestycji miałaby około 350 kWp energii z instalacji na tych obiektach. Ponadto będzie się starać o jeszcze więcej funduszy na produkcję własnej energii elektrycznej.

- Nie wiemy, jakie będą koszty energii za rok - tłumaczy burmistrz. - Teraz wzrost cen hamują rządowe ograniczenia. Nie wiadomo, czy będą one funkcjonować w kolejnym roku, czy nie, a może się okazać, że wzrost cen będzie jeszcze większy niż teraz.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMalex boczny
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 18°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Pani Baryga nie ma Publicznej Szkoły Podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę się dokładnie zorientować i nie pisać bzdur w gazecie strzelca opolskiego.Data dodania komentarza: 15.06.2024, 07:07Źródło komentarza: Piknik rodzinny w Staniszczach Wielkich. Atrakcji i dobrej zabawy nie brakowało R Autor komentarza: julkaTreść komentarza: Testowałam różne metody, ale w przypadku mojej wrażliwej skóry najlepiej się sprawdziła shr in motion w depilconcept. Zero podrażnień i zero odrastających włosków.Data dodania komentarza: 13.06.2024, 16:34Źródło komentarza: Jak depilować skórę? Oto metody i poradnik J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Grzesik-Kandziora proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Opolskiego.Nie ma żadnej szkoły w Staniszczach Wielkich.Jest natomiast szkoła podstawowa w Fosowskiem-Kolonowskie 3,która nazywa się szkoła podstawowa Staniszcze Wielkie-Kolonowskie3Data dodania komentarza: 11.06.2024, 08:21Źródło komentarza: Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej w Zawadzkiem. Do kogo trafiły nagrody? S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Pytanie o zarobki burmistrza powinny być skierowane do radnych, bo to oni podjęli uchwałę o ich zwiększeniu. Jeszcze nie tak dawno zabiegali o nasze głosy, rozwieszali plakaty na ulicach i obiecywali lepsze gospodarzenie. Proszę redakcję, by właśnie radnych zapytać, dlaczego burmistrzowi dali podwyżkę - tego chcieliby się dowiedzieć mieszkańcy.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 08:48Źródło komentarza: Zarobki nowego burmistrza dziwią mieszkańców. Dlaczego? S Autor komentarza: Mieszkaniec.Treść komentarza: Przezbroic walcownie uzbrojenie wojenne, tak jak to w czasie wojny kiedys było, amunicje. Z krupy proch, na/w Ukrainie pozyskać kontrachetow i produkcja ruszy z kopyta. Ps. Teraz by sie przydalo polaczenie kolejowe z TG. Oj tak bardzo.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 18:36Źródło komentarza: Koniec walcowni w Zawadzkiem. "Szok i niedowierzanie" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Walcownia upada, a w tym samym czasie świeżo upieczeni radni przegłosowali dla nowego burmistrza podwyżkę o prawie 25% i o tym cicho sza. Mało tego, przyznali mu dodatek za "wysługę lat" mimo, że burmistrz jeszcze dobrze na fotelu nie usiadł, a na urzędzie dopiero debiutuje. Za byli wszyscy radni. Pan Robert też.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 14:48Źródło komentarza: Koniec walcowni w Zawadzkiem. "Szok i niedowierzanie"
Reklama