Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 13:49
Reklama Filplast

Jak przerwać ciąg alkoholowy? To kilka sposobów na pozbycie się uzależnienia

Długotrwałe spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach prowadzi do uciążliwych objawów, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu osoby uzależnionej. Ciągi alkoholowe są szczególnie niebezpieczne, ponieważ alkoholik traci kontrolę nad ilością i częstotliwością picia. Taki stan może prowadzić do poważnego wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach może zakończyć się śmiercią.
Jak przerwać ciąg alkoholowy? To kilka sposobów na pozbycie się uzależnienia

Czym jest ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy często nazywany jest również cugiem alkoholowym. To stan upojenia, w którym dana osoba spożywa trunki przez co najmniej 48 godzin. Może on trwać zarówno kilka dni, tygodni, jak i miesięcy, w skrajnych przypadkach nawet i dłużej. Taki stan stanowi poważne zagrożenie dla osoby uzależnionej. Dodatkowo alkoholik ma ogromne trudności, aby przestać pić. Ciąg alkoholowy to stała potrzeba spożywania napoi procentowych, która prowadzi do utraty kontroli nad ilością wypitego alkoholu. Osoba uzależniona nie jest świadoma, ile wypija i jaka jest częstotliwość spożycia. Cug alkoholowy prowadzi do powtarzalności danego zachowania, a objawy, które mu towarzyszą, stanowią podłoże do dalszej konsumpcji. Odczuwanie symptomów zespołu abstynencyjnego połączonego z silną potrzebą spożycia alkoholu prowadzi do powstania ciągu alkoholowego.

Czujesz, że problem ten może Cię dotyczyć? Odwiedź serwis Ośrodka leczenia uzależnień Przebudzenie https://osrodekprzebudzenie.org/

Co ważne, ciągi alkoholowe zazwyczaj dotyczą alkoholików, jednak zdarzają się przypadki, że występują one u osób, których problem alkoholowy nie dotyczy. Niewątpliwie jest to sygnał ostrzegawczy do zaprzestania konsumpcji napojów procentowych. Pozwoli to uniknąć uzależnienia.

Jak się objawia?

Ciąg alkoholowy to niebezpieczne zjawisko, któremu towarzyszą liczne objawy. Pierwszym i podstawowym symptomem jest silna chęć, wręcz przymus spożycia alkoholu. Osoba uzależniona skupia całą swoją uwagę na możliwości wypicia kolejnej porcji trunków. Taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, stąd też dana osoba znajduje się pod wpływem ciągłego upojenia alkoholowego. Może być przerywany okresami abstynencji, jednak z czasem stają się one coraz krótsze. Zespół abstynencyjny stale towarzyszy ciągom alkoholowym. Stąd też osoba pijąca doświadcza takich dolegliwości jak: nudności, wymioty, bóle głowy, kołatanie serca, arytmia, bezsenność, lęk, drżenie rąk, nadwrażliwość na światło bądź dźwięki, nadmierna potliwość, drażliwość, zdenerwowanie czy niepokój. Kolejna porcja alkoholu wycisza te objawy.

Z czasem osoba uzależniona nie dopuszcza do wytrzeźwienia, gdyż obawia się pojawienia uciążliwych dolegliwości. Utrata kontroli nad ilością i częstotliwością spożywanych trunków również świadczy o ciągu alkoholowym. Co ważne, z czasem zwiększa się dawka wypijanego alkoholu, gdyż zwiększa się tolerancja.

 

Kiedy występuje ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy występuje w sytuacji, kiedy dana osoba spożywa napoje procentowe dłużej niż 48 godzin. Wypijane trunki powodują upojenie alkoholowe, które stale towarzyszy alkoholikowi. Ciągi alkoholowe są charakterystyczne dla czwartej (przewlekłej) fazy uzależnienia, choć mogą pojawić się również w trzeciej fazie (krytycznej). Najczęściej oznaczają silne uzależnienie od alkoholu.

W ciąg alkoholowy można wpaść poprzez łagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego. Osoba uzależniona w procesie trzeźwienia zaczyna odczuwać nieprzyjemne skutki nadmiernej konsumpcji. Chcąc je złagodzić, sięga po kolejną dawkę alkoholu i tak powstaje błędne koło. Z czasem osoba uzależniona traci całkowitą kontrolę nad ilością wypijanych trunków i nie panuje nad swoim postępowaniem. Takie zachowanie wymusza uciążliwy przymus spożycia kolejnej porcji napoi procentowych. Alkoholik pije, aby zaspokoić głód alkoholowy oraz wyciszyć objawy poprzedniego spożycia. Taki stan stanowi poważne zagrożenie dla osoby uzależnionej i może wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Mowa tutaj zarówno o życiu osobistym i zawodowym alkoholika, jak i jego zdrowiu fizycznym oraz psychicznym. Pozostanie w ciągu alkoholowym będzie skutkowało uszkodzeniem narządów wewnętrznych, np. trzustki czy wątroby oraz może prowadzić do obłędu alkoholowego, inaczej zwanego Zespołem Ottela.

Jak bezpieczni można przerwać ciąg alkoholowy?

Chcąc przerwać ciąg alkoholowy, należy przestać pić, jednak samodzielna próba jego przerwania może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia alkoholika. Zwłaszcza kiedy konsumpcja alkoholu trwała długo. Nagłe zaprzestanie picia może spowodować szereg uciążliwych i niebezpiecznych symptomów zespołu odstawiennego. Mowa tutaj m.in. o: padaczce alkoholowej, delirium tremens, silnych bólach głowy czy tachykardii. Właśnie dlatego proces zaprzestania picia powinien odbywać się pod opieką doświadczonych specjalistów.

Zaprzestanie picia musi wiązać się z detoksem alkoholowym przeprowadzanym pod nadzorem lekarzy. Całodobowa opieka połączona z farmakologią pozwoli złagodzić skutki zespołu odstawiennego, a także wyrówna niedobory powstałe w trakcie ciągu. Detoksykacja jest tutaj kluczowa. Konieczne jest pozbycie się resztek alkoholu z organizmu wraz z jego regeneracją. W przypadku wystąpienia objawów mogących zagrażać życiu lekarze będą mogli od razu odpowiednio zareagować.

Ciągi alkoholowe prowadzą do wyniszczenia organizmu. Skutkują m.in. uszkodzeniem wątroby czy mózgu, ponadto zaburzają prace serca i negatywnie wpływają na układ nerwowy oraz pokarmowy. Osoba uzależniona będzie również zmagać się z objawami psychicznymi np. stanami lękowymi, zanikami pamięci czy depresją. Ciągi rzutują także na życie zawodowe i rodzinne osoby uzależnionej. Warto zatem, jak najszybciej podjąć decyzje o detoksie alkoholowym i zaprzestać picia pod czujnym okiem fachowców. Odtrucie i regeneracja organizmu pozwolą na dalszą walkę z nałogiem w ośrodku leczenia uzależnień „Przebudzenie”.

                                                           Dowiedz się więcej z bloga: https://osrodekprzebudzenie.org/blog/

Ciągi alkoholowe stanowią poważne zagrożenie dla osób uzależnionych. Silny przymus spożycia kolejnej porcji trunków, połączony z szeregiem uciążliwych objawów odstawiennych sprawiają, że alkoholik traci kontrolę nad swoim postępowaniem. Warto zatem, jak najwcześniej zaprzestać picia i udać się na detoks, który pomoże w dalszym leczeniu choroby alkoholowej.


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 18 km/h

Ostatnie komentarze
M Autor komentarza: MonikaTreść komentarza: Już nie mieli kogo zaprosić, starszych panów śpiewających: Na czekoladę poczułem chęć była namiętna bardzo nieletnia. Pani Beata pisze gwiazdy dla mnie to jest ohydne, to ma znamiona pedofilii. Straszne!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 20:13Źródło komentarza: Gwiazdy na Dni Ziemi Strzeleckiej - Lady Pank i T.Love J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem
Reklama