Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 13:33
Reklama PKW

Tłusty czwartek 2023 w powiecie strzeleckim. Oto przepisy naszych gospodyń

16 lutego wypada tłusty czwartek, rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. Tego dnia, jak wszystkim wiadomo, dozwolone jest objadanie się słodkościami, szczególnie pączkami, oponkami czy faworkami. Przepisami na smażone wypieki podzieliły się z nami panie ze Stowarzyszenia Kobiet i Gospodyń Wiejskich w Gąsiorowicach, Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich, a także z Koła Gospodyń Wiejskich w Sieroniowicach.
Tłusty czwartek 2023 w powiecie strzeleckim. Oto przepisy naszych gospodyń
Tłusty czwartek musi być słodki. Co na ten dzień proponują nasze gospodynie?

Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Tłusty czwartek 2023 w powiecie strzeleckim. Jakie przepisy proponują nasze gospodynie?

Tłusty czwartek to dzień, gdy do sklepów i piekarni ustawiają się kolejki, najczęściej po pączki. Są też domy, w których królują swojskie słodkości. Dla tych, którzy chcą się zainspirować i spróbować zrobić je samemu, przedstawiamy kilka, sprawdzonych receptur. Zaproponowały je panie ze Stowarzyszenia Kobiet i Gospodyń Wiejskich w Gąsiorowicach, Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich, a także z Koła Gospodyń Wiejskich w Sieroniowicach.

Kreple i oponki z Gąsiorowic

Panie ze Stowarzyszenia Kobiet i Gospodyń Wiejskich w Gąsiorowicach mają wiele przepisów na tłustoczwartkowe słodkości. Przedstawiamy dwa z nich.

Kreple, czyli pączki

Składniki i przygotowanie

  • 600 ml mleka
  • 100 g drożdży
  • 8 łyżek cukru
  • 8 łyżek mąki 

Wyżej wymienione składniki wymieszać i odstawić na 10 minut, po czym dodać 2 łyżki oleju, 1 kg mąki, 8 żółtek.

Całość wymieszać, wyrobić ciasto i odstawić pod przykryciem na około 50 minut do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu ciasta formować kulki średniej wielkości i odczekać do wyrośnięcia. Uformować placuszki, na środku ułożyć trochę twardej marmolady, dobrze skleić i ponownie odłożyć do wyrośnięcia. Wrzucać do gorącego oleju we frytkownicy lub garnku i piec do uzyskania złotego koloru, obracając co jakiś czas. Kreple tradycyjnie nadziewane są marmoladą. Żeby zrobić psikusa domowym łasuchom, panie czasem pozostawiają jakiegoś pączka bez nadzienia lub wypełniają go czymś zaskakującym, na przykład musztardą.

Oponki

Składniki i przygotowanie

  • 250 g białego sera 
  • 1 kg mąki pszennej
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Zagnieść ciasto. Jeśli będzie lepkie, dodać więcej mąki. Uformować kształt kółek z dziurką w środku, dziurkę można zrobić palcem lub wyciąć i dodatkowo usmażyć jako małe kuleczki. Wrzucać do gorącego oleju i piec na złoty kolor, obracając co jakiś czas.

Zobacz także: Tłusty czwartek 2023 w Opolu i w regionie. Gdzie można kupić pączki?

Puszyste pączki i faworki drożdżowe z Żędowic

Stowarzyszenie Kobiet Żędowickich słynie z placków ziemniaczanych, które można posmakować na niejednej imprezie. Ale to nie oznacza, że jego członkinie nie znają się na wypiekach. Przedstawiamy ich przepis na puszyste pączki i faworki.

Puszyste pączki 

Składniki i przygotowanie

  • 50 dag, czyli 2,5 szklanki mąki
  • 5 dag, czyli 3 łyżeczki cukru
  • 6 dag margaryny
  • 2 całe jajka i 3 żółtka
  • 5 dag drożdży
  • 1 łyżka octu
  • szczypta soli
  • marmolada
  • tłuszcz do smażenia

Całe jajka i żółtka ubić z cukrem i szczyptą soli. Do przesianej mąki  dodać mleko, rozczyn z drożdży i roztopiony tłuszcz, nie gorący, ubite jaja i ocet. Wszystko wyrobić, aż będzie odchodzić ciasto od ręki. Następnie uformować kuleczki i smażyć na tłuszczu.

Faworki drożdżowe

Składniki i przygotowanie

  • 2 kg mąki pszennej
  • 900 ml mleka
  • 200 g drożdży
  • 6 jajek
  • 120 g cukru
  • 100 g masła lub margaryny
  • 2 l oleju
  • 1 cytryna
  • 200 g cukru pudru do posypania

Masło lub margarynę rozpuszczamy. Studzimy. Mleko przelewamy do garnka. Podgrzewamy je, by stało się letnie. Dodajemy do niego rozkruszone drożdże, cukier, oraz tyle mąki, by ciasto miało konsystencję śmietany. Tak przygotowany rozczyn odstawiamy w ciepłe miejsce, aby podwoił swoją objętość. Do wyrośniętego rozczynu dodajemy mąkę, sok z cytryny oraz jajka. Wyrabiamy ciasto około 5-7 minut. Następnie dodajemy do niego rozpuszczony tłuszcz. W dalszym ciągu wyrabiamy ciasto, około 5 minut. Ciasto jest gotowe, gdy odchodzi od ręki i garnka. Gotowe przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy podwoi ono swoją objętość, wykładamy je na stolnicę i wałkujemy na grubość około 6-7 mm.

Ciasto radełkiem dzielimy na pasy o szerokości około 2,5 cm i długości około 12 cm. Na środku każdego wykonujemy nacięcie, przez które przeplatamy jeden koniec paska. Uformowane faworki smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron do zarumienienia. Gotowe odsączamy na papierowym ręczniku. Podajemy posypane cukrem pudrem.

Róże karnawałowe z Sieroniowic

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sieroniowicach na słodkościach znają się bardzo dobrze. Ich wypieki goszczą na wiejskich i gminnych imprezach. Na tłusty czwartek poza pączkami polecają róże karnawałowe.

Róże karnawałowe

Składniki i przygotowanie

Ciasto jak na faworki

  • 50 dag mąki krupczatki
  • 6 żółtek
  • 6 łyżeczek gęstej śmietany
  • 1/4 łyżeczki proszku spulchniającego
  • 1 łyżeczka otartej skórki pomarańczowej
  • szczypta soli
  • 50 dag tłuszczu do smażenia
  • 20 dag cukru pudru do obsypania

Śmietanę wymieszać z żółtkami. Do mąki dodać masę śmietanowo-żółtkową, sól, proszek do pieczenia, skórkę otartą z pomarańczy. Wszystkie składki lekko wymieszać. Na końcu dolać łyżkę octu lub spirytusu, by żółtka się nie ścięły, a ciasto nie chłonęło tłuszczu podczas pieczenia. Całą masę zarobić i dobrze wygnieść. Ciasto musi być elastyczne. Aby miało dużo bąbelków, należy je napowietrzyć. W tym celu powstałą kulę ciasta obijamy wałkiem, ponownie składamy w kulę i znów obijamy. Tę czynność powtarzamy do momentu, aż w przekroju ciasta pojawią się pęcherzyki powietrza. Z rozwałkowanego, cienkiego placka wycinamy krążki trzech wielkości. Dwa większe krążki nacinamy po obwodzie w pięciu miejscach, tak aby się nie rozpadały, a najmniejszy nacinamy w czterech miejscach. Powstaną płatki. Środki dwóch większych krążków należy posmarować białkiem. Krążki składamy jeden na drugi i lekko przyciskamy pośrodku, by się zlepiły. Tak uformowane róże wkładamy listkami w dół do mocno rozgrzanego oleju i smażymy na złoty kolor. Aby tłuszcz się nie palił, można włożyć do niego obranego ziemniaka. Po usmażeniu róże odsączamy, posypujemy cukrem pudrem, a do środka kwiatka wkładamy konfiturę lub dżem.

Niektórzy mówią, że pączki i nie tylko zjedzone w tłusty czwartek nie tuczą. Tak oczywiście nie jest. Ale przecież taki dzień zdarza się tylko raz w roku. Życzymy słodkiego świętowania!

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 25°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 22 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama