Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 01:33
Reklama PKW

Adam Michalik ze Strzelec Opolskich weźmie udział w międzynarodowej wystawie

Praca Adama Michalika została zakwalifikowana do udziału w międzynarodowej wystawie HANSEartWORKS. Jej organizatorem jest Międzynarodowy Związek Nowej Hanzy, skupiający niemal 200 miast z 16 europejskich krajów. Wśród nich są Strzelce Opolskie, dzięki czemu Adam Michalik mógł wziąć udział w konkursie.
Adam Michalik ze Strzelec Opolskich weźmie udział w międzynarodowej wystawie
Adam Michalik urodził się w 1977 roku, mieszka i pracuje w Strzelcach Opolskich

Autor: Anna Plewa

Adam Michalik ze Strzelec Opolskich, jako jeden z dziesięciu europejskich artystów weźmie udział w międzynarodowej wystawie

„Nowa Hanza” jest spadkobiercą, mającego korzenie jeszcze w średniowieczu, związku kupców i miast kupieckich położonych w basenach Morza Bałtyckiego i Północnego. Współczesny związek miast Hanzy to przede wszystkim współpraca gospodarcza, kulturalna i turystyczna. Obecnie stowarzyszenie liczy już około 183 aktywnie współpracujących ze sobą miast z 16 krajów.

– Związek Nowej Hanzy skupia w swoich szeregach wielu młodych ludzi, którzy zasilają to stowarzyszenie i organizują różne ciekawe wydarzenia, także artystyczne, m. in. Międzynarodowy Dzień Hanzy – opowiada Adam Michalik. – Tegoroczna edycja jest już 17.

Elementem obchodów Międzynarodowego Dnia Hanzy jest wystawa konkursowa, do udziału w której kwalifikuje się zaledwie dziesięć prac. W tym roku wśród nich znalazła się grafika strzelczanina. Swoje prace do konkursu mogli zgłaszać jedynie twórcy pochodzący z miast należących do Nowej Hanzy.

– Co roku organizatorzy znajdują inny motyw przewodni wystawy – mówi Adam Michalik. – Żeby praca została zakwalifikowana do konkursu, musi się w ten motyw wpisywać. W tym roku temat brzmiał „Szlakiem wspólnoty”. Generalnie chodziło o wykonanie pracy, która symbolizuje wspólnotę Nowej Hanzy, pokazuje jej architekturę, prawo, handel i relacje między miastami skupionymi w związku i właśnie pod tym kątem prace były oceniane.

Konkursowa grafika Adama Michalika przedstawia architekturę Hanzy. 

– Ze względu na to, że w swoich pracach głównie zajmuję się właśnie przedstawianiem architektury, pomyślałem, że z pasujących do siebie charakterystycznych elementów miast Hanzy, zbuduję jedno wielkie miasto symbolizujące wielką wspólnotę – wyjaśnia artysta. – Jednak, żeby zmieścić się w przewidzianym przez organizatorów schemacie, musiałem stworzyć kompozycję w pionie, jakby pnącą się ku górze. Nieco inspirował mnie motyw wieży Babel i bogactwo znaczeń, jakie ze sobą niesie. Zacząłem więc piętrzyć jeden element nad drugim, jednak celem miało być pokazanie wspólnoty, nie podziałów.

– Pierwszy pomysł miałem taki, żeby motywy nawiązujące do Hanzy znajdowały się na łodzi - dodaje. - Miałem jednak ograniczenia w wielkości grafiki, która musiała mieścić się w rozmiarze 50x60 cm, no i nie dało się takiego konceptu zamknąć perspektywicznie. Pomyślałem więc, że zbuduję warowne miasto  z bramą i nadbudową w postaci elementów architektury innych miast. Oczywiście, zależało mi, żeby na grafice znalazły się też Strzelce Opolskie, w takim połączeniu miast starej i nowej Hanzy. Na górze umieściłem operę z Hamburga, która jest szklanym, nowoczesnym elementem w kształcie fal morskich i w ten sposób zakończyłem wieżę - nawiązaniem do nowej Hanzy i morza.

Na obrazie znajdziemy dwadzieścia charakterystycznych miejsc z miast Nowej Hanzy

– Starałem się, żeby były to obiekty wyróżniające te miasta, rozpoznawalne – tłumaczy Adam Michalik. – Został tam więc wpleciony kościół z Torunia, brama wjazdowa, zabudowa portowa i elementy magazynowe z Hamburga, pałace, elementy zamków, kościołów, wieże miejskie. Wybierałem elementy pasujące do koncepcji i pozwalające zbudować wrażenie trójwymiarowości. Szukałem elementów, które wpasują się w zamysł konstrukcji całego obrazu. Jako element komunikacji między tymi miastami wplotłem drabiny, ponieważ malując wszystko w konstrukcji pionowej, nie uwzględnia się żadnych szlaków komunikacyjnych. Drabiny są więc elementem łączącym całość i pasującym do tematu wspólnoty.

Jak strzelecki artysta dowiedział się o międzynarodowej wystawie? – O wydarzeniu poinformował strzelecki ratusz, który pośredniczył między organizatorami, a lokalnymi twórcami – mówi. – Za sprawą tego pośrednictwa już drugi raz biorę udział w wystawie organizowanej przez Hanzę. Przed rokiem był to projekt „Europa, wolność bez granic?” i to również była wystawa miast partnerskich.

Wystawa ma charakter konkursu? 

– Zwycięstwem jest już udział w tej wystawie – podkreśla Adam Michalik. – Kiedy okazało się, że tylko dziesięć osób z tych niemal dwustu miast z szesnastu krajów bierze udział w wystawie i akurat ja znalazłem się wśród nich, to było dla mnie duże zaskoczenie i radość. Zwłaszcza, że wiele tych miast ma swoje wyższe uczelnie artystyczne.

Otwarcie wystawy HANSEartWORKS, na której pokazana zostanie praca strzelczanina, odbędzie się 23 czerwca w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Adam Michalik urodził się w 1977 roku, mieszka i pracuje w Strzelcach Opolskich. Członek Polskiego Związku Artystów Malarzy i Grafików (ZPAMiG) w Warszawie oraz Polskiego Związku Artystów Plastyków (ZPAP) w Katowicach. Zajmuje się rysunkiem, akwarelą i grafiką. Jest instruktorem plastyki w Strzeleckim Ośrodku Kultury. Pasjonuje się poszukiwaniem ulotności chwili, pracą nad perspektywą, światłocieniem i niepowtarzalnością chwili. Jego rysunki tuszem zostały dostrzeżone i nagrodzone w konkursie One Wall Design w 2016 roku. Uczestnik licznych wystaw oraz plenerów malarskich.

Obrazy Adama Michalika były dwukrotnie prezentowane podczas wystawy ,,I Colori della Polonia a Roma” w Rzymie. W 2021 roku zostały pokazane podczas Międzynarodowej Wystawy Akwareli w mieście Nigata w Japonii. Tego samego roku jedna z pasteli została obrazem dnia francuskiego producenta farb artystycznych Sennelier. W 2022 roku artysta wziął udział  w międzynarodowym projekcie „Europa, wolność bez granic? – Sztuka przekracza granice” w Niemieckim mieście Soest.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Konkursowa grafika Adama Michalika przedstawia architekturę miast Hanzy

Konkursowa grafika Adama Michalika przedstawia architekturę miast Hanzy


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama