Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 21:28
Reklama Filplast

Niezdrowice, czyli jak żyje najpiękniejsza wieś 25-lecia i co jest jej siłą

Mają odnowiony stawek w środku lasu, ścieżki edukacyjne, dom seniora, tężnię solankową i nie tylko. A przede wszystkim ludzi, którzy chcą działać na rzecz swojej wioski. Takie są Niezdrowice, najpiękniejsza wieś 25-lecia Odnowy Wsi Opolskiej.
Niezdrowice, czyli jak żyje najpiękniejsza wieś 25-lecia i co jest jej siłą
Działacze z Niezdrowic podczas gali, na której odebrali tytuł najpiękniejszej wsi 25-lecia Odnowy Wsi Opolskiej

Autor: archiwum Niezdrowic

Jak żyją Niezdrowice, najpiękniejsza wieś 25-lecia 

Na kartach historii Niezdrowic zapisał się rok 2021. Wioska wystartowała wtedy w konkursie "Piękna Wieś Opolska 2021" i sięgnęła po tytuł najpiękniejszej wsi opolskiej. Rok później, w konkursie "Piękna Wieś Opolska 2022" udało się osiągnąć jeszcze więcej. Niezdrowice zostały najpiękniejszą wsią 25-lecia Odnowy Wsi Opolskiej.

- Nadal czujemy ogromną radość z tego, co udało się osiągnąć - mówi Artur Kiowski, wiceprezes Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice. - Gdy wygrywa się tytuły, chyba najbardziej cieszy ten pierwszy, bo zawsze jest to niezwykle emocjonujące. A w naszym przypadku było to jeszcze bardziej emocjonujące, bo o tytuł najpiękniejszej wsi opolskiej pierwszy raz walczyliśmy już w 2001 roku. Drugi tytuł, który zdobyliśmy, jest bardziej prestiżowy, ale szliśmy po niego napędzonym rok wcześniej kołem, nawet nie zdążyliśmy się zatrzymać.

Najpiękniejszej wsi nie byłoby bez zmian

Przez 25 lat, czyli tyle, ile liczy Program Odnowy Wsi na Opolszczyźnie, wiele zmieniło się w Niezdrowicach.

- Te zmiany widać na każdym kroku - mówi Maria Gisman, działaczka i mieszkanka Niezdrowic. - Kiedy przeprowadziłam się tutaj 50 lat temu, tryb życia był zupełnie inny, można powiedzieć, że wieś była martwa. Oczywiście, gdy trzeba było, każdy sobie pomagał, istniało koło gospodyń, klub sportowy, straż pożarna, ale nie było takiej współpracy, mobilizacji i zaangażowania, jak teraz. Teraz wszyscy, zwłaszcza ci młodsi, potrafią się jednoczyć. Zmiany widać również w samym wyglądzie wioski, w tym, że się rozwinęła, w tym, że cały czas coś się w niej dzieje.

- Przeprowadziłam się tutaj, bo mój mąż pochodzi z Niezdrowic, choć nie ukrywam, że na początku miałam wątpliwości, żeby tutaj zamieszkać - opowiada z uśmiechem Agnieszka Urbańczyk ze Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice. - Jednak każdy rok mieszkania tutaj, patrząc na to, co robimy, i ludzi, których mamy wokół, utwierdza mnie w tym, że to był bardzo dobry wybór.

Niezdrowice liczą niespełna 600 mieszkańców, pojawili się też nowi. Na co dzień wieś żyje swoim życiem. Ale w tej codzienności nie brakuje różnych inicjatyw, za którymi stoją społecznicy.

Odnowiony stawek w środku lasu

Kilka lat temu grupa mieszkańców Niezdrowic zabrała się za rewitalizację Kissgruby, czyli dawnej kopalni żwiru w lesie na obrzeżach wioski. Miejsce niszczało. Za sprawą pracy społeczników przywrócono dawny staw, zarybiono go, posiano wokół trawę, usypano brzegi piaskiem, postawiono drewnianą altanę. To tworzy dziś ciekawą przestrzeń rekreacyjną, z której korzystają nie tylko mieszkańcy wioski, ale i ci, którzy ją odwiedzają.

Ścieżki o wodzie, pszczołach i lesie

Dzięki niezdrowickiemu stowarzyszeniu przez wioskę biegną ścieżki edukacyjno-rekreacyjne o pszczołach, a także o wodzie i historii Kanału Gliwickiego. Utworzona zostanie też ścieżka o lesie. Z tablic można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, a cały szlak tworzy atrakcję zarówno dla młodszych, jak i starszych. Przy tym zadaniu wykonano również kompleksową modernizację szatni na miejscowym boisku sportowym.

Tężnia solankowa

To jedna z ostatnich inicjatyw społeczników z Niezdrowic. Tężnia solankowa stanęła na zielonym skwerku w wiosce. To pierwszy taki obiekt w gminie Ujazd, a także powiecie strzeleckim. Znajdują się przy niej ławeczki, umożliwiające swobodne korzystanie, podświetlana jest kolorowymi, zmieniającymi się światłami, zagospodarowano teren wokół niej. Dodatkowo zakupiono sporych rozmiarów namiot, który będzie wykorzystywany przy organizacji różnego rodzaju imprez.

Miejsce dla seniorów

Domem Seniora w Niezdrowicach zarządza Ośrodek Pomocy Społecznej w Ujeździe. Placówka przyjmuje seniorów z terenu gminy Ujazd, od poniedziałku do piątku zapewnia im wiele udogodnień, wachlarz usług, profesjonalną opiekę, zróżnicowany program zajęć, dostosowany do ich nastrojów i potrzeb. Na zewnątrz dostępna jest siłownia i altana rekreacyjna. Seniorzy często podkreślają, że to miejsce, które pozwala im uciec od samotności, rozwijać umiejętności, a przede wszystkim miejsce, które wnosi do ich życia pewną aktywność.

Bieg Zeflika

To już cykliczna impreza w Niezdrowicach, której pomysłodawcami są społecznicy. Do tej pory odbyły się trzy edycje, właśnie szykowana jest kolejna, czwarta. Każdego roku przyciąga ona setki biegaczy z bliższych i dalszych stron, którym obok sportowych emocji przyświeca charytatywny cel. Pieniądze, które zebrano podczas trzech edycji biegu, pomogły już mężczyźnie, który stracił nogę, małemu mieszkańcowi Niezdrowic, cierpiącemu na trisomię 21 i nastoletniemu mieszkańcowi Zimnej Wódki, który urodził się z wrodzonym wodogłowiem, przepukliną oponowo-mózgową i porażeniem dziecięcym.

Nietypowe koło

Kilka miesięcy temu w wiosce zawiązało się Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich. Liczy ono 40 członków, w tym 35 pań i 5 panów. Działacze mają już za sobą pierwsze inicjatywy. To między innymi wspólne przygotowanie korowodu na dożynki gminne, który zajął pierwsze miejsce, czy organizacja warsztatów, podczas których dekorowano świąteczne pierniki. Choć koło zawiązało się niedawno, planów na rozwój jest sporo.

Straż pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna w Niezdrowicach jest strażą z wieloletnią tradycją. W ostatnich latach wyposażyła się w wiele sprzętów, między innymi w nowy zestaw ratownictwa przedlekarskiego, sprzęt ratowniczy, czy namiot sanitarny, ma dobrze przeszkolonych członków. I perspektywy na rozwój. W 2024 roku, jako trzecia jednostka z gminy Ujazd, włączona ma zostać do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W planach jest budowa nowej remizy, w tegorocznym budżecie gminy zabezpieczono środki na opracowanie projektu budowlanego. A marzeniem, patrząc na plany, jest zakup nowego wozu.

Tego wszystkiego nie byłoby bez ludzi

To tylko część Niezdrowic i inicjatyw, które w nich zrealizowano. Tego było o wiele więcej. Ale to wszystko nie udałoby się bez grupy ludzi, która mobilizuje się, by działać na rzecz wioski.

- Oczywiście, jako wioska nie jesteśmy idealni, mamy jeszcze dużo do poprawy, jeżeli chodzi między innymi o stan dróg, niektórych miejsc, czy budynków - mówi Adrian Urbańczyk, prezes Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice. - Ale tym, co nas wyróżnia, buduje i napędza, są ludzie. Ludzie, w których drzemie ogromny potencjał, którzy są zaangażowani, otwarci na nowe pomysły, z którymi można działać i dążyć do wyznaczonych celów. Zdobyte tytuły na pewno nie sprawią, że się zatrzymamy, bo razem możemy jeszcze wiele osiągnąć.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 22°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama