Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 07:58
Reklama Filplast

Samochodem w Holandii – które przepisy różnią się od polskich?

Podstawowe przepisy ruchu drogowego w Holandii i Polsce nie różnią się znacznie. W obu krajach obowiązuje ruch prawostronny, a pierwszeństwa ustępuje się pojazdom znajdującym się po prawej stronie. Istnieją jednak pewne różnice w przepisach, w tym na przykład dotyczące ograniczenia prędkości albo obowiązkowych opłat dla wszystkich kierowców. Co warto wiedzieć, zanim samemu wsiądzie się za kółko na holenderskich drogach?
Samochodem w Holandii – które przepisy różnią się od polskich?

Obowiązkowe dokumenty

Sam wjazd na teren Holandii i poruszanie się po kraju nie wymaga specjalnego przygotowania ani dokumentów, których i tak nie używałoby się na co dzień. Niezbędne są przede wszystkim prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport oraz ważne ubezpieczenie OC. Dokument ubezpieczenia przed wyjazdem należy wydrukować, ponieważ służby holenderskie nie mają dostępu do polskich baz danych i bez wydruku mogą nie być w stanie sprawdzić ważności polisy.

Chociaż jako turysta możesz jeździć po holenderskich drogach, legitymując się polskimi dokumentami, sytuacja zmienia się w momencie, w którym zameldujesz się w Holandii na pobyt stały. Wówczas musisz przerejestrować samochód i wykupić holenderską polisę ubezpieczeniową.

Obowiązkowe ubezpieczenie WA to odpowiednik polskiej polisy OC. Jego koszt może się różnić w zależności od modelu samochodu, obejmowanych szkód, czy doświadczenia kierowcy. W oszacowaniu ceny pomoże internetowy kalkulator ubezpieczenia samochodu, a przy wyborze polisy możesz skorzystać z pomocy holenderskiej firmy z polskojęzyczną obsługą.

Obowiązkowe opłaty

Wjeżdżając na teren Holandii, nie musisz ponosić żadnych opłat, tak samo jak za poruszanie się po jej drogach i autostradach, które pozostają darmowe. Opłaty obowiązują jedynie na parkingach i w niektórych tunelach. Musisz jednak pamiętać, że brak opłat dotyczy Cię jedynie do momentu, w którym przebywasz na terenie kraju jako turysta.

Po zameldowaniu w urzędzie gminy pamiętaj przede wszystkim o zapłaceniu podatku drogowego, który jest obowiązkowy dla wszystkich kierowców w Holandii, a jego wysokość oblicza się indywidualnie.

 

 

Co ważne, terminowość wnoszonych opłat, w tym także w ramach podatku drogowego, jest w Holandii weryfikowana przez system, a nie tak, jak ma to miejsce w Polsce, przez funkcjonariusza przeprowadzającego kontrolę dokumentów. Możesz więc nawet nie wychodzić z domu w dniu, którym otrzymasz mandat za brak obowiązkowej opłaty, przez co nie warto z tym zwlekać.

Holenderskie ograniczenia prędkości

Ograniczenia dotyczące dozwolonej prędkości w Holandii są nieco bardziej rygorystyczne niż w Polsce. Należy pamiętać także o tym, że są one powszechnie respektowane, a za przekroczenie dopuszczalnej prędkości nawet o kilka kilometrów na godzinę kierowcom grozi wysoka kara finansowa.

Jaką maksymalną prędkość dopuszczają holenderskie przepisy drogowe?

  • do 50 km/h w terenie zabudowanym,
  • do 80 km/h w terenie niezabudowanym,
  • do 100 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.

W godzinach nocnych po autostradzie można jechać nieco szybciej, bo do 120 km/h.

Inne przepisy w Holandii, które warto znać

To wciąż nie wszystkie różnice pomiędzy polskimi a holenderskimi przepisami, które warto znać, chcąc uniknąć otrzymania mandatu. Ciekawą różnicą jest przepis określający maksymalne stężenie alkoholu we krwi kierowców. Dla osób, które mają prawo jazdy od co najmniej 5 lat, granica ta to 0,5 promila alkoholu we krwi. Ci natomiast, którzy mają krótsze doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, mogą siadać za kółkiem przy maksymalnie 0,2 promila alkoholu.

Poruszając się samochodem po Holandii, pamiętaj także o pierwszeństwie pieszych i rowerzystów, których jest w tym kraju naprawdę wielu. W miastach ludzie zamiast samochodów często poruszają się komunikacją miejską. Ze względu na specyficzną infrastrukturę miejską i bezpieczeństwo pasażerów, osoby wysiadające z pojazdów komunikacji zbiorowej mają bezwzględne pierwszeństwo. Jeśli więc widzisz zbliżający się tramwaj, zwolnij, żeby przepuścić wszystkich pieszych, zachować bezpieczeństwo na drodze i nie wymuszać pierwszeństwa, narażając się na kosztowne mandaty.


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama