Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 20:27
Reklama PKW

Ile potraw na wigilijnym stole? Okazuje się, że jaka wioska, takie tradycje

Zakłada się, że w Polsce podczas wieczerzy wigilijnej nie może zabraknąć karpia oraz barszczu na zakwasie. W różnych rejonach kraju Boże Narodzenie obchodzone jest inaczej. Przykładem są mieszkańcy powiatu strzeleckiego, którzy w różnoraki sposób kultywują tradycję wigilijną, w zależności od swoich korzeni i pochodzenia.
Ile potraw na wigilijnym stole? Okazuje się, że jaka wioska, takie tradycje
Dwanaście, tyle możemy dostrzec potraw na polskim wigilijnym stole

Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Ile potraw na wigilijnym stole? Jaka wioska, takie tradycje 

Dwanaście, tyle możemy dostrzec potraw na polskim wigilijnym stole. Chrześcijańska tradycja mówi, że ich liczba symbolizuje dwunastu apostołów. Według śląskiego zwyczaju potraw jest mniej. Nie znajdziemy pierogów, krokietów, czy barszczu z uszkami. - Wywodzę się ze śląskiej rodziny i na naszym wigilijnym stole znajduje się 7 potraw. Są to między innymi ryby, siemieniotka, czy moczka - tłumaczy Marek z Sieroniowic.

Siemieniotka to tradycyjna zupa z konopi. Na Śląsku podawana jest w Wigilię zazwyczaj z grzankami lub kaszą gryczaną. Nie wszystkim przypada do gustu jej cierpko-gorzki smak, lecz tradycyjnie każdy powinien spróbować choć łyżkę zupy, która według wierzeń dobrze wróży na przyszłość.

Moczka to również zupa, ale przygotowana z piernika, migdałów i różnego rodzaju suszonych owoców. Taką zupę na wigilijnym stole znajdziemy u Szymona z Dziewkowic.

- Zazwyczaj na naszym wigilijnym stole jest 10 potraw. Znajdują się na nim między innymi moczka, makówka, zupa rybna, czy ryba w zalewie octowej - tłumaczy.

Dagmara, mieszkająca z rodziną w Kolonowskiem, kultywuje polską tradycję wigilijną. Potraw na stole jest więcej, a po kolacji wszyscy całą rodziną śpiewają kolędy. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć kapusty z grzybami, makówki, piernika, grochu, kompotu z suszu oraz buraczków.

- Moją wigilie wyróżnia przede wszystkim barszcz z uszkami. Podczas lepienia wkładamy grosik do jednego z nich i kto go znajdzie podczas kolacji wigilijnej, ten ma szczęście cały rok - tłumaczy.

Nie tylko potrawy, ale sposób kultywowania wieczerzy bywa różny. W wielu polskich domach wyjeżdża się na wigilię do kogoś z rodziny, aby tam w większym gronie zasiąść do stołu. Śląskie rodziny zazwyczaj w małym gronie, we własnym domu, spędzają wieczór wigilijny, choć nie jest to regułą.

- Najbliższa rodzina to osoby, z którymi spędzam wigilię u siebie w domu. Kultywujemy wszelkie śląskie tradycje, choć zdarzają się wyjątki, takie, jak np. pierogi - tłumaczy Emanuel z Jędryń.

- Wigilię spędzamy u babci. Jest nas niemal dwanaście osób, jak potraw na wigilijnym stole - mówi Dagmara z Kolonowskiego.

- Wywodzę się z rodziny polsko-śląskiej i kultywujemy obie tradycje. W wigilię natomiast jesteśmy w domu, w naszym małym rodzinnym gronie - dodaje Alicja z Olszowej.

Jedną z tradycji śląskich jest wkładanie pieniędzy pod talerz. Kładzie się tam monetę lub banknot, aby nikomu w rodzinie nie zabrakło gotówki przez następny rok. Do jednych z najpopularniejszych polskich przesądów należy wkładanie do portfeli łuski karpia, która również ma przynieść w przyszłości szczęście w finansach.

Prezenty sprawiają ogromną radość szczególnie dzieciom, które wyczekują ich przez cały rok. W Polsce pod choinkę przynosi je święty Mikołaj lub Gwiazdor. W śląskich domach do dzieci przychodzi Dzieciątko.

Wiele aspektów dzieli obie tradycje Bożonarodzeniowe, ale także wiele łączy. Elementem łączącym są między innymi wspólne ubieranie choinki, czy pozostawienie wolnego miejsca przy stole podczas wigilii. Nie może zabraknąć wspólnych modlitw, kolędowania i dzielenia się opłatkiem. Rodziny po wspólnej wieczerzy udają się do kościoła na Pasterkę.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama