Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 11:22
Reklama PKW

Alternator – co to jest, jak działa, kiedy należy go wymienić?

Nawet najnowszy model samochodu nie będzie poprawnie funkcjonował, jeśli poszczególne jego elementy będą wadliwe. Jednym z ważniejszych elementów jest alternator. Czym jest i jak działa? Kiedy należy wymienić alternator w samochodzie? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem. Dzięki temu poznasz niezbędne informacje.
Alternator – co to jest, jak działa, kiedy należy go wymienić?

Autor: Photo by Alex Marc Wagner on Unsplash

Alternator – co to jest? Podstawowe informacje

Alternator to element układu w samochodzie. Odpowiada za wytwarzanie energii elektrycznej, a następnie – przesyłanie jej do akumulatora. Taki stan rzeczy oznacza, że praca alternatora jest niezbędna do tego, by samochód mógł rozpocząć jazdę. Jest to jeden z powodów, dla których alternatory zazwyczaj montuje się w okolicy silnika – urządzenie to jest połączone z silnikiem za pomocą tzw. paska klinowego lub wielorowkowego, poprzez który wytwarzana jest energia. Prawidłowo pracujący alternator jest w stanie przetworzyć energię mechaniczną w elektryczną.

Jak poznać, że alternator samochodowy nieprawidłowo pracuje?

Musisz mieć na uwadze, że alternator samochodowy – nawet jeśli jest to urządzenie wysokiej jakości – może ulec uszkodzeniu w trakcie normalnej lub wytężonej eksploatacji, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych elementów w samochodzie. Awaria w tym zakresie uniemożliwia bezpieczne kierowanie samochodem. Szczęście w nieszczęście stanowi informacja, że możesz łatwo rozpoznać, kiedy doszło do usterki – zazwyczaj uruchamia się charakterystyczna kontrolka na desce rozdzielczej. Do zapalenia tej kontrolki zazwyczaj dochodzi w sytuacji, gdy napięcie przekazywane przez alternator do akumulatora utrzymuje się na nieodpowiednim poziomie.

Kontrolka ta może być nieustannie włączona lub jedynie migać. To jeszcze nie wszystko. Oprócz tego oznaką uszkodzonego alternatora mogą być również podejrzane dźwięki podczas pracy urządzenia – zazwyczaj są one tym głośniejsze, im większy jest wzrost obrotów silnika samochodu.

Źródło wideo: autodoc.pl

Uszkodzony alternator – jakie są przykładowe usterki?

Jakie są uszkodzenia alternatora? Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre spośród wszystkich możliwych problemów z alternatorem: 

  • zwarcie,
  • zatarcie paska klinowego wskutek zanieczyszczeń zbierających się przez lata użytkowania,
  • zużycie pojedynczych komponentów, w tym na przykład łożysk, szczotek czy obudowy,
  • popękane uzwojenie,

oraz wiele innych. Jeśli dojdzie do poważniejszych awarii, konieczna może okazać się wymiana alternatora na nowy.

Wymiana alternatora samochodowego na nowy – jak należy się do tego zabrać?

W przypadku mniej poważnych awarii możliwe jest dokonanie naprawy, jeśli jednak usterka jest większa – konieczne może być zakupienie nowego urządzenia.

Zasadniczo, wymiana alternatora samochodowego nie należy do szczególnie skomplikowanych zadań. Jeśli zatem nie jesteś zapalonym miłośnikiem motoryzacji, nie musisz obawiać się, że nie podołasz zadaniu. Oczywiście, aby osiągnąć sukces w tym zakresie, konieczne jest uważne działanie – na szczęście, w opakowaniu z nowym urządzeniem można zazwyczaj znaleźć instrukcję, w której znajduje się wyjaśnienie, w jaki sposób wygląda wymiana alternatora na nowy. Działanie to może nieco różnić się w zależności od rodzaju sprzętu, ale generalnie postępuje się według następujących zasad:

  • odłączenie przewodu ujemnego akumulatora – nie jest to trudne, ponieważ połączenie tego typu jest oznaczone za pomocą znaku minus,
  • odłączenie pozostałych przewodów oraz wyjęcie urządzenia z auta,
  • umieszczenie nowego alternatora we wskazanym miejscu oraz delikatne przykręcenie,
  • założenie paska klinowego i napięcie go – aby napiąć pasek klinowy, należy użyć do tego łyżki do opon,
  • dokręcenie śrub (śruby przedniej oraz śruby zaciskowej) wraz z nakrętką,
  • podpięcie klamry zabezpieczającej.

Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 22°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama