Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 21:05
Reklama Filplast

Pielgrzymi z dekanatu Ujazd idą na Jasną Górę. Była "jajecznica za zdrowaśkę"

Pielgrzymi z dekanatu Ujazd (szóstka pomarańczowa) uczestniczyli w czwartek wraz z innymi strumieniami w mszy św. na polanie koło Pietraszowa.
Pielgrzymi z dekanatu Ujazd idą na Jasną Górę. Była "jajecznica za zdrowaśkę"

Autor: Krzysztof Ogiolda

Iza Sosnowska pielgrzymuje właśnie w „6” pomarańczowej po raz 23. Zaczynała jeszcze w podstawówce. - Bardzo się cieszymy, że pielgrzymka wróciła po pandemii do swojej normalnej formy. Pierwszego dnia było nas bardzo dużo. Ponad 130 osób. Teraz trochę ubyło, ale cieszymy się, bo w naszej grupie jest bardzo dużo młodzieży i dzieci. To jest budujące. Idziemy rozmodleni i rozśpiewani. Tylko się cieszyć. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej.

Piotr Golombek chodzi na Jasną Górę w pielgrzymce od 1999 roku, wyłączając pandemiczny rok 2021. – Nasza grupa pozostała w swoim kształcie, bo dwa lata przerwy z powodu pandemii mogło wyrządzić duże szkody. U nas ich nie ma. Z wieloma z tych osób spotykamy się tylko ten jeden raz w roku, na pątniczym szlaku. One są z nami. Bardzo się cieszę. Chodzę na pielgrzymkę w intencji mojej rodziny, moich dzieci. Owoce odbieram przez cały następny rok. Jestem pewien, że w tym roku też tak będzie.

Paweł MIchalski z Zimnej Wódki (parafia Klucz) w latach 1986-2000 pielgrzymował do Matki Bożej co roku. Potem miał około 10 lat przerwy. – Dzieci mnie przywróciły pielgrzymce, bo chciały iść, a takiej prośbie się nie odmawia. Śpiewy na pielgrzymce są co roku podobne, nawet teksty w liturgii się powtarzają, ale spotkania z ludźmi są za każdym razem inne. To są zawsze nowe doświadczenia. I zawsze wyłączenie na tych kilka dni z codzienności, z tego co nas przez cały rok męczy. Na pielgrzymce się resetuję.

Msza św. na polanie koło Pietraszowa o lat gromadzi większość pątników (nie dochodzi do tego miejsca tylko strumień nyski). Jest tradycją, że właśnie tutaj pielgrzymi modlą się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W tym roku pamiętano także o zmarłych w ostatnim czasie kapłanach, którzy przez lata byli z pielgrzymką mocno związani. Są nimi:

  • ks. Edmund Cisak, twórca i pierwszy przewodnik pielgrzymki opolskiej,
  • ks. Hubert Czernia przez lata przewodnik  strumienia raciborskiego.
  • ks. Michał Ślęczek, wieloletni przewodnik głubczyckiej „5” pomarańczowej i głubczycki proboszcz.

Ich zdjęcia ustawiono podczas liturgii na ołtarzu. Jest też zwyczajem, że na polanie – tylko jeden raz w pielgrzymce – zbierane są w czasie mszy św. ofiary. Zawsze na jakiś dobry cel. W tym roku na pomoc dla poszkodowanych w Ukrainie.

- Kościół ma ogromną misję, my nie możemy zaciemniać Boga – mówił w kazaniu bp Andrzej Czaja. – Mamy Boga w świecie objawiać. Jezus jest słońcem – światłem narodów, a Kościół jak księżyc ma odbijać Jego światło, by rozświetlać mroki życia. Nie wolno nam zaciemniać oblicza Boga. Niestety, tak się w naszych czasach zdarza, że to oblicze zaciemniamy, dając zgorszenie. Prośmy Boga, by mocno objawił nam swoje istnienie, bo szerzy się – także w Kościele, w tym nowym ludzie Bożym, niedowiarstwo. Pan Bóg obdarzył nas wolnością. Zawsze chce dobrze dla nas, chce, byśmy żyli według przykazań. Ta Jego wola nierzadko zderza się z naszymi złymi wyborami. Pan Bóg tak nas kocha, że do niczego nas nie zmusi. Oczekuje od nas trochę dobrej woli.

Od kilku lat na polanie utrwala się jeszcze jedna niezwykle sympatyczna tradycja. Darczyńcy z miejscowości Łany w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim przywożą na to miejsce wszystkie potrzebne sprzęty i kilkaset jajek. Wszystko po to, by przed oraz po liturgii częstować wszystkich chętnych jajecznicą „za zdrowaśkę”. Pielgrzymi chętnie z tego daru korzystają.

W czwartek grupy nyskie doszły do Ciasnej. Pozostałe strumienie nocowały w Zborowskiem. Stąd do celu pielgrzymki jest już tylko około 40 kilometrów. Przy dobrej pogodzie z wieży kościoła w Zborowskiem można zobaczyć Jasną Górę. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 



Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
ReklamaRe-gat
pochmurnie

Temperatura: 11°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama