Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 04:24
ReklamaFilplast

Abp Alfons Nossol świętował trzy jubileusze na odpuście w Kamieniu Śląskim

Alfons Nossol, emerytowany biskup opolski, świętował 90. urodziny, 65-lecie kapłaństwa i 45-lecie święceń biskupich podczas metropolitalnych obchodów odpustowych św. Jacka.
Abp Alfons Nossol świętował trzy jubileusze na odpuście w Kamieniu Śląskim
Abp Alfons Nossol

Autor: Krzysztof Ogiolda

Kilka tysięcy wiernych na odpuście w Kamieniu Śląskim

Jubilat przewodniczył w miejscu urodzenia św. Jacka mszy św. koncelebrowanej przez biskupów z górnośląskiej metropolii oraz biskupa pomocniczego diecezji kijowsko-żytomierskiej i kilkudziesięciu kapłanów. Wśród gości nie zabrakło dominikanów (św. Jacek przyjął habit zakonny z rąk św. Dominika), członków bractwa dominikańskiego, św. Józefa i Najświętszego Sakramentu. Przed pałacem zgromadziło się – pod namiotem i w cieniu drzew - kilka tysięcy wiernych.

Metropolita górnośląski, abp Wiktor Skworc, nawiązując do pobożnej legendy o św. Jacku wynoszącym z kijowskiego kościoła Najświętszy Sakrament i figurę Matki Bożej, by je uchronić przed znieważeniem przez Tatarów, podkreślił zawartą w tej historii teologiczne przesłanie o harmonii między czcią dla Eucharystii i dla Maryi. Przypomniał, że św. Jacek był aktywnym misjonarzem, który głosił Ewangelię w wielu miejscach w Polsce i w Europie.

- Nazywano go Światłem ze Śląska - mówił. – Blask jego świętości zaprasza nas do pobożności eucharystycznej i maryjnej. Św. Jacek zapalił Polaków do gorliwego życia wiarą, jego apostolska aktywność była istotną częścią powtórnej chrystianizacji Polski w XIII stuleciu.

Trzy jubileusze abp Alfonsa Nossola

Arcybiskupowi Alfonsowi Nossolowi kaznodzieja złożył życzenia urodzinowe i – nawiązując do postaci świętego z Kamienia Śląskiego, który słynął z jasnego nauczania wiary -  podziękował mu za zasługi związane z powołaniem Uniwersytetu Opolskiego i otwartego w jego ramach – pierwszego po przełomie ustrojowym 1989 roku – Wydziału Teologicznego. Zebrani odpowiedzieli brawami.

Do potrójnego jubileuszu ks. arcybiskupa Alfonsa Nossola nawiązał pod koniec liturgii biskup opolski Andrzej Czaja.

- Chciałbym wobec zgromadzonego ludu metropolii górnośląskiej i wobec gości z różnych stron, także z Rzymu i z Australii wyrazić Ci , Księże Arcybiskupie, wielkie słowa uznania i wdzięczności – mówił biskup Andrzej Czaja. – Najpierw za Twoje zwyczajne, ludzkie bycie pośród nas, pełnienie z prostotą posługi kapłańskiej i biskupiej. Dziękuję za Twoje zaangażowanie na rzecz szeroko pojętego pojednania. Zanim w 1983 roku padły słowa św. Jana Pawła II o śląskiej ziemi, która potrzebuje wielorakiego pojednania, Ty już to dzieło pojednania podjąłeś. I to jest wielkie dziedzictwo ducha: pojednanie obu narodów – polskiego i niemieckiego, pojednanie chrześcijan przy Twoim niesamowitym zaangażowaniu w pojednanie chrześcijan. Dziękuję za służące pojednaniu duszpasterstwo mniejszości niemieckiej przy niełatwych sytuacjach, które temu dziełu towarzyszyły. Troszczyłeś się o nasz wszechstronny rozwój, nie tylko o rozwój duchowy.

Ordynariusz opolski przypomniał, że dziełem jego poprzednika są m.in.: sanktuarium i sanatorium w Kamieniu Śląskim, by możliwa była troska o ciało i o ducha. Zatroskanie o to, by lud tej ziemi mógł studiować „doma”, czyli na Uniwersytecie Opolskim, dzieło Caritas i posługa ubogim, chorym i cierpiącym. Diecezjalne dzieła kontynuowane do dziś: muzeum, archiwum, radio, dom księży emerytów, I Synod Diecezji Opolskiej.

- Dzięki tobie teologowie i dziś wiedzą, o jakich dwóch szynach teologia nie może zapomnieć: musi być bliższa życiu i musi być na usługach wiary – mówił bp Andrzej Czaja, nawiązując do tytułów książek abpa Alfonsa Nossola – To jest właściwy kierunek. Zaś dzieło odnowy Kościoła musi być kontynuowane, bo – jak nam mówiłeś na wykładach – Kościół, który nie służy zbawieniu, nie służy do niczego. Dziękuję za tę moc ducha i myśli.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem pieśni „Ciebie Boże wielbimy”, błogosławieństwem sakramentalnym oraz procesją z Najświętszym Sakramentem. Jubilat nie zabrał głosu.

Uczestnicy liturgii mieli okazję złożyć ofiarę z myślą o potrzebujących na Ukrainie.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 



Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
Reklamamubea
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 9 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama