Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 17:57
Reklama

Pompa ciepła to rozwiązanie tylko dla nowego domu? Okazuje się, że niekoniecznie

Rosnące ceny paliw konwencjonalnych, w tym popularnego gazu, sprawiają, że ludzie szukają innych sposobów ogrzewania swoich domów. Wpływ na poszukiwania nowych źródeł ciepła ma również zainteresowanie bezemisyjnymi systemami grzewczymi, wynikające ze wzrostu świadomości ekologicznej.
Pompa ciepła to rozwiązanie tylko dla nowego domu? Okazuje się, że niekoniecznie
Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Obecnie na rynku jednym z najtańszych i ekologicznych systemów grzewczych są pompy ciepła. Pracują na prąd. Energię czerpią z zewnątrz - z powietrza albo z ziemi. Pracują na zasadzie sprężania i rozprężania gazów, co powoduje wytwarzanie ciepła lub pobieranie ciepła. Gaz podczas sprężania wydziela ciepło, a podczas rozprężania - zimno.

- Gaz po rozprężaniu jest zimny, pobiera ciepło ze źródła ciepła (powietrza lub ziemi), ogrzewa i po ponownym sprężeniu wydziela ciepło, które następnie jest dystrybuowane do budynku - wyjaśnia pan Janusz, który na co dzień zajmuje się montażem tych urządzeń. - Niezależnie od tego, jaką pompę ciepła wybierzemy, zasada działania pozostanie taka sama. Zadaniem tego urządzenia jest bowiem uzyskanie ciepła z odnawialnych źródeł energii, które zostanie wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń lub wody w domu.

Na polskim rynku wyróżniamy pompy ciepła gruntowe, powietrzne i wodne. Gruntowe dzielimy na wymienniki poziome i pionowe lub studnie.

- Wymienniki pionowe to odwierty wykonane głęboko w ziemi. Najbardziej popularny odwiert to 100 metrów, wykonuje je specjalistyczna firma, a koszt jednego odwiertu mieści się w granicy ok. 100 zł za mb wraz z kolektorami, które są w cenie. W zależności od zapotrzebowania energetycznego budynku, oblicza się liczbę metrów bieżących kolektora, która jest potrzebna - mówi ekspert. - Poziome wymienniki osadza się na głębokości ok. 1,5 m w poziomie. Cała powierzchnia wymiennika poziomego powinna być biologicznie czynna, czyli bez pokrycia kostką brukową oraz nie zaleca się nasadzeń drzew o większej strukturze korzeniowej. Gruntowe pompy pobierają ciepło z gruntu.

Pompa ciepła, żeby wyprodukować wyższą temperaturę czynnika grzewczego, potrzebuje zużyć więcej energii elektrycznej przy tej samej ilości ciepła dostarczonego do budynku.

- Dlatego tak ważny jest przy pompach rodzaj zastosowanego ogrzewania budynku - mówi pan Janusz. - Czym ogrzewanie budynku ma niższą temperaturę, tym pompa ciepła jest bardziej ekonomiczna, czyli zużywa mniej prądu do przekazania do budynku tej samej ilości energii.

Pompy ciepła są sprawdzonym rozwiązaniem zarówno w nowych, jak i starszych modernizowanych budynkach. Dzięki temu, że korzystają z darmowej energii odnawialnej, mogą zapewnić nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne ogrzewanie budynku bez względu na jego wiek. W istniejących budynkach zwykle znajduje się tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. Nie stanowi to przeszkody dla zastosowania pompy ciepła.

Pompa ciepła w starych budynkach - czy się opłaca?

Do niedawna popularne było przekonanie, że pompę ciepła można zamontować tylko w nowo budowanym obiekcie. Jednak coraz więcej osób decyduje się na nią również w starym domu. Czy to opłacalne? Zapytaliśmy Dorotę Winiarską, menadżera firmy VIESSMANN Sp. z o.o.

- W przypadku starszych domów poddawanych modernizacji wymianę dotychczasowego urządzenia grzewczego na pompę ciepła warto poprzedzić dociepleniem budynku. Ograniczenie strat w pierwszej kolejności da nam możliwość zastosowania źródła ciepła o mniejszej mocy, co wiąże się z niższymi kosztami jego eksploatacji, ale również niższymi kosztami zakupu - mówi ekspertka.

- Modernizacja kotłowni z pompą ciepła może polegać na wymianie dotychczasowego kotła na nowoczesne, niegenerujące spalin urządzenie lub na włączeniu pompy ciepła do istniejącego systemu grzewczego. W przypadku modernizacji systemu grzewczego polegającej na wymianie pieca na pompę ciepła sprawdzonym rozwiązaniem są monoblokowe urządzenia nowej generacji, powstałe z myślą o modernizowanych budynkach. Umożliwiają one wymianę przestarzałego kotła na ogrzewanie ciepłem pochodzącym z otoczenia bez potrzeby przechodzenia na podłogówkę. Modernizacja z ich użyciem nie wymaga też wymiany istniejących grzejników na modele przystosowane do współpracy z urządzeniami niskotemperaturowymi. Dzięki maksymalnej temperaturze na zasilaniu do +70°C pompy ciepła Vitocal 250-A i 150-A mogą współpracować z istniejącymi grzejnikami, co pozwala zaoszczędzić na kosztach modernizacji i zredukować czas prac do minimum. Pompa ciepła może też zostać włączona do istniejącej instalacji i pracować razem z dotychczasowym urządzeniem grzewczym w sposób hybrydowy. Przykładem urządzenia, dzięki któremu można w łatwy i szybki sposób rozbudować system grzewczy o źródło ciepła wykorzystujące darmową energię otoczenia do ogrzewania i chłodzenia budynku, jest pompa ciepła typu monoblok Vitocal 250-AH. Sprawdzi się ona szczególnie w przypadku modernizacji instalacji grzewczej opartej na kotle gazowym lub olejowym. Włączona do systemu grzewczego przejmuje funkcje głównego źródła ciepła w domu, a kocioł włącza się tylko w przypadku maksymalnego zapotrzebowania na energię grzewczą. Takie rozwiązanie umożliwia znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania budynku - wyjaśnia.

Rynek pomp ciepła w Polsce odnotowuje systematyczne wzrosty w zakresie sprzedaży tych urządzeń. Z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wynika, że w 2021 roku liczba sprzedanych pomp ciepła do c.o. wzrosła o 80% w stosunku do 2020 i będzie utrzymywać wysoką tendencję wzrostową również w obecnym roku. Głównymi czynnikami decydującymi o dużym zainteresowaniu pompami ciepła są atrakcyjność kosztów ogrzewania tymi urządzeniami, rosnące zaufanie do tej technologii oraz większe możliwości uzyskania dofinansowania do zakupu i montażu pomp ciepła.

Inwestorzy, którzy zdecydują się na ogrzewanie budynku tymi urządzeniami, mogą ubiegać się o dotację m.in. z programu Czyste Powietrze i Czyste Powietrze+, skierowanego do właścicieli istniejących domów, oraz z programu Moje Ciepło, przeznaczonego dla właścicieli nowych budynków.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DzmTreść komentarza: No firma spyta to w czepku rodzona zaczęła od remontu stawu który po roku czasu się rozpadać zaczął a teraz to połowa strzelec jest w jego rękach i większość przetarguw on wygrywa terazData dodania komentarza: 17.08.2022, 13:00Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Pamiętajmy o tym, że drzewa pochodzą z lasu. Ludzie chcą mieć panele, drewniane deski, meble - pani Agnieszko, ludzie krzyczą, że chcą mieć las, a nie panele, proszę nie przeinaczać, co z tego, że zrzucicie odpowiedzialność na ministra, który zatwierdzi plan, wszyscy dobrze wiedzą, że minister potrzebuje na 500+, węgiel+ i chrust+, podpisze wszystko, żeby kasę odstać, a o las niech się troszczą następni...Data dodania komentarza: 17.08.2022, 12:09Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama