Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 17:47
Reklama

Gdzie ten wulkan? Najmłodsi poznali budowę geologiczną Góry św. Anny

W Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny" w sobotę, 23 lipca, odbyła się już kolejna letnia wyprawa. Tym razem tematyką spotkania była budowa geologiczna Góry Św. Anny, a całość przebiegała pod hasłem "Gdzie ten wulkan?".
Gdzie ten wulkan? Najmłodsi poznali budowę geologiczną Góry św. Anny
Uczestnicy spotkania
Autor: PK Góra św. Anny

Wyprawa na Górze św. Anny

W spotkaniu, które odbyło się w sobotę, 27 lipca, na Górze św. Anny wzięło udział 25 uczestników, głównie rodziny z dziećmi. Trasa wiodła przez wąwóz Krowioka do amfiteatru skalnego, gdzie można było zaobserwować różne warstwy skał wapiennych. W nich ukryte są liczne skamieniałości z okresu triasu (tworzące się 230-240 mln lat temu, kiedy to prawie cała Polska była zalana przez niegłębokie i ciepłe morze Germańskie) takie jak małże, ramienionogi, liliowce czy bardzo rzadko spotykane amonity (Ceratites).

- Na wapiennej ścianie amfiteatru obserwowaliśmy niewielki uskok tektoniczny z przemieszczeniem jednej jego części względem drugiej o ok. 1,5 m. Dzieci dzięki obserwacji mogły lepiej zrozumieć, jak powstało wyniesienie zwane Garbem Chełma z najwyższym jego szczytem, czyli Górą św. Anny liczącą ok. 400 m n.p.m. - wyjaśnia Elżbieta Kuźnicka z Parku Krajobrazowego Góra św. Anna, przewodnik wycieczki. 

- Wyniesienie to powstało w skutek wielu równoleżnikowo ułożonych uskoków i jest zrębem tektonicznym, a nie stożkiem wulkanicznym, choć wulkan również zapisał się wyraźnie w budowie geologicznej tego miejsca - dodaje pani Elżbieta.

Uczestnicy wyprawy byli bardzo spostrzegawczy i w płytach wapiennych przywiezionych z Gogolina dostrzegli dziwne wyżłobienia, czyli skamieniałości śladowe pozostawione najprawdopodobniej przez ówczesne skorupiaki, które żerowały po dnie morskim pozostawiając po sobie powywijane ślady. Kolejnym punktem wędrówki było geostanowisko "Kamieniołom nefelinitów" i geologiczny rezerwat przyrody "Góra Św. Anny" - usytuowane w dawnym kamieniołomie wapieni i nefelinitów, często mylnie branym za krater wulkanu.

Pani Elżbieta rozwiała też wiele mitów i wyjaśniła, dlaczego na Górze św. Anny nie zobaczymy dziś dawnego krateru, jak i pierwotnego stożka wulkanicznego, który królował tu 27 mln lat temu. Specjalistka opowiadała też o tym, że bazylika św. Anny nie stoi na szczycie wulkanu, ale w jego dawnym wnętrzu, a dokładniej na tej części komina wulkanicznego, która nie uległa erozji i pozostała do naszych czasów. W tym miejscu zauważyć można było też słupy nefelinitowe, powstałe na skutek kurczenia się lawy, która stygnąc traciła swoją objętość.

Dla dzieci była udane lekcja, podczas której teoria połączona była z obserwacją. Pojęcia erozji, transportu i sedymentacji nie są już im obce. Podobnie jak podstawowy podział ska na wulkaniczne, osadowe i metamorficzne.

- Po udanej, choć nieco męczącej wędrówce z uwagi na bardzo wysoką temperaturę, udaliśmy się do siedziby PK "Góra Św. Anny", gdzie na sali edukacyjnej można było m.in. przyjrzeć się z bliska omawianym wcześniej skałom i skamieniałościom. Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego spotkania za udział i zainteresowanie, szczególnie tym najmłodszym. Jednocześnie zapraszamy na kolejne, tym razem dotyczące pustelników Góry św. Anny - dodaje Elżbieta Kuźnicka.

Aktualności znajdziecie na facebookowym profilu Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i stronie internetowej: zopk.pl.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DzmTreść komentarza: No firma spyta to w czepku rodzona zaczęła od remontu stawu który po roku czasu się rozpadać zaczął a teraz to połowa strzelec jest w jego rękach i większość przetarguw on wygrywa terazData dodania komentarza: 17.08.2022, 13:00Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Pamiętajmy o tym, że drzewa pochodzą z lasu. Ludzie chcą mieć panele, drewniane deski, meble - pani Agnieszko, ludzie krzyczą, że chcą mieć las, a nie panele, proszę nie przeinaczać, co z tego, że zrzucicie odpowiedzialność na ministra, który zatwierdzi plan, wszyscy dobrze wiedzą, że minister potrzebuje na 500+, węgiel+ i chrust+, podpisze wszystko, żeby kasę odstać, a o las niech się troszczą następni...Data dodania komentarza: 17.08.2022, 12:09Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama