Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 maja 2024 10:24
Reklama

Z Góry św. Anny do Żyrowej. Za nami kolejna wyprawa z Parkiem Krajobrazowym

Podczas wakacji Park Krajobrazowy Góra św. Anny zachęca do pieszych wędrówek, które uczą i pozwalają poznać walory przyrodnicze, a także lokalną historię. Placówka organizuje sobotnie spotkania dla dzieci i dorosłych, a jedno z nich odbyło się właśnie 9 lipca.
Z Góry św. Anny do Żyrowej. Za nami kolejna wyprawa z Parkiem Krajobrazowym
Uczestnicy wyprawy w Żyrowej

W sobotę, 9 lipca, grupa uczestników pokonywała tereny Góry św. Anny przez rezerwat przyrody w Lesisko do Żyrowej. Wyprawa odbywała się "Śladami Gaszynów".

- Do sławnej szlachty, która przez trzy ostatnie wieki w Górnym Śląsku rozlicznych posiadłości nabyła, znakomite urzędy piastowała i fundacjami kościelnymi zapał religijny oświadczała, należy przede wszystkim hrabiowski ród z Gaszyna, pochodzący z Polski, a to z okolicy wieluńskiej do nas przybywszy..." - tak o tej rodzinie w 1877 roku na łamach czasopisma Towarzystwa Bożego Grobu pisał ksiądz Augustyn Weltzel.

Przedstawiciele tego rodu przyczynili się do przywrócenia katolicyzmu na Górnym Śląsku oraz pozostawili po sobie "pomniki pobożności". Takim najbardziej znanym jest dzisiejsza Bazylika św. Anny i annogórska kalwaria, Kolumna Maryjna na raciborskim rynku oraz wiele kościołów i kaplic na ziemiach stanowiących dawniej ich własność. Niezliczone legendy i opowieści o rosłych i charakternych Gaschinach oraz o ich wyczynach opowiadane są wszędzie tam, gdzie pozostawili po sobie ślady materialne i duchowe.

Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, jak zamożny i wpływowy był to ród. O pochowanych na Górze Św. Anny Gaszynach opowiadał niezwykle pasjonująco ojciec Atanazy, czyli dr Piotr Polanko - archiwista i bibliotekarz z annogórskiego sanktuarium. Pasjonująco opowiadał o działalności prokatolickiej tego rodu. Po ciekawej prelekcji, uczestnicy z Beatą Wielgosik, przewodnikiem i pracownikiem parku krajobrazowego poznawali najważniejsze obiekty ufundowane przez Gaszynów. Panie Beata opowiadała legendy oraz dzieje poszczególnych członków rodu. Po zwiedzeniu Góry św. Anny uczestnicy przeszli ścieżką dydaktyczną przez rezerwat Lesisko do Żyrowej. Tu również nie obyło się bez legend i ciekawych opowieści. 

Wycieczka znacznie się przedłużyła, ale nikt z uczestników z tego powodu nie narzekał. Wręcz przeciwnie - wszyscy byli żądni wiedzy, nawet mniejsze dzieci. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 



Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 17°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ostatnie komentarze
M Autor komentarza: MonikaTreść komentarza: Już nie mieli kogo zaprosić, starszych panów śpiewających: Na czekoladę poczułem chęć była namiętna bardzo nieletnia. Pani Beata pisze gwiazdy dla mnie to jest ohydne, to ma znamiona pedofilii. Straszne!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 20:13Źródło komentarza: Gwiazdy na Dni Ziemi Strzeleckiej - Lady Pank i T.Love J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem
Reklama