Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 07:05
Reklama

Rośnie liczba niskich emerytur. Najniższe świadczenie w woj. opolskim poraża!

Powiększa się grono emerytów, którzy otrzymują emerytury niższe niż najniższa gwarantowana w danym okresie. Rekord w tej kwestii należy do kobiety, której miesięcznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 65 groszy. Nie brak osób otrzymujących emeryturę w wysokości paru złotych.
Rośnie liczba niskich emerytur. Najniższe świadczenie w woj. opolskim poraża!
Rośnie liczba niskich emerytur.
Autor: fot. pixabay.com

Niskie emerytury. Co dziesiąta emerytura niższa od najniższej

W Polsce obowiązuje najniższa gwarantowana emerytura. Aby jednak mieć do niej prawo, trzeba mieć wypracowany przepisowo wymagany okres składkowy i nieskładkowy. - Dla mężczyzn ten czas to co najmniej 25 lat, dla kobiet minimum 20 lat – wskazuje Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału ZUS.

Osoby, które tych warunków nie spełniły, mogą otrzymywać emeryturę niższą od najniższej. I z danych ZUS wynika, że liczba takich osób rośnie. 

- Pod koniec ubiegłego roku ZUS w całym kraju wypłacał 337,6 tys. emerytur w wysokości poniższej 1250,88 zł brutto, czyli od najniższej wówczas gwarantowanej emerytury. Poniżej tego progu była niemal co dziesiąta wypłacana emerytura. Było to o 9 proc. więcej takich świadczeń, niż pod koniec 2020 r. Z kolei na koniec 2011 r. udział emerytur niższych od najniższej gwarantowanej oceniano na 4,2 proc. ogółu. Wtedy ich adresatami było niespełna 24 tys. świadczeniobiorców – wylicza.

Niskie emerytury. Kto je otrzymuje?

Z danych krajowych wynika, że większość odbiorców niskich emerytur stanowią kobiety - aż 86 proc. - Jednocześnie z każdym rokiem rośnie odsetek mężczyzn, którzy są odbiorcami świadczeń poniżej minimalnego poziomu. Ewidentnie pokazują to dane ZUS z ostatnich kliku lat. Jeśli pół roku temu mężczyźni stanowili 18,4 proc. adresatów takich wypłat, to pod koniec 2015 r. – 5 proc., a rok wcześniej czyli w grudniu 2014 r. mieli zaledwie 1,2 proc. udział w najniższych emeryturach – mówi Sebastian Szczurek. 

- Średni wiek polskich emerytów, którym ZUS wypłacał niewielkie emerytury to 65,5 lat, przy czym dla pań ta średnia wyniosła 65 lat. Dominujących wiekiem w przypadku kobiet był wiek 63 lat, co stanowi 11 proc. wszystkich kobiet. Mężczyźni byli starsi, bo w ich przypadku średnia wieku oscylowała wokół 68 lat, a największy odsetek panów - 16,8 proc. - pobierających emeryturę niższą od najniższej, było w wieku 66 lat – informuje rzecznik opolskiego ZUS.

Z danych ZUS wynika, że najmniejszy odsetek osób pobierających emeryturę niższą od najniższej mieszka na Opolszczyźnie - 2,4 proc. ogółu. Nie powinno to jednak zaskakiwać mając na uwadze, że jesteśmy też najmniejszym województwem w Polsce. Dla porównania, największa liczba niskich emerytur notowana jest w dużych regionach: w woj. mazowieckim to 13,2 proc., a w śląskim 12,8 proc.

Niskie emerytury. Opolscy rekordziści

Emerytura niższa od najniższej w skali kraju wynosi średnio 826,16 zł brutto. Patrząc przez pryzmat płci panie otrzymują więcej – ich średnia to 840,08 zł. W przypadku mężczyzn to 766,44 zł.

- Jak pod względem pieniędzy na wypadają mieszkańcy regionu na tle kraju? Średnia wysokość świadczenia wyliczonego dla mieszkańca Opolszczyzny w ramach najniższych emerytur to 834,63 zł, gdzie średnia dla opolskich kobiet to 845,16 zł, a dla mężczyzn – 775,74 zł – wylicza Sebastian Szczurek. 

Najniższe świadczenie emerytalne w woj. opolskim to 65 groszy. Otrzymuje je kobieta. Na drugim miejscu jest mężczyzna, którego emerytura wynosi 1,7 zł, a na trzecim kobieta z emeryturą w wysokości 2,14 zł.

Na przeciwnym biegunie znajduje się trzech mężczyzn, na których konto co miesiąc wpływają emerytury w wysokości około 17,1 tys. zł, niemal 15,3 tys. zł oraz 13,6 tys. zł.

Niskie emerytury. Jak się przed nimi bronić?

- Przed złożeniem wniosku o emeryturę, warto skorzystać z doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej placówce ZUS. Pracownik ZUS podstawie danych z konta ubezpieczonego przeprowadzi w specjalnym kalkulatorze symulację wysokości emerytury i wykaże o ile może wzrosnąć, jeśli dana osoba będzie pracować dłużej – mówi Sebastian Szczurek.

Rzecznik opolskiego ZUS przypomina, że w kwietniu ZUS zaktualizował kalkulator emerytalny o nowe założenia makroekonomiczne i nową tablicę średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn. Obowiązuje on do 31 marca 2023 r.

- Z usług konsultanta emerytalnego można sięgnąć nie wychodząc z domu, w formie wideokonferencji czyli e-wizyty – mówi.

Sebastian Szczurek ma też kilka podpowiedzi działań, które umożliwiają uzyskanie wyższej emerytury:

  1. Jeśli zdecydujesz się zakończyć aktywność zawodową i planujesz przejść na emeryturę, to warto rozwiązać umowę jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca tego miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Wówczas otrzymasz za ten miesiąc pensję i całą emeryturę. Gdy rozwiążesz umowę ostatniego dnia miesiąca i dopiero wtedy złożysz wniosek wraz ze świadectwem pracy, to emerytura będzie przyznana dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę czyli do następnego miesiąca.
  2. Dla kogo szczególnie ma znaczenie data złożenia wniosku o emeryturę? Dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i zamierzają wnioskować o emeryturę później niż w miesiącu, w którym uzyskały prawo do emerytury z uwagi na wiek. Najkorzystniej złożyć formularz o świadczenie po dacie urodzenia, wówczas statystyczne średnie dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach będzie „krótsze” czyli korzystniejsze.
  3. Warto wiedzieć, że na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ kwartał a nawet miesiąc, w którym składamy wniosek. Przy wyliczaniu świadczenia w liczniku wstawiamy sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.), a w mianowniku wynikające z danych GUS tzw. średnie dalsze trwania życia, czyli dalszą przeciętną długość życia na emeryturze. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym wysokość emerytury, będzie wyższa.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PL 10.06.2022 23:06
do takim tam .. 1 . Jak się pracowało na czarni to KANAŁ 2. Ja się pracowało legalnie to ma się bardzo fajną emeryturkę .

Swoj 10.06.2022 16:05
Cos za cos

Taki tam 10.06.2022 16:03
Jak sie bylo mlodym to sie pracowalo za granica. Zylo sie ponad przecietna a oplacalo sie pare groszy na emeryture rolnicza. A teraz sa tego skutki - pare groszy emerytury.

ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: edekTreść komentarza: Gauleiter Czarnek!! Profesor? w czym?Data dodania komentarza: 30.06.2022, 23:18Źródło komentarza: Przemysław Czarnek „opiekunem” PiS w regionie. Mniejszość niemiecka krytykujeAutor komentarza: EdwardTreść komentarza: Władze miasta wszystkiego się pozbywają. Na inne głupie pomysły znajdują się miliony, a na taki budynek twierdzą, że nie mają funduszy. Może sprzedajmy ratusz, tam również można prowadzić biznes. Mam nadzieję, że kolejne wybory wymiotą tych starych urzędników, a przyjdą nowi młodzi z pomysłami.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:34Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: PLTreść komentarza: ZŁODZIEJSTWO ... 6,5 ha + pałac za 5 mln ... remont malutkiego placyka żeromskiego ok 6 mln ... mamo ja wariat , kup mi komisariatData dodania komentarza: 30.06.2022, 11:14Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: MonikaNTreść komentarza: Rodzinę Motocyklisty bardzo proszę o pilny kontakt tel. 668 520 532Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:17Źródło komentarza: Wypadek na drodze krajowej nr 88. Zderzenie volkswagena z motocyklemAutor komentarza: SmokTreść komentarza: W tym wypadku ponoć dokumenty były gotowe, tylko terminu nie było.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:16Źródło komentarza: Odbiór dokumentów w strzeleckim starostwie. "Ile dni urlopu na to trzeba?!"Autor komentarza: SmokTreść komentarza: "Nawierzchnia zachęca kierowców, a to się nie podoba mieszkańcom" - czy to czasem nie ci sami ludzie? Ludzie nie potrafią zrozumieć, że sami sobie robią kuku. Staje taki jeden przy płocie i grzmi, jak to "ci wariaci" jeżdżą, a potem wsiada do auta i robi to samo, bo on "tylko coś tam...".Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:14Źródło komentarza: Tablica mierząca prędkość w Staniszczach Wielkich. Będą jeździć wolniej?
ReklamaStahlbau
Reklama