Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 08:54
Reklama Filplast

Mniejszości narodowe i etniczne pielgrzymowały na Górę św. Anny

Pielgrzymka odbyła się w niedzielę 5 czerwca 2022. W mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem kard. Kurta Kocha z Rzymu uczestniczyli członkowie mniejszości niemieckiej i romskiej oraz przedstawiciele stowarzyszeń śląskich. Nie zabrakło także przedstawicieli śląskich ziomkostw z Niemiec.
Mniejszości narodowe i etniczne pielgrzymowały na Górę św. Anny
W pielgrzymce tradycyjnie uczestniczą członkowie niemieckich korporacji akademickich.

Autor: Krzysztof Ogiolda

Pielgrzymka mniejszości na Górę św. Anny

Zanim rozpoczęła się liturgia, przybyłych witali liderzy mniejszościowych społeczności. - My, Romowie żyjemy na Śląsku Opolskim w duchu jedności, szacunku i miłości dla naszej małej ojczyzny – mówił przedstawiciel Romów Jan Korzeniowski. – Tu przyszło nam żyć razem ze wszystkimi mieszkańcami. Przychodzimy tutaj, by modlić się o pokój dla świata, o pokój w naszych sercach. Prosimy Boga, by każda społeczność mogła się rozwijać i tworzyć swoją przyszłość. Pragniemy też pamiętać o zmarłych, pomordowanych Romach, którzy należą do naszej pamięci i naszej historii.

Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Rafał Bartek przypomniał, że kontekstem dla pielgrzymki mniejszości są zarówno agresja Rosji na Ukrainę, jak i znaczne ograniczenie dostępu uczniów z mniejszości niemieckiej do lekcji ich ojczystego języka jako języka mniejszości narodowej.

- Te wydarzenia powinny być dla nas zarówno sygnałem, jak i lekcją. Nigdy nie możemy zakładać, że jak raz już coś osiągniemy, to pozostanie tak na zawsze. Tak samo jest z naszą tożsamością, także z naszymi przekonaniami – musimy próbować raz za razem. Wiara chrześcijańska, w której my Ślązacy jesteśmy tak głęboko zakorzenieni, pokazuje nam i uczy nas, że trzeba zawsze czuwać. Jak apostołowie.

Pielgrzymka mniejszości niemieckiej odbywa się od lat zawsze w pierwszą niedzielę czerwca. Biskup opolski Andrzej Czaja przypomniał, że w tym roku dzień ten zbiega się z uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

- Duch Święty jest źródłem jedności w różnorodności, aż po dziś dzień owa jedność jest źródłem wiary w Trójjedynego Boga – mówił ordynariusz opolski. – Łączy ona ludzi różnych ludów, narodów, języków i kultur. Jest to dar Bożej Opatrzności, że właśnie dziś gromadzimy się na tej górze ufnej modlitwy w czasie pielgrzymki mniejszości narodowych i etnicznych. Pozdrawiam Was serdecznie i z radością witam Siostry i Bracia – dodał, przechodząc na niemiecki – dobrze i pięknie, że tu dzisiaj wszyscy przybyliście i jesteście – zakończył po polsku. Biskup opolski odniósł się też życzliwie do pątników romskich oraz do  członków śląskich „ferajn” pielęgnujących gwarę śląską i kulturę regionalną. 

- Zapraszam do ufnej modlitwy - dodał. - Do zaczerpnięcia z tej mszy św. – z tego, co Pan daje. Z Jego Słowa i z Jego miłości, której uosobieniem jest Jezus Chrystus. Módlmy się razem o pokój na Ukrainie i na całym świecie o jedność chrześcijan oraz  w intencji mniejszości narodowych i etnicznych, by nie były dyskryminowane i w każdym kraju otrzymywały te same szanse życiowe. Wam wszystkim i Waszym rodzinom życzę Bożego błogosławieństwa, obecności Ducha Świętego w  życiu i posługiwaniu. On jest dawcą jedności, ale i obdarza różnorodnością.

Modlitwa o pokój na Górze św. Anny

W czasie procesji z darami niesiono symboliczne dary. Romowie ofiarowali barwny szal – znak jedności całego rodzaju ludzkiego, kultur i języków, wyznań i religii. Ewangeliarz w języku polskim przyniesiono jako znak szacunku mniejszości niemieckiej i romskiej dla kultury i języka polskiego oraz Polek i Polaków za granicą. Krzyż jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej i figurka św. Anny oznaczały szacunek dla tradycji, a gołębie Ducha Świętego.

- Przychodzimy tu, aby modlić się przede wszystkim o pokój – mówi Łukasz Jastrzembski, burmistrz gminy Leśnica i członek zarządu VdG – o zrozumienie i zaprzestanie konfliktów. Prosimy też o zrozumienie w kontekście ograniczenia praw mniejszości i o przywrócenie sprawiedliwego, równego traktowania.

- Do ołmy (do babci) się idzie pogodać – podkreśla Krzysztof Wysdak, członek zarządu TSKN – o tym co było fajnego i o tym, co nos gniecie. Co było fajnego? Mam nadzieję, że dobrze wyjdzie spis powszechny, udało się po pandemii odtworzyć ducha spotkań w  kołach DFK, są programy i pomysły. Są młodzi ludzie i małżeństwa z dziećmi. Został wybrany nowy zarząd VdG. Gniecie nas obcięcie finansów na naukę niemieckiego, a śladem tych cięć spadła o dwie trzecie liczba lekcji.  

W pielgrzymce uczestniczyli także wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski (odczytał list wiceministra spraw wewnętrznych) i reprezentujący Ambasadę Niemiec w Warszawie Martin Kremser.  

Na koniec liturgii uhonorowano z okazji jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej Birgit Fisel-Rösle, konsul Niemiec w Opolu, Marię Neumann, Monikę Wittek i Bernarda Gaidę (MN) oraz Jana Korzeniowskiego (Towarzystwo Romów).  

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 



Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 9 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama