Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 19:41
Reklama Filplast

Trwają dni krzyżowe. Mieszkańcy modlą się o deszcz i zachowanie od wojny

Szczęść Boże, dzień dobry! Mamy już w wielu parafiach za sobą uroczystości komunijne i rocznicowe. Lada dzień będzie w kościołach obchodzone Wniebowstąpienie Pańskie. Nim jednak to się stanie, to w wielu miejscach czy to rano, czy to wieczorami będą po ulicach wsi i miast chodziły procesje błagalne. Z jakiej to okazji? Ano, poczytajmy.
Trwają dni krzyżowe. Mieszkańcy modlą się o deszcz i zachowanie od wojny
Dni krzyżowe w Szymiszowie-Wsi

Autor: archiwum prywatne

Wniebowstąpienie

Dni krzyżowe wyznaczamy na podstawie daty Wielkanocy. Od jej terminu wyliczamy czas uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa, czyli 40 dni od świąt Zmartwychwstania Pańskiego (chodzi o czwartek). Obchód tego dnia był początkowo związany z Zielonymi Świętami, czyli uroczystością Zesłania Ducha Świętego. W Jerozolimie już u końca IV w. chrześcijanie tego właśnie dnia szli w godzinach popołudniowych na Górę Oliwną, aby w kościele zbudowanym na pamiątkę tamtego wydarzenia wspólnie się modlić.

W średniowieczu przed główną mszą zaczęto odprawiać uroczystą procesję (na pamiątkę przejścia Jezusa z apostołami na Górę Oliwną i jego wejścia do nieba). Na zakończenie procesji unoszono symbole zmartwychwstania - figurę i krzyż paschalny, które były następnie wynoszone do zakrystii. Po odczytaniu Ewangelii gaszono paschał (wówczas płonął nieprzerwanie od Wigilii Paschalnej; obecnie zapala się go do liturgii w Zesłanie Ducha Świętego). Innymi zwyczajami towarzyszącymi obchodom były też polewanie wiernych wodą (na znak, że Bóg zsyła deszcz na wszystkich ludzi) oraz rozrzucanie kwiatów (podkreślenie radości z Wniebowstąpienia).

Biskup Mamert

Cała historia z dniami krzyżowymi zaczęła się w latach 60. V w. w Galii (czyli dzisiejszej Francji), a konkretnie w mieście Vienne. Biskup tego miejsca nosił rzadkie imię Mamert. Nie był to najszczęśliwszy okres dla tych ziem. I to nie dlatego, że biskup był jakiś trefny. Bynajmniej! Był bardzo porządnym chrześcijaninem! Jednak okolice często borykały się z klęskami nieurodzaju, trzęsieniami ziemi czy pożarami. 

Ten ostatni żywioł wybuchł nawet pewnej Wielkanocy, gdy Mamert ze zgromadzonymi ludźmi odprawiał świąteczną liturgię. Oczywiście, mieszkańcy wybiegli, aby ratować dobytek i próbować zagasić ogień. Mamert konsekwentnie został przy ołtarzu, aby modlić się o powodzenie działań wiernych. Na szczęście, miasto udało się uratować. Po powrocie wiernych do katedry, biskup poinformował ich o złożonej przez siebie obietnicy. Zobowiązał się w niej do tego, że przez 3 dni przed Wniebowstąpieniem wszyscy będą się modlić i błagać Boga, by zachował ich od nieszczęść.

Gdy zbliżał się ten czas, ludzie wsparli biskupa w realizacji tej obietnicy i wzięli udział w procesjach pokutno-błagalnych. Ku zaskoczeniu niektórych niedowiarków, te praktyki religijne przyniosły oczekiwany efekt: ustąpiły klęski, aby zrobić miejsce dla pokoju.

Wiadomość o powodzeniu tych praktyk musiała się rozejść do wielu innych miejsc. Pobożny zwyczaj zaczęto wprowadzać także w innych diecezjach. Nieco ponad 40 lat później synod w Orleanie w roku 515 r. wprowadził to nabożeństwo dla całej Galii. Papież Leon III, żyjący na przełomie VIII i IX w., zaprowadził tę praktykę w Rzymie, skąd rozeszła się ona później już na Kościół powszechny.

Rogationes

Czas ten nosi różne nazwy. W tradycji nazywa się go dniami błagalnymi od łacińskiego rogationes. Na Śląsku przyjęło się jednak określenie dni krzyżowe. Przyczyna jest całkowicie prosta - w tych dniach wierni w procesjach wybierają się do krzyży ustawionych w różnych miejscach przy śpiewie litanii do Wszystkich Świętych oraz innych pieśni, modląc się o dobrą pogodę, błogosławieństwo w pracy, urodzaje, zachowanie od klęsk głodu, wszelkich żywiołów, ale i wojen.

Średniowiecze daje nam piękny przykład obchodów. Okazuje się że nawet koronowane głowy, możnowładcy, rajcy miejscy i cały lud brali udział w procesjach błagalnych. I nie była to okazja do zamanifestowania przepychu i statusu społecznego. Rozumieli oni, że należy stanąć w pokorze, dlatego często brali w nich udział, będąc ubrani w stroje pokutne.

Dni krzyżowe to nie tylko procesje, ale i sprawowane msze św. Kościół dostrzega potrzeby ludu, dlatego poszczególne dni miały swoje przeznaczenie. Dlatego w poniedziałek we mszy stosuje się formularz w czasie zasiewów. Kolejnego dnia modlimy się o uświęcenie pracy ludzkiej. I w końcu ostatniego wołamy za głodujących.

Nie zwyczaj, a potrzeba 

Kilkanaście lat temu, gdy z seminarium chodziliśmy do naszego kościoła parafialnego świętych Apostołów Piotra i Pawła na dni krzyżowe, odbyłem rozmowę z kolegą na temat zasadności tych praktyk. Twierdził, że skoro mieszkamy w mieście, to nie ma potrzeby podtrzymywania takich nabożeństw w miejscach zurbanizowanych.

Przyznam szczerze, że wzburzyłem się jego słowami. Bo jak to? Czy tylko rolnicy mają się modlić o urodzaje? Czyli tylko oni żyją z tego, co urodzi ziemia? Nie! I mieszczuchy potrzebują rolników i tego, co ziemia urodzi! I mieszczuchy potrzebują błogosławieństwa w pracy. Brakuje nam zrozumienia tego, że stanowimy ogromny organizm i jego poszczególne członki są sobie nawzajem potrzebne. Choć mamy różne funkcje w społeczeństwie, to jesteśmy dla siebie ważni i nie damy rady.

Gdy poszukiwałem informacji związanych z tymi dniami, to znalazłem też i te, które wywodzą się z mądrości ludowych. Przekazują one, że w tych dniach nie wolno było obsiewać pól. Powtarzano takie przysłowia: W dni krzyżowe męka boża, wstrzymuj się od siewu zboża. Rolnicy żyjący w zażyłości z przyrodą zauważają, że te dni mają związek z fazami Księżyca. Żeby nie komplikować zakończę ten wywód krótkim stwierdzeniem - w tych dniach się nie sieje, bo niewiele to da.

Inne dni błagalne

Oprócz dni krzyżowych przed Wniebowstąpieniem są jeszcze inne terminy np. święto św. Marka ewangelisty (25 kwietnia). Oprócz niego należy wyróżnić jeszcze 10 maja ze św. Izydorem oraczem (w aktualnym kalendarzu liturgicznym 15 maja) oraz św. Urbanem (odpowiednio: 19 lub 25 maja).

Trzeba wspomnieć jeszcze o zimnych ogrodnikach. W połowie maja istotnie obniża się temperatura, nieraz aż o 10 stopni Celsjusza. Z badań naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, iż w ciągu 100 lat obserwacji aż w 95 przypadkach doszło do takiej zapaści, a najczęściej między 10 a 17 maja (prawdopodobieństwo na poziomie 34%). Nazwa zimni ogrodnicy nawiązuje do patronów tych dni, a są to: św. Pankracy (12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja). Jest jeszcze zimna Zośka, czyli św. Zofii 15 dnia maja. Przysłowia ludowe wskazują, że to są ostatnie dni, w których przymrozki mogą jeszcze zaszkodzić rolnikom. Poznajmy kilka takich przysłów:

  • Święta Zofija kłosy rozwija
  • Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją
  • Na świętego Izydora często bywa chłodna pora
  • Święty Izydor wołkami orze, kto go poprosi - temu pomoże
  • Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy
  • W jedności siła

Zatroszczmy się też o krzyże i kaplice przydrożne. To, jak o nie dbamy, jest też wyrazem naszej wiary. W wielu miejscach w Polsce zdobi się je wstążkami czy kwiatami.

Nie bagatelizujmy dni krzyżowych. Niech w tych dniach na modlitwie pojawiają się nie tylko rolnicy, ale i wszyscy pozostali. Skoro chrześcijanie wierzą Jezusowi, to i też słowom dajmy wiarę: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich (Mt 18,19b-20).

Mieszkańcy powiatu strzeleckiego pielęgnują zwyczaj

W poniedziałek, 23 maja, strzeleccy wierni przeszli z kościoła św. Wawrzyńca ulicami Kościuszki, Powstańców Śląskich, 1 Maja i Habryki. Później obok krzyża przy ul. Leśnej odprawiono nabożeństwo, wierni modlili się także przy krzyżu na ul. 1 Maja oraz kapliczce na ul. Kościuszki. W kościele odprawiono mszę świętą w intencji mieszkańców Nowej Wsi, Adamowic, Farskiej Kolonii i Podborzan. Rada sołecka Adamowic dziękuje wszystkim mieszkańcom, którzy dbają przez cały rok o krzyże i kapliczki. 

Dni krzyżowe trwają do środy. O pogodę modlić będą się również mieszkańcy innych sołectw miejskich, Mokrych Łanów, Suchych Łanów, oraz wielu miejscowości w powiecie strzeleckim.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
ReklamaRe-gat
zachmurzenie małe

Temperatura: 13°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama