Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 08:28
Reklama PKW

Przez labirynt z kukurydzy do ekozabawy. Tego dzieci nie nauczą się w szkole

W Staniszczach Małych od kilku lat działa Gospodarstwo Innego Wymiaru, znane również jako Giprol. - Najpierw oferowaliśmy usługi rolnicze. Pomysł na gospodarstwo i zagrodę edukacyjną zrodził się, kiedy pracowałam za granicą. Usłyszałam o czymś takim jak labirynt w kukurydzy - opowiada Iwona Pietruszka, właścicielka.
Przez labirynt z kukurydzy do ekozabawy. Tego dzieci nie nauczą się w szkole

- Gdy wróciłam, podjęłam pracę zawodową, wybudowaliśmy dom, nadarzyła się okazja, by zagospodarować spory kawałek ugoru. Sąsiad zasugerował, żebyśmy posiali kukurydzę, która użyźni ziemię. I tak 9 lat temu wytyczyliśmy labirynt w kukurydzy... Było to coś nowego w okolicy, dlatego zrobiło się o tym głośno, a do nas zaczęło przyjeżdżać coraz więcej grup szkolnych - dodaje Iwona Pietruszka.

Z czasem w zagrodzie stanęły plastikowa krowa do dojenia, domek do pieczenia ciasteczek, wiaty, w których można przeprowadzać zajęcia. Od kilku lat pani Iwona organizuje warsztaty tematyczne, które nawiązują do danego sezonu.

- W szkołach dzieci wszystkiego uczą się z książek, a mi zależało na tym, żeby mogły to poczuć zmysłami. U nas maluchy biegają w kukurydzianym labiryncie, ale też oglądają, jak wygląda kukurydza i kolba. Przed Bożym Narodzeniem pieczemy pierniki z prawdziwego miodu, a wiosną ciasteczka z dosłownie kilku podstawowych produktów. To też jest fajne, że pokazujemy najmłodszym poszczególne składniki, a po pewnym czasie mogą oni zobaczyć gotowy produkt i go skosztować - opowiada Iwona Pietruszka.

Dzieci przygotowują zajączki ze słomy, uczą się o mleku i jego produktach, zbierają zioła na herbaty, a także poznają budowę ula.

- Mamy sporo uli od mieszkańców, którzy likwidowali swoje przydomowe pasieki - mówi pani Iwona. - Jednak pszczół nie mamy, ponieważ w naszym gospodarstwie bywa gwarnie, a to przeszkadzałoby owadom. Poza tym, któryś z uczestników zajęć mógłby być uczulony na pszczeli jad.

Gospodarstwo z nagrodami

Właścicielka podkreśla, że dzięki świetnej ekipie pracowników, zainteresowanie gospodarstwem nie maleje, na jej koncie jest również kilka ważnych nagród m.in. wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Sposób na sukces 2018" czy I miejsce w wojewódzkim konkursie Agro-Eko Zielone Lato 2014, Opolska Perła Turystyki Wiejskiej 2017.

- Miło dostawać nagrody, ale najważniejsze dla mnie jest zadowolenie dzieci i to że wracają. Razem z moimi pracownikami chcemy im jak najwięcej przekazać, a także nauczyć być bardziej eko. Teraz dużo mówi się o ekologii, ale z praktykowaniem takich zachowań bywa różnie, toniemy w śmieciach. Dla przykładu mamy umowę z firmą, która dostarcza nam parafinę. Ona sama w sobie nie jest ekologiczna, ale u nas dzieci wyrabiają z niej świece. Pokazujemy cały proces tworzenia, a przy okazji dzięki nam parafina nie trafia na śmietnik. Razem z dziećmi tworzymy też farby ekologiczne, na które składają się mąka, trochę oleju, wody i barwnik. Sama znam rodzinę, która takimi farbami pomalowała dom, bo dziecko ma alergię - opowiada Iwona Pietruszka.

Kilkaset metrów od zagrody znajdziemy Dom PRL, który również należy do staniszczanki.

- Przez wiele lat stał zaniedbany, ale bardzo podobał mi się ogród, całość miała duszę. Tutaj też mamy mnóstwo przedmiotów od mieszkańców, więc podobnie jak w przypadku uli, nie zostały wyrzucone. W gruncie rzeczy okres PRL był dużo bardziej eko do czasów, które mamy teraz. Pokazujemy dzieciom, że dawniej używano butelek, które były zwrotne, nie było reklamówek, bo wszystko pakowano w papier. Nawet zwiędłe jabłko, zamiast wyrzucać do kosza na śmieci, piekło się lub suszyło w piecu. Mam nadzieję, że dzięki naszym warsztatom wyrośnie młode pokolenie ludzi, którzy ekologię będą stosować na co dzień - dodaje.

Gospodarstwo Giprol jest członkiem Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

Parterem cyklu jest Grupa Górażdże



Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
Reklamamubea
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
ReklamaRe-gat
słabe opady deszczu

Temperatura: 5°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama