Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 15:50
Reklama PKW

Trudny czas dla branży cementowej. Co może poprawić jej sytuację?

Przemysł cementowy w Polsce jest kluczową i strategiczną branżą gospodarki, a polską racją stanu powinno być wspieranie branży cementowej - argumentują członkowie Stowarzyszenia Producentów Cementu. Wśród nich są ludzie ze spółki Górażdże Cement, która działa m.in. na terenie powiatu strzeleckiego.
Trudny czas dla branży cementowej. Co może poprawić jej sytuację?
Cementownia Górażdże

Autor: mat. prasowe

Przemysł cementowy to praca dla tysięcy osób!

Przemysł cementowy w Polsce skupiony jest wokół 12 zakładów zlokalizowanych na terenie 8 województw. Zatrudnia bezpośrednio 3,5 tysiąca osób, a w ramach łańcucha dostaw i sieci podwykonawców tworzy blisko 22 tysiące miejsc pracy. 

Sektor cementowy ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki. Działalność branży cementowej generuje rocznie ponad 1,9 mld zł wpływów do budżetu państwa i samorządów, na terenie których funkcjonują zakłady cementowe. Łączna wartość dodana wytwarzana przez branżę cementową w Polsce szacowana jest na 3,8 mld zł. Sektory cementowy wspólnie z budowlanym odpowiadają m.in. za 8 proc. PKB i blisko 2 mln miejsc pracy.

O ile rok 2022 rozpoczął się dla branży dobrze, to czynniki takie, jak napaść Rosji na Ukrainę czy rosnąca inflacja znacznie skomplikowały sytuację dla producentów cementu. 

- Wedle prognoz, wzrost niepewności związany z wojną w Ukrainie i rosnące stopy procentowe będą skutkować ograniczeniem inwestycji w polskiej gospodarce w 2022 r., co przełoży się na spadek produkcji cementu do 19 mln ton. To oznacza spadek o 1,6 proc. rok do roku – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, na specjalnej konferencji.

Poradzimy sobie bez cementu z Białorusi

Zwrócono na niej uwagę na fakt, że w związku z agresją Rosji w Ukrainie i pomocą dla agresora ze strony Białorusi, Komisja Europejska wprowadziła sankcje m.in. zakaz importu cementu z Białorusi. Ma on obowiązywać od 4 czerwca 2022 r.

Przypomniano, że branża cementowa w Polsce, od wielu lat, a w ostatnim roku wielokrotnie, apelowała do polskiego rządu i KE, aby wprowadzić zakaz importu cementu lub nałożyć cło na cement sprowadzany do Polski (w 2021 r. do Polski sprowadzono ok. 540 tys. ton cementu z Białorusi), wskazując, że byłoby to dobre narzędzie do walki z reżimem białoruskim. Podkreślano, że cement białoruski produkowany jest również na niekonkurencyjnych zasadach: bez ponoszenia kosztów polityki klimatycznej, w innych warunkach technicznych związanych z ochroną środowiska i dodatkową emisją CO2 wynikającą z transportu, co skutkuje to śladem węglowym wyższym nawet o 15 proc. w stosunku do produkcji realizowanej w Polsce.

- Możemy tylko ubolewać nad faktem, że musiały się pojawić tak dramatyczne wydarzenia, jak agresja Rosji z pomocą Białorusi na Ukrainę, by Komisja Europejska zdecydowała się na wprowadzenie zakazu importu cementu z Białorusi. Czekamy na niezwłoczne wprowadzenie tych sankcji. Jesteśmy przekonani, że odcięcie reżimu od finansowania ze sprzedaży cementu m.in. do Polski, może przyczynić się do ograniczenia udziału Białorusi w wojnie w Ukrainie – mówił Andrzej Reclik, członek zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz prezes zarządu i dyrektor generalny Górażdże Cement SA.

– Na zakazie eksportu cementu straci wyłącznie reżim białoruski. Krajowy przemysł cementowy jest bowiem w stanie zaspokoić potrzeby polskiego budownictwa. Będziemy ciężko pracować i zrobimy wszystko, by dostarczać cement na polskie budowy - podkreślił.

Rosnące koszty uderzają w branżę cementową

Nawet 35 proc. kosztów produkcji cementu w Polsce stanowi energia elektryczna. W ostatnich latach jej koszt wzrósł o ponad 100 proc., co znacznie rzutuje na konkurencyjność sektora cementowego. Na konferencji zwracano uwagę, że mimo usilnych zabiegów, branża cementowa nie znalazła się na liście branż uprawnionych do rekompensat za wzrost kosztów pośrednich. Zakłady wytwarzające cement nie otrzymują żadnego wsparcia za wzrost kosztów energii elektrycznej.

 - Fundamentalne dla branży cementowej jest wpisanie jej na listę przedsiębiorstw energochłonnych, które w związku z sytuacją rynkową mogą ubiegać się o rekompensaty kosztów pośrednich, związanych z reformą EU ETS – mówił Andrzej Reclik.

Ogromny niepokój branży cementowej budzą rosnące koszty pozwoleń na emisję CO2. W lutym 2022 r. ceny osiągnęły rekordowy poziom 97 euro za tonę, co daje wzrost o 125 proc. rok do roku! W kwietniu cena uprawnień spadła do poziomu ok. 85 euro.

Branżę cementową dotykają także: wzrost cen paliw w tym oleju napędowego, rosnące ceny surowców, rosnące koszty pracownicze. 

- Przemysł cementowy w Polsce jest kluczową i strategiczną branżą gospodarki, a polską racją stanu powinno być wspieranie branży cementowej - argumentowali członkowie Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Cementownia Górażdże

Cementownia Górażdże

mat. prasowe

mat. prasowe

mat. prasowe

mat. prasowe

mat. prasowe


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 14°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 20 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama