Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 22:05
Reklama eko zywnosc

Takiego zainteresowania „gałęziówką” strzeleccy leśnicy jeszcze nie widzieli

Wysokie ceny węgla sprawiają, że ludzie starają się pozyskiwać opał na zimę z innych źródeł. Jednym z nich jest drobnica gałęziowa. Nadleśnictwo Strzelce Opolskie w ostatnich miesiącach sprzedało jej blisko dziewięć razy więcej, jak przed rokiem. Wyższa jest też sprzedaż drewna opałowego.
Takiego zainteresowania „gałęziówką” strzeleccy leśnicy jeszcze nie widzieli
"Gałęziówkę" trzeba samodzielnie pozyskać z terenu po "zrywce" lasu
Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Ogromny wzrost zainteresowania "gałęziówką" z Nadleśnictwa Strzelce Opolskie

Ceny węgla na składach pozostają wysokie, a pozyskanie go bezpośrednio z kopalni poprzez sklep Polskiej Grupy Górniczej jest sporym wyzwaniem z racji ograniczonej dostępności surowca. Z tego powodu w ramach przygotowań do zimy ludzie zwracają się ku innym formom opału.

Dowodzi tego zainteresowanie tzw. „gałęziówką”, czyli konarami i wierzchołkami drzew pozostałymi po tym, jak na danym terenie leśnicy pozyskiwali drewno. W 2021 roku w okresie od 15 czerwca do 15 września z terenu całego Nadleśnictwa Strzelce Opolskie pozyskano ponad 51 metrów sześciennych drobnicy gałęziowej.

- Natomiast w analogicznym okresie bieżącego roku było to blisko 429 metrów sześciennych – wskazuje Krzysztof Wiśniewski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Strzelce Opolskie.

Należy przy tym zaznaczyć, że „gałęziówka” – klasyfikowana jako drewno M2 - nie jest darmowa. Kosztuje 49,20 zł za metr sześc. drewna iglastego oraz 55,35 zł za metr sześc. drewna liściastego, jako że to drugie jest bardziej kaloryczne. Oprócz tego zamiar zebrania drobnicy gałęziowej trzeba wcześniej zgłosić leśniczemu, który wyznacza obszar, na którym możemy prowadzić zbiórkę.

Problemy z dostępnością drewna opałowego

Krzysztof Wiśniewski dodaje, że w tym roku wyższe jest też zainteresowanie drewnem opałowym. Wylicza, że w minionym roku w okresie od połowy czerwca do połowy września Nadleśnictwo Strzelce Opolskie sprzedało około 2400 metrów sześc. takiego drewna. Zaś w tym roku było to ponad 4200 metrów sześc.

Zaznacza, że leśnicy starają się przygotowywać drewno opałowe na bieżąco, acz jego dostępność uzależniona jest od przebiegu pozyskiwania zasobów z lasów. Informuje, że ewentualne braki w jego dostępności są chwilowe i wynikają m.in. z faktu, że to surowiec powstający podczas przygotowywania innych, bardziej cennych rodzajów drewna.

Dodajmy, że niepewna sytuacja na rynku opałowym sprawia, że rośnie liczba kradzieży drewna, także z terenu Nadleśnictwa Strzelce Opolskie. Do połowy września tego roku złodzieje wynieśli z nich łącznie 72 metry sześcienne drewna.

Zobacz również: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklamakolagen
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LusiaTreść komentarza: Życzę panu dużo zdrowia jest pan wspaniałym miłym człowiekiemData dodania komentarza: 26.09.2022, 22:01Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: burmistrzu goc .. WCIĄŻ CZEKAMY NA ODPOWIEDŹ ...KTOŚ OSZUKAŁ NAIWNIAKÓW Z RATUSZA . 1. Znowu błysnęły niekompetentne pijawki ssące z budżetowego cycka i zapłaciły PRZED WYKONANIEM ZADANIA. 2. Na kolejnych prezentowanych zdjęcxiach zamieszczanych w SO urzędnicze pijawki prezentuja i zachęcają do otwierania biznesów pod .. kuratelą TAKICH OTO NAUCZYCIELI - NIEUDACZNIKÓW 3. Dwójka gwizdków UTRUDNIAŁA PROWADZENIE CZYNNOŚCI ŚLEDCZYM Z ... UWAGA .. CE-BE-A ... mamo ja wariat kup mi komisariat .. ETO POLSZA ETO STRZELCE OPOLSKIE 4. Społeczeństwo strzeleckie ŻĄDA UJAWNIENIE KWOTY na którą okiwano strzeleckie pijawki i która będą zmuszeni spłacić strzeleccy podatnicy 5. Ciekawi nas czy jakiejś naiwnej-durnowatej pijawce ssącej z budżetowego cycka ... włos z głowy spadnie. 6. A może .. SPRAWA MA ... DRUGIE DNO które CBA spenetruje [ oczywiście jak Pani Sprzątaczka z ratusza nie zablokuje służbom CBA ..czynności wyjaśniających] 7. Po raz kolejny głośno krzyczę CZY LECI Z NAMI PILOT ?Data dodania komentarza: 26.09.2022, 21:16Źródło komentarza: Wyłudzili 80 mln zł na fikcyjne zajęcia. Działali m.in. w Strzelcach OpolskichAutor komentarza: gośćTreść komentarza: wszystkiego dobrego i zdrowiaData dodania komentarza: 26.09.2022, 15:10Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: KikaTreść komentarza: Tylko po co te strzelanie na koniec .Data dodania komentarza: 25.09.2022, 20:56Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Strzelczanie bawią się wspólnie w parkuAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Dlaczego? Bo zamiast wysłania na remont ekip do roboty na trzy zmiany, w sobotę przy słonecznej pogodzie droga świeci pustką. Takie organizowanie robót powinno być karalne. W niedzielę pewnie też nie wolno, a w poniedziałek się zastanowią, co zrobić we wtorek. Zarząd Dróg kierowców ma w dooopie. Ciekawe, pani Teresa by powiedziała, gdyby wpuściła do mieszkania hydraulików do wymiany kokotka, a ci po rozkręceniu rur poszli do domu i zapewnili, że wrócą za 3 tygodnie i będzie to już termin ostateczny. Kuźwa, zła pogoda - w sobotę świeciło słońce, można było linie wymalować dwa razy i jeszcze trzy razy poprawić, debili sobie z ludzi robicie, darmozjady urzędnicze.Data dodania komentarza: 25.09.2022, 11:44Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?Autor komentarza: Anty boomerzyTreść komentarza: XDD ty się pisać naucz odklejkoData dodania komentarza: 25.09.2022, 09:42Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Główną gwiazdą Cleo. Kiedy będziemy się bawić?
Reklamaautopromocja
Reklama