Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 22:18
Reklama promienniki

Złodzieje kradną drewno z Nadleśnictwa Strzelce Opolskie. Przez drogi opał?

Do tej pory z lasów znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Strzelce Opolskie ukradziono łącznie 72 metry sześcienne drewna. Leśnicy liczą się z tym, że takich sytuacji w nadchodzącym sezonie grzewczym może być więcej.
Złodzieje kradną drewno z Nadleśnictwa Strzelce Opolskie. Przez drogi opał?
Drewno w lasów pod Strzelcami Opolskimi pada łupem złodziei
Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Złodzieje kradną drewno z lasów pod Strzelcami Opolskimi

Węgiel na składach nie tanieje. Z kolei węgiel sprzedawany w internecie przez Polską Grupę Górniczą w ciągu kilku tygodni dwukrotnie zdrożał, a zalogowanie się do dedykowanego sklepu rodzi sporo problemów.

To powoduje, że na terenie całego kraju coraz częściej dochodzi do kradzieży drewna z lasów. Nie inaczej jest na terenie Nadleśnictwa Strzelce Opolskie. Do połowy września tego roku zanotowano 21 takich kradzieży. Łupem złodziei łącznie padły 72 metry sześcienne drewna.

- Na razie o wzroście kradzieży drewna w stosunku do lat ubiegłych nie można jeszcze mówić, ale liczymy się z taką możliwością – mówi Krzysztof Wiśniewski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Strzelce Opolskie.

Pytany o kwestię odzyskiwania skradzionego drewna Krzysztof Wiśniewski przyznaje, że bywa z tym różnie. - Natomiast po wykryciu sprawcy kradzieży drewna już wyciętego, odzyskujemy równowartość tego drewna. W przypadku nielegalnego wyrębu, czyli tzw. kradzieży z pnia, sąd zasądza nawiązkę w wysokości podwójnej wartości wyrąbanego drewna - wylicza.

Obecna sytuacja sprawia, że lasy są codziennie patrolowane przez Straż Leśną, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Część patroli leśnicy prowadzą wspólnie z policjantami. 

- Korzystamy również ze zdobyczy techniki, jak termowizory, które ułatwiają pracę Straży Leśnej w porze nocnej, jak i fotopułapek, których mamy całkiem sporą liczbę. Dzięki nim udaje nam się ustalić sprawców nie tylko kradzieży drewna, ale również innych przestępstw czy wykroczeń, jak wywożenie śmieci do lasu – opisuje Krzysztof Wiśniewski.

Zastępca nadleśniczego zauważa przy tym, że Nadleśnictwo Strzelce Opolskie gospodaruje na przeszło 18 tys. hektarów lasów. Jego zasięg terytorialny to 672,77 km2, zlokalizowane w czterech powiatach i 16 gminach. – To sprawia, że musimy wkładać sporo wysiłku w patrolowanie lasu - przyznaje.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bublus 17.09.2022 00:20
Nie wiem, czy mam się śmiać, czy płakać. Wyobrażacie sobie hipotetyczną sytuację głowy rodziny, ojca, który staje przed sądem w Strzelcach, ponieważ jest oskarżony o kradzież drewna. Kradzież dzięki, której jego niespełna roczne dziecko nie marzło w zimie? Młody jestem, nie pamiętam komuny, ale muszę stwierdzić, że dziwnych czasów dożyłem.

Romuald 16.09.2022 10:47
Lasy Państwowe przez nieudolną politykę energetyczną rządu nieudaczników powinny to drewno Polakom za darmo rozdawać żeby ludzie z zimna nie umarli.

ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklamakolagen
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LusiaTreść komentarza: Życzę panu dużo zdrowia jest pan wspaniałym miłym człowiekiemData dodania komentarza: 26.09.2022, 22:01Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: burmistrzu goc .. WCIĄŻ CZEKAMY NA ODPOWIEDŹ ...KTOŚ OSZUKAŁ NAIWNIAKÓW Z RATUSZA . 1. Znowu błysnęły niekompetentne pijawki ssące z budżetowego cycka i zapłaciły PRZED WYKONANIEM ZADANIA. 2. Na kolejnych prezentowanych zdjęcxiach zamieszczanych w SO urzędnicze pijawki prezentuja i zachęcają do otwierania biznesów pod .. kuratelą TAKICH OTO NAUCZYCIELI - NIEUDACZNIKÓW 3. Dwójka gwizdków UTRUDNIAŁA PROWADZENIE CZYNNOŚCI ŚLEDCZYM Z ... UWAGA .. CE-BE-A ... mamo ja wariat kup mi komisariat .. ETO POLSZA ETO STRZELCE OPOLSKIE 4. Społeczeństwo strzeleckie ŻĄDA UJAWNIENIE KWOTY na którą okiwano strzeleckie pijawki i która będą zmuszeni spłacić strzeleccy podatnicy 5. Ciekawi nas czy jakiejś naiwnej-durnowatej pijawce ssącej z budżetowego cycka ... włos z głowy spadnie. 6. A może .. SPRAWA MA ... DRUGIE DNO które CBA spenetruje [ oczywiście jak Pani Sprzątaczka z ratusza nie zablokuje służbom CBA ..czynności wyjaśniających] 7. Po raz kolejny głośno krzyczę CZY LECI Z NAMI PILOT ?Data dodania komentarza: 26.09.2022, 21:16Źródło komentarza: Wyłudzili 80 mln zł na fikcyjne zajęcia. Działali m.in. w Strzelcach OpolskichAutor komentarza: gośćTreść komentarza: wszystkiego dobrego i zdrowiaData dodania komentarza: 26.09.2022, 15:10Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: KikaTreść komentarza: Tylko po co te strzelanie na koniec .Data dodania komentarza: 25.09.2022, 20:56Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Strzelczanie bawią się wspólnie w parkuAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Dlaczego? Bo zamiast wysłania na remont ekip do roboty na trzy zmiany, w sobotę przy słonecznej pogodzie droga świeci pustką. Takie organizowanie robót powinno być karalne. W niedzielę pewnie też nie wolno, a w poniedziałek się zastanowią, co zrobić we wtorek. Zarząd Dróg kierowców ma w dooopie. Ciekawe, pani Teresa by powiedziała, gdyby wpuściła do mieszkania hydraulików do wymiany kokotka, a ci po rozkręceniu rur poszli do domu i zapewnili, że wrócą za 3 tygodnie i będzie to już termin ostateczny. Kuźwa, zła pogoda - w sobotę świeciło słońce, można było linie wymalować dwa razy i jeszcze trzy razy poprawić, debili sobie z ludzi robicie, darmozjady urzędnicze.Data dodania komentarza: 25.09.2022, 11:44Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?Autor komentarza: Anty boomerzyTreść komentarza: XDD ty się pisać naucz odklejkoData dodania komentarza: 25.09.2022, 09:42Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Główną gwiazdą Cleo. Kiedy będziemy się bawić?
Reklamaautopromocja
Reklama