Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 20:45
Reklama promienniki

Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"

Mieszkańcy Strzelec Opolskich alarmują, że trasie Osiek-Staniszcze Wielkie już nie spaceruje się wśród drzew. - Znikają kolejne połacie lasu! - podkreślają. Mamy stanowisko leśników w te sprawie.
Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"

Lato to wzmożony czas spacerów po lesie w poszukiwaniu jagód, borówek czy grzybów. - Jeszcze jakiś czas temu całą tę trasę pokonywało się lasem, teraz niestety drzew jest coraz mniej. Często razem z przyjaciółką zbierałam tutaj jagody i odpoczywałyśmy pod wiatą, która teraz znajduje się przy samotnej już sośnie - mówi pani Joanna. - Niestety nie idzie to w dobrym kierunku. Sprzyja to erozji gleby, większemu parowaniu wody - wymienia.

Teren, o którym mówi nasza Czytelniczka, należy już do Nadleśnictwa Zawadzkie. Dlatego o wycince drzew rozmawialiśmy z Agnieszką Jamrozik, specjalistą służby leśnej.

- W tym miejscu leśnicy wycięli dojrzały las, który osiągnął odpowiedni wiek. Otrzymaliśmy drewno, surowiec, z którego mogą być wykonane np. meble, wyposażenie naszych domów, książki, zabawki itp. Przedmioty, które są stale wokół nas i do których jesteśmy przyzwyczajeni, a często zapominamy, skąd pochodzą. Wszystkie nasze zabiegi gospodarcze są zapisane w planie urządzania lasu, który obowiązuje przez 10 lat i jest zatwierdzany przez właściwego ministra. Nasz obecny plan obowiązuje od 2013 roku, co oznacza, że w przyszłym roku się kończy, dlatego trwają już prace nad kolejnym dokumentem - mówi Agnieszka Jamrozik.

Po wycięciu drzew powierzchnia jest odpowiednio przygotowywana, tak aby w ciągu kilku następnych lat znowu rosły tam młode drzewka.

- Zgodnie z ustawą o lasach, mamy 5 lat na to, aby po zrębie las „wrócił” na swoje miejsce. W naszym przypadku zazwyczaj nie czekamy tak długo, czasem sadzimy sadzonki już w ciągu 2-3 lat. Jeśli jest możliwe, to staramy się, aby sąsiadujące drzewa naturalnie się rozsiały i otrzymujemy wtedy odnowienie naturalne - dodaje. - Większość lasów w naszej okolicy pamięta czasy międzywojenne, teraz drzewa osiągają wiek, w którym zaczynają chorować, często są nękane przez szkodniki i np. jemiołę. Pozyskanie ich w odpowiednim wieku daje nam z jednej strony możliwość wykorzystania surowca, a z drugiej wprowadzamy nowe pokolenie lasu, tak aby nasze dzieci i wnuki mogły się w przyszłości nim cieszyć - mówi.

Agnieszka Jamrozik podkreśla, że stare i spróchniałe drzewa są szczególnie niebezpieczne przy drogach publicznych, szlakach rowerowych i innych miejscach atrakcyjnych turystycznie. Dodaje, że drewna nie kupuje się w sklepie.

- Pamiętajmy o tym, że drzewa pochodzą z lasu. Ludzie chcą mieć panele, drewniane deski, meble, a do tego potrzeba dobrej jakości drewna. Nie da się zrobić dobrej więźby na dach ze spróchniałego drewna. Dobry produkt musi być wykonany z dobrej jakości drewna - zaznacza.

Zobacz także: Strzeleccy leśnicy wprowadzili zakaz wstępu do części lasów. Są kontrowersje

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
A 18.08.2022 22:21
Diana to groźnie brzmi,jesteś ekolożką co chce ludzi wycinać a drzewa chronić?

Diana 18.08.2022 21:18
Może tak teraz wyciąć leśników z tego Nadleśnictwa? Będziemy mieć z nich trochę metali w tym złoto, no i 5 lat na zrobienie nowych, przyszłych leśników, którzy będą szanować naturę, a nie dbać o własną kieszeń.

Pistolet 18.08.2022 09:39
JA SIĘ PYTAM KTO I W JAKI SPOSÓB PRZEŚLADUJE LASY

Robi 18.08.2022 00:19
Pis zastal poske zalesioną zostawi step tniemy starodrzewia parki puszcze a wichury które robią spustoszenie to dar on natury wtedy chmura za piły no bo trzeba posprzątać a jeśli chodzi o wywóz całe składy towarowe pełne drewna jadą do portów

Hubi 17.08.2022 18:35
Jak czytam te brednie mieszczuchów że wszystko się wycina i sprzedaje do Chin to mi słabo :/ las po to rośnie żeby go wyciąć kiedy ma około 80/100 lat ,potem się sądzi nowy ,co was w tym tak dziwi ? Dobro odnawialne,dzięki temu macie drewno ,książki,domy idioci ogarnięcie się !!! Ło nie sprzedaje drewna do Chin ,do Chin sprzedają je Polskie tartaki !!!!

Smok 18.08.2022 11:17
Hubi 17.08.2022 18:35
Jak czytam te brednie mieszczuchów że wszystko się wycina i sprzedaje do Chin to mi słabo :/ las po to rośnie żeby go wyciąć kiedy ma około 80/100 lat ,potem się sądzi nowy ,co was w tym tak dziwi ? Dobro odnawialne,dzięki temu macie drewno ,książki,domy idioci ogarnięcie się !!! Ło nie sprzedaje drewna do Chin ,do Chin sprzedają je Polskie tartaki !!!!
A czemu wyzywasz od idiotów?

Wojt 17.08.2022 16:46
A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyle

Hubi 17.08.2022 18:32
Co Ty będziesz człowieku !!! Wszystko co jest eksportowane zagranicę to kupują polskie tartaki i sprzedają zarabiając na tym gigantyczne pieniądze!!!

Polak 17.08.2022 14:11
Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważny

Smok 17.08.2022 12:09
Pamiętajmy o tym, że drzewa pochodzą z lasu. Ludzie chcą mieć panele, drewniane deski, meble - pani Agnieszko, ludzie krzyczą, że chcą mieć las, a nie panele, proszę nie przeinaczać, co z tego, że zrzucicie odpowiedzialność na ministra, który zatwierdzi plan, wszyscy dobrze wiedzą, że minister potrzebuje na 500+, węgiel+ i chrust+, podpisze wszystko, żeby kasę odstać, a o las niech się troszczą następni...

Kris 17.08.2022 15:45
a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!

Old Forester 17.08.2022 06:14
Z tych lasów zostanie też pozyskany opał oraz drobnica opałową.Opał w znacznej mierze zostanie sprzedany znajomym służby terenowej,znajomym nadleśniczego,pozostałych pracowników nadleśnictwa. Na tym łańcuszek się nie kończy,są jeszcze pracownicy RDLP dla tych opał być musi! Oni też mają znajomych i to wyjątkowo dużo! Drobnica opałowa jest dla miejscowych,którzy ciężko pracując,sprzątając las muszą jeszcze.za to zapłacić!

Edi 16.08.2022 19:52
Pani Jamrozik niech pani nam kitu nie wciska. Te drewno pójdzie do Chin! A wy przytulicie pieniądze! Wystarczy spojrzeć w jakie luksusy opływają LP. Lasy należą do wszystkich!!! Prowadzicie gospodarkę rabunkową. Dlaczego PUL-e były aneksowane kilka lat temu? A po to by zwiększyć uzysk drewna! Każdy może to sprawdzić na waszych stronach internetowych. Po śląsku się godo: ciulosz jak mulosz!!!

Doris 16.08.2022 21:45
Pewnie nie wiesz, ale LP z Chinami nie handlują. Ewentualnie drewno jest odsprzedawane od prywatnych firm, ale to inna bajka i na pewno nie wina LP

Siov 16.08.2022 18:43
No ja to są zniwa dla tych nierobow w nadleśnictwach za darmo gruba kase im płacą co miesiąc, za co ?!!!!! Oni szybciej wycinają niż zielsko w Rowach!!!!!

Kris 16.08.2022 15:05
14 lat temu tornado powaliło las między Sieroniowicami i Jaryszowem. Wycięto później także cały las, a nie tylko to co powaliło tornado. W paru miejscach posadzono trochę drzew, reszta ok. 3/4 lasu to samosiejki.

Doris 16.08.2022 21:48
Wcale nie wycięto całego ładu. Jakoś leśnictwo Nogowczyce nadal istnieje i ma się dobrze.

Kris 17.08.2022 15:49
Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!

Old Forester 17.08.2022 06:18
Bardzo dobrze! Las z naturalnego odnowienia jest najlepszy!

Hrabia 16.08.2022 12:50
Dziwne , wszyscy mówią żeby sadzić zieleń a wycinają ?

Aśka 16.08.2022 21:47
Wycinają a potem sądzą nowe. Jak od wielu dziesięcioleci. Ciągle tak samo. Tylko ludzie dopiero teraz to zauważyli

Olka 17.08.2022 09:46
Chodzi o pproporcje - więcej wycinają niż sądzą. Tak jest w całym kraju. Do tego przerzedzają lasy, dewastując przy okazji ściółkę.