Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 18:23
Reklama

Czy po cmentarzu wypada jeździć rowerem? "To nie droga eksterytorialna"

Moja mama nieraz posiłkuje się rowerem w podróżowaniu przez ulice i drogi, ale... Są pewne granice. Jest nią brama cmentarza, przy której należy zsiąść i przeprowadzić rower. Przecież to nie jest park czy droga eksterytorialna - pisze ks. Daniel Jaszczyszyn.
Czy po cmentarzu wypada jeździć rowerem? "To nie droga eksterytorialna"
Zdarza się, że ludzie poruszają się rowerem po cmentarzu
Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Kolejny wakacyjny tydzień za nami, kolejne przygody i wspomnienia do kolekcji. Nieskromnie przyznam się, że i ja postanowiłem wykorzystać tegoroczne kanikuły i wyruszyć przed siebie. W czasie takich wypraw odwiedzam różne miejsca. W ten sposób chcę poznać historię ludzi, którzy tworzą daną społeczność lokalną, a jednocześnie tworzą nasze społeczeństwo. Także po to, by zrozumieć, kim jestem ja sam 

Podwójne standardy

Chyba kilkanaście lat temu, gdy jeszcze istniała nasza-klasa Polacy, z jednej strony oburzeni, a z drugiej rechocząc do rozpuku, przesyłali sobie zdjęcia pewnych kobiet nadużywających kosmetyków. Żaden szanujący się stylista nie ośmieliłby się na takie ilości bezguścia w makijażu i ubiorze. Ale ja nie o tym. Otóż, te panie obfotografowały się przy grobach (rodzinnych lub nie - nieistotne) na pamiątkę odwiedzin konkretnych mogił. Jak wcześniej napisałem - budziło to z jednej strony rechot, a z drugiej oburzenie.

Jednak niepokojącym jest zjawisko podwójnych standardów, które głęboko zakorzeniło się w społeczeństwie. Na szczęście, zaczynamy je dostrzegać i z zawrotną prędkością ślimaka, staramy się je wyrwać. Nie może być przyzwolenia na to, by jednym niestosowne zachowania uchodziły na sucho, a drugich surowo karano. Czy biały kołnierzyk jest lepszy od gorsetu? Czy najdokładniej uszyty garnitur nadaje człowiekowi większą godność i prawa, niż marynarka z lumpeksu? Nie!

Regulamin

Postanowiłem zrobić mały rekonesans w sieci i poczytać, na co wskazuje się jako niestosowne na nekropoliach. Od czego możemy więc zacząć? Przede wszystkim od zapoznania się z regulaminem cmentarza. Większość takich miejsc ma swoje wewnętrzne rozporządzenia. Trzeba zapoznać się z tymi przepisami, aby móc uniknąć jakiegoś faux-pas.

Przede wszystkim jest to miejsce spoczynku zmarłych, stąd więc będą wypływały wszystkie pozostałe regulacje. Dlatego koniecznie trzeba zapoznać się z godzinami otwarcia, abyśmy uniknęli nieprzyjemnej konieczności przenocowania na cmentarzu lub prób zawołania kogoś z zewnątrz, aby nas wypuścił (a słyszałem już o takich zdarzeniach).

Nie bądź uciążliwy dla sąsiada

Wielokrotnie, gdy jeździłem po Polsce, dostrzegłem, że są takie rejony, gdzie nekropolie to miejsca zadbane i schludne. Niestety, zdarzały się i antyprzykłady, które stanowią obraz nędzy, rozpaczy i zupełnego zapomnienia. Dlatego warto dbać o czystość i porządek tych miejsc, a zwłaszcza grobów, za które się odpowiada. Po namyśle chcę dodać, że czymś nagannym jest utylizowanie odpadków wytworzonych w domu, np. w czasie remontów.

W tym akapicie śmiało wymienię również inne niestosowne zachowania. Właściciele cmentarzy często wymieniają w regulaminach zakaz nasadzania drzew, krzewów albo też ustawiania ławek czy utwardzania nawierzchni dookoła. Jest to zupełnie zrozumiałe. Dlaczego? Takie rośliny potrafią zapuścić z biegiem lat na tyle mocne korzenie, że w końcu mogą one naruszać konstrukcję grobowca. Nie wspomnę tu o tym, co się może dziać z trumną.

Także prawo świeckie zauważa, że moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiej osoby. Nierzadko ławki, które przecież montuje się w dobrej wierze, są ustawiane tak, że w efekcie naruszają swobodę (własność?) sąsiada. Nie wspominając już o utwardzaniu nawierzchni. Idea jest całkiem w porządku - ładne otoczenie grobu. Niestety, zapominamy o zachowaniu się gleby w takiej sytuacji. Betonowanie tych skrawków ziemi powoduje, że deszczówka zamiast wsiąknąć w glebę (bo przecież przez płyty nie wsiąknie) szuka ujścia i podmywa inne miejsca. No ale przecież moje jest najważniejsze! To inni są winni. Tak, winni tego, że grób ich bliskiego jest przy takim delikwencie.

Wpadnij popedałować

Dawno temu (proszę starszych o wybaczenie, dla mnie to naprawdę było dawno), Lech Janerka zaśpiewał w jednej z piosenek: "Jadę na rowerze, słuchaj, do byle gdzie / Rower mam, posłuchaj, w taki różowy jazz / Może byś tak, Damian, wpadł popedałować". Okazuje się że niektórzy wzięli to sobie do serca i... tak jeżdżą po cmentarzach. Zaraz usłyszę kontrargument, że proszę księdza, ale tak mi jest wygodniej. Rozumiem. Moja mama również nieraz posiłkuje się rowerem w podróżowaniu przez ulice i drogi, ale... Są pewne granice. Jest nią brama cmentarza, przy której należy zsiąść i przeprowadzić rower. Przecież to nie jest park czy droga eksterytorialna. Na miły Bóg! Nie uprawiajmy podwójnych standardów. Młodszy może zganić na głupotę, ale starszy... czym się obroni? Proszę, dajcie nam, młodzieży, przykład. Proszę, tak bardzo dzisiaj tego potrzebujemy.

Spotkania towarzyskie

Cmentarz skłania do refleksji i nie ma co z tym dyskutować. Dlatego nie na miejscu jest podejmowanie rozmów traktujących o najnowszych zakupach lub też trendach remontowych. Nierzadko spotykamy się z rodziną dopiero na pogrzebach. Bo jakoś nie ma okazji (dobrze to rozumiem, bo sam do familiantów mam daleko), a tu wypadło nam się spotkać. Jeśli więc dojdzie do takiego zgromadzenia, to powstrzymajmy swoje rozemocjonowanie i przesuńmy je na czas po obrzędach pogrzebowych.

Strój

Wspomniane wcześniej zbrodnie przeciw modzie, to przecież nie jest grzech. Nie o to chodzi. Cmentarz, pogrzeb są miejscami i czasem, w których skłaniamy się do zamyślenia. Z respektem podchodzimy do kwestii odejścia z tego świata. Dlatego gorąco apeluję o stosowny ubiór. Czyli jaki? Ano taki, który nie będzie stwarzał imitacji rewii mody. To nie jest czas i miejsce, by prezentować kreacje z wybiegów Paryża lub Mediolanu. Zostawmy też, modne ostatnimi czasy, porozrywane spodnie, jaskrawe kolory. Niech mój strój nie rozprasza uwagi innych. I w tym miejscu odrzucam wołania niektórych, którzy utyskują na domorosłych Petroniuszów, tych arbitrów elegancji. Nie raz nie widzą w sobie problemu, więc tym bardziej trudno ich zmienić. Dlatego bardzo proszę czytelnika, aby okazał się mądrzejszy i zostawił najmodniejsze ubrania w domu. Tu już nie chodzi o powagę sytuacji. Zwyczajnie, nie dodawaj kolejnych bodźców rodzinie, która już wiele przeżywa. Nie dokładaj się do tego.

Technologia

Niestety, często spotykam się również z innym zachowaniem godnymi politowania - telefony w czasie pogrzebu. Trzeba zadbać o to, by na czas obrzędów wyłączyć tego bożka, zostawić go na godzinę. Wycisz przed liturgią telefon, aby dzięki temu nie rozpraszał pozostałych i ciebie. Co więcej, proszę o niewyciąganie go w trakcie obrzędów. Wzbudza to, niestety, ogólne rozproszenie, a nawet powoduje zdenerwowanie u licznych osób. Nagrywanie lub fotografowanie któregokolwiek z momentów obrzędów nie pomoże uczcić zmarłej osoby, a bardziej będzie raniło uczestników obrzędów.

Wyczucie

Pamiętajmy, że cmentarz i pogrzeb są tymi przestrzeniami, które nie są takie same jak inne. Choć chrześcijanie powinni odczuwać nadzieję, bo przecież zmarły i tak kiedyś zmartwychwstanie, to jednak ból może rozrywać nasze serca, bo przez długi czas ukochanej osoby nie zobaczymy. Dlatego właśnie tym bardziej potrzeba nam roztropnego zachowania. Obojętnie, czy ksiądz, polityk, robotnik, grabarz - wszystkich nas obowiązuje szacunek do miejsca, ale i osób, które w konkretnym miejscu i czasie są.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Smok 09.08.2022 21:34
Czy wypada wygłaszać polityczne przemowy z ambony?

ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DzmTreść komentarza: No firma spyta to w czepku rodzona zaczęła od remontu stawu który po roku czasu się rozpadać zaczął a teraz to połowa strzelec jest w jego rękach i większość przetarguw on wygrywa terazData dodania komentarza: 17.08.2022, 13:00Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Pamiętajmy o tym, że drzewa pochodzą z lasu. Ludzie chcą mieć panele, drewniane deski, meble - pani Agnieszko, ludzie krzyczą, że chcą mieć las, a nie panele, proszę nie przeinaczać, co z tego, że zrzucicie odpowiedzialność na ministra, który zatwierdzi plan, wszyscy dobrze wiedzą, że minister potrzebuje na 500+, węgiel+ i chrust+, podpisze wszystko, żeby kasę odstać, a o las niech się troszczą następni...Data dodania komentarza: 17.08.2022, 12:09Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama