Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 18:45
Reklama

W sobotę i niedzielę błogosławieństwo pojazdów. Można pomóc misjonarzom

Błogosławieniu pojazdów w okolicach dnia św. Krzysztofa, patrona kierowców, towarzyszy akcja „Grosz za kilometr”. Zebrane w ten sposób pieniądze pomagają dofinansować zakup pojazdów dla opolskich misjonarzy.
W sobotę i niedzielę błogosławieństwo pojazdów. Można pomóc misjonarzom
Ks. Paweł Chudzik, misjonarz z Peru dzięki motocyklowi szybciej dojedzie do parafian.
Autor: Miva Polska

W weekend pomożesz misjonarzom

Jak informuje ks. Stanisław Klein, delegat biskupa opolskiego ds. misji, obecnie 16 osób z diecezji opolskiej - 12 kapłanów i 4 osoby świeckie – pracuje w różnych krajach świata: W Argentynie ks. Robert Ploch; w Boliwii Agata Szpulak, Barbara Kubicka oraz ks. Przemysław Skupień; w Papui Nowej Gwinei ks. Marek Sobotta; w Peru ks. Jan Lachowiecki, ks. Dariusz Flak, ks. Paweł Chudzik, ks. Henryk Pocześniok; w Portoryko ks. Wiktor Tarnawski; w Republice Środkowoafrykańskiej Monika Jamer; w Togo ks. Jan Piątek, ks. Zygmunt Piątek i ks. Robert Dura; w Rosji ks. Andrzej Grondowski i w Zambii Magdalena Mika.

- Zwyczaj błogosławienia pojazdów w sąsiedztwie dnia św. Krzysztofa od lat łączymy z akcją pomocy dla misjonarzy-  dodaje ks. Klein. – Ofiary zebrane przy tej okazji są przekazywane na Fundusz Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej. Finansuje on zwykle jedną trzecią lub połowę wartości pojazdu dla misjonarza (zwykle kilka tysięcy euro). Resztę pokrywa Miva Polska, międzynarodowa organizacja troszcząca się o środki transportu dla misji oraz – w miarę możliwości - sami misjonarze. Od 2000 roku zakupiliśmy dla misjonarzy z diecezji opolskiej około 20 pojazdów.

Fundusz finansuje także np. wymianę opon albo zakup rowerów dla katechistów. Misjonarze pracują w niezamożnych krajach i środowiskach. Nie ma mowy, by kupili sobie auto bez pomocy z zewnątrz. A bez niego misjonarz do wiernych w wioskach nie dotrze. Np. w Afryce misjonarze obsługują bardzo rozległe parafie. W porze deszczowej także samochodem trudno do nich dojechać.

Potwierdza to ks. Paweł Chudzik, który otrzymał niedawno motocykl. Na stronie Miva Polska napisał: Pragnę gorąco i serdecznie podziękować Wam za wsparcie jakiego udzieliliście dla naszej misji. Dzięki Waszej ofierze mogliśmy zakupić motocykl dla naszej parafii San Felipe w Soritor – Amazonia Peru.  Już służy nam wielką pomocą w docieraniu do wiosek i osad, gdzie wcześniej trzeba było iść pieszo od 2 do nawet 11 godzin. Dzięki temu łatwiej, szybciej i mniej zmęczeni możemy docierać do naszych parafian z posługą duszpasterską. Dziękuję w imieniu własnym, jak i moich współtowarzyszy.

Po długim oczekiwaniu odebrałem w Limie nowy samochód, który będzie niezwykle przydatny w pracy duszpasterskiej – pisze na stronie diecezji opolskiej w zakładce o misjach ks. Henryk Pocześniok, przez wiele lat misjonarz w Peru. - Zakup auta był możliwy dzięki środkom przekazanym przez Diecezjalny Fundusz Pomocy Misjom, Fundacji Miva Polska i ks. Teodora Smiatka, proboszcza parafii w Zalesiu Śląskim. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają mnie modlitwami i ofiarami. Przed nami wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców. Zachęcam do udziału w akcji "1 grosz za bezpiecznie przejechany kilometr”.

Błogosławieństwo pojazdów będzie się odbywać także w parafiach powiatu strzeleckiego.

- W sobotę, 23 lipca o 18.00 będzie w naszej parafii msza św. w intencji kierowców z błogosławieństwem pojazdów – mówi ks. Henryk Pichen, proboszcz w Jemielnicy i dziekan dekanatu strzeleckiego. – Tradycyjnie przybywają na nią także motocykliści. Nie tylko z naszej parafii, ale i przyjaciele spoza niej. U nas zbiórki tego dnia nie prowadzimy. Ale pieniądze na pomoc dla misjonarzy przekazuję.

Strzelecka parafia św. Wawrzyńca informuje w ogłoszeniach parafialnych o niedzielnej  kolekcie jako ofierze kierowców dla misjonarzy diecezji opolskiej. - O godz. 17.30 nabożeństwo ku czci św. Krzysztofa z błogosławieństwem kierowców i poświęceniem pojazdów, następnie o godz. 18.00 Msza św. w intencji kierowców – czytamy na stronie parafii. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Ks. Henryk Pocześniok przez wiele lat pracuje jako misjonarz w Peru.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 30°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HubiTreść komentarza: Jak czytam te brednie mieszczuchów że wszystko się wycina i sprzedaje do Chin to mi słabo :/ las po to rośnie żeby go wyciąć kiedy ma około 80/100 lat ,potem się sądzi nowy ,co was w tym tak dziwi ? Dobro odnawialne,dzięki temu macie drewno ,książki,domy idioci ogarnięcie się !!! Ło nie sprzedaje drewna do Chin ,do Chin sprzedają je Polskie tartaki !!!!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: HubiTreść komentarza: Co Ty będziesz człowieku !!! Wszystko co jest eksportowane zagranicę to kupują polskie tartaki i sprzedają zarabiając na tym gigantyczne pieniądze!!!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:32Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: P.M.Treść komentarza: Skwer 100 m od Parku. Kto na to wpadł ? Pierwszy czy jego zastępca? Komu tu jeszcze dać zarobić.Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:26Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama