Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 07:44
Reklama

Krzysztof Respondek: Od zawsze jestem oczarowany Śląskiem

- Do 18. roku życia nie znałem innych miejsc w Polsce niż Śląsk. Dlatego nie mogę powiedzieć, że coś mnie w nim urzekło, ponieważ ja zawsze byłem oczarowany tym regionem. Jak mówiła moja babcia, wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu - mówi Krzysztof Respondek, aktor i kabareciarz.
Krzysztof Respondek: Od zawsze jestem oczarowany Śląskiem
W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Opolskich w ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie z Krzysztofem Respondkiem. Artysta zaprezentował program kabaretowo-muzyczny pt. „Uśmiechnij się”.
Autor: mat. gminy

Joanna Gerlich: Ludzie kojarzą pana z telewizji - z Kabaretu Rak, Barw Szczęścia. Urodził się i mieszka pan na Śląsku, nigdy nie ciągnęło pana do Warszawy na stałe?

- To jest ciekawe pytanie, bo Warszawa to jest takie miejsce wymarzone dla artystów. Jednak czy mieszkać? Nie będę na stolicę narzekał, bo bardzo mi się podoba. Miasto jest bardzo piękne w tej chwili i pięknieje z dnia na dzień. Poza tym, jeśli pojedzie się do Krakowa, to tam jest pełno krakusów, jak pojedzie się do Katowic to tam jest pełno hanysów, a w Warszawie spotkanie prawdziwego warszawiaka graniczy z cudem - tam siedzi cała Polska. Miasto jest fajne, jedynie źle się kojarzy, bo tam zawsze jest rząd, a jeszcze nie było dobrego rządu. Zarówno u nas, jak i wszędzie (śmiech).

Śląsk jednak jest piękniejszy.

- Jesteśmy tak pięknie logistycznie umieszczonym regionem, że dziwię się, że jeszcze wszystkie firmy nie są na Śląsku. Mamy wszystko, lotnisko, kolej, autostrady i wszędzie blisko - metropolia.

Pan z urodzenia jest Ślązakiem.

- Oczywiście, z dziada pradziada. Kiedyś zadałem sobie trud i zacząłem szukać moich przodków, to wszystko kończyło się na Śląsku - między Łagiewnikami a Miasteczkiem Śląskim.

Co pana urzeka w Śląsku?

- Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, bo jestem prawdziwym Ślązakiem. Ludzie, którzy nie są ze Śląska, ale przyjechali tutaj, opowiadają, co ich urzekło. Często jest to prostota ludzi, ale w tym dobrym znaczeniu, szczerość, że jest czarne i białe, pracowitość i gościnność. Ale ja się w tym wychowywałem. Do 18. roku życia nie znałem innych miejsc w Polsce niż Śląsk, dlatego mnie nic nie urzekło, bo ja zawsze byłem oczarowany tym regionem. Jak mówiła moja babcia, wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu

A gdyby miał pan wybrać - aktorstwo czy muzyka, co by Pan wybrał?

- W życiu zawsze dryfowałem, było trochę muzyki, trochę teatru, bo jestem aktorem teatralnym, trochę artystą kabaretowym. W różnych okresach mojego życia ta szala się przeważała, a teraz to jest taki mix wszystkiego i to najbardziej kocham. W zależności od tego, jaka jest widownia i jaka jest moja forma danego dnia, to występ dryfuje w jedną albo drugą stronę. Kocham występy z publicznością na żywo, bo one są jedyne i niepowtarzalne.

Wiem, że hoduje pan szczygły. Dlaczego nie gołębie?

- Ojciec hodował gołębie, a ja jakoś od dziecka byłem zakochany w kanarkach, później w szczygłach. A teraz mam szczep typowo hodowlany, mamy też swój związek. I to jest rzeczywiście moja pasja, bo na tym nie zarabiam, bardziej w to inwestuję, żeby miały lepsze warunki. Coraz więcej czasu temu poświęcam i daje mi to mnóstwo radości. Teraz zaczynają się lęgi, więc ciągle przybywa nowych ptaków.

Był pan już kiedyś w Strzelcach Opolskich?

- Zawsze jak się jeździło starą drogą do Opola, to Strzelce były takim fajnym miejscem, bo się mówiło, że już prawie jest się w Opolu. Ale Strzelce kojarzą mi się też z moim kolegą Arkiem Jakubikiem, bo byliśmy razem na studiach. I to dopiero od niego dowiedziałem się, że jest tutaj jeden z większych zakładów karnych w Polsce. W Strzelcach na dłużej to mało kiedy się zatrzymywałem, przejazdem byłem tu bardzo często. Natomiast dobrze mi się kojarzyły, bo były blisko Opola i blisko Tarnowskich Gór. Zawsze łączyłem też Strzelce z Górą św. Anny, bitwami na Annabergu i III powstaniem śląskim.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: edekTreść komentarza: Gauleiter Czarnek!! Profesor? w czym?Data dodania komentarza: 30.06.2022, 23:18Źródło komentarza: Przemysław Czarnek „opiekunem” PiS w regionie. Mniejszość niemiecka krytykujeAutor komentarza: EdwardTreść komentarza: Władze miasta wszystkiego się pozbywają. Na inne głupie pomysły znajdują się miliony, a na taki budynek twierdzą, że nie mają funduszy. Może sprzedajmy ratusz, tam również można prowadzić biznes. Mam nadzieję, że kolejne wybory wymiotą tych starych urzędników, a przyjdą nowi młodzi z pomysłami.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:34Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: PLTreść komentarza: ZŁODZIEJSTWO ... 6,5 ha + pałac za 5 mln ... remont malutkiego placyka żeromskiego ok 6 mln ... mamo ja wariat , kup mi komisariatData dodania komentarza: 30.06.2022, 11:14Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: MonikaNTreść komentarza: Rodzinę Motocyklisty bardzo proszę o pilny kontakt tel. 668 520 532Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:17Źródło komentarza: Wypadek na drodze krajowej nr 88. Zderzenie volkswagena z motocyklemAutor komentarza: SmokTreść komentarza: W tym wypadku ponoć dokumenty były gotowe, tylko terminu nie było.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:16Źródło komentarza: Odbiór dokumentów w strzeleckim starostwie. "Ile dni urlopu na to trzeba?!"Autor komentarza: SmokTreść komentarza: "Nawierzchnia zachęca kierowców, a to się nie podoba mieszkańcom" - czy to czasem nie ci sami ludzie? Ludzie nie potrafią zrozumieć, że sami sobie robią kuku. Staje taki jeden przy płocie i grzmi, jak to "ci wariaci" jeżdżą, a potem wsiada do auta i robi to samo, bo on "tylko coś tam...".Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:14Źródło komentarza: Tablica mierząca prędkość w Staniszczach Wielkich. Będą jeździć wolniej?
ReklamaStahlbau
Reklama