Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 06:13
Reklama

Skarby Wirtembergów w opolskim muzeum. Można je oglądać tylko do niedzieli

18 maja – z okazji Dni Muzeów i Muzealnika - po raz pierwszy pokazano pochodzące z Pokoju skarby Wirtembergów. Można je będzie oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego przez 5 dni.
Skarby Wirtembergów w opolskim muzeum. Można je oglądać tylko do niedzieli
Skarby Wirtembergów w opolskim muzeum

Przypomnijmy, dyrektorka placówki, Iwona Solisz, Patrycja Farys-Kawalec kustosz działu sztuki w MŚO oraz Joanna Hassa z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim uczestniczyły w ostatnim dniu marca w Domu Aukcyjnym Neumeister w Monachium w licytacji eksponatów, które w 1931 roku opuściły pałac Wirtembergów w Pokoju (część z nich została spakowana już w 1912). Panie miały do dyspozycji 30 tys. euro udostępnione przez Zarząd Województwa Opolskiego, gminę Pokój oraz niemiecką Fundację Eriki Simon.

Udało się zakupić 18 obiektów, w tym m.in. dwa portrety księżnej Matyldy (jeden z dziećmi) oraz księcia Eugeniusza II, liczący 46 części serwis do kawy z widokami Pokoju, 10- częściowy zestaw naczyń srebrnych, dwuskrzydłowy parawan, zestaw piknikowy z XIX wieku czy neobarokowe krzesła. Łącznie na licytacji sprzedano blisko 500 przedmiotów, które osiągnęły łączną cenę ponad 2 mln euro.

- Dzisiaj w sali odczytowej MŚO pokazujemy zarówno to, co udało się kupić, jak i dary rodziny Wirtembergów dla muzeum – mówi Iwona Solisz. – Otrzymaliśmy m.in. drugi parawan (wylicytowaliśmy jeden), piękny kufer wraz z zawartością, portrety dzieci, zestaw lasek, skrzynie z inicjałami księcia von Wirtemberga, tu pokazujemy także otrzymane srebra. Darem są również bardzo ciekawe amfory, które stoją w gablocie przemieszane z przedmiotami zakupionymi. Wszystko to można będzie oglądać do niedzieli, 22 maja.

Następnie część eksponatów trafi do konserwacji, zaś w przyszłości staną się one częścią nowej wystawy historycznej.

​Hubert Kołodziej, radny mniejszości niemieckiej w sejmiku, znawca i pasjonat dziejów Pokoju oraz związanego z tą miejscowością od połowy XVIII stulecia rodu, podkreśla rolę księcia Ferdynanda von Wirtemberg, najstarszego syna Albrechta i prawowitego spadkobiercę dóbr z Pokoju - wywiezionych do Lindach pod Stuttgartem - w pozyskaniu tych skarbów dla regionu. Zmarły w listopadzie 2020 książę sam nigdy do tych przedmiotów nie sięgnął. Zmienił testament z XVIII w., a wskazani przez niego pełnomocnicy przekazali je na aukcję do Monachium.

Pan Kołodziej przypomniał także, iż choć w regionie mamy bardzo dużo pałaców lub ruin po nich żadne muzeum wcześniej nie miało takiej kolekcji dającej wyobrażenie o życiu śląskich rodów szlacheckich.

W otwarciu ekspozycji uczestniczyli m.in. poseł Ryszard Wilczyński (KO), wójt gminy Pokój Barbara Zając, Rafał Bartek przewodniczący sejmiku i lider mniejszości w regionie, wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca oraz wspomniany Hubert Kołodziej. Dyrektor Iwona Solisz podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania kolekcji i pracownikom muzeum, którzy się w to dzieło zaangażowali.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

 


 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: edekTreść komentarza: Gauleiter Czarnek!! Profesor? w czym?Data dodania komentarza: 30.06.2022, 23:18Źródło komentarza: Przemysław Czarnek „opiekunem” PiS w regionie. Mniejszość niemiecka krytykujeAutor komentarza: EdwardTreść komentarza: Władze miasta wszystkiego się pozbywają. Na inne głupie pomysły znajdują się miliony, a na taki budynek twierdzą, że nie mają funduszy. Może sprzedajmy ratusz, tam również można prowadzić biznes. Mam nadzieję, że kolejne wybory wymiotą tych starych urzędników, a przyjdą nowi młodzi z pomysłami.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:34Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: PLTreść komentarza: ZŁODZIEJSTWO ... 6,5 ha + pałac za 5 mln ... remont malutkiego placyka żeromskiego ok 6 mln ... mamo ja wariat , kup mi komisariatData dodania komentarza: 30.06.2022, 11:14Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: MonikaNTreść komentarza: Rodzinę Motocyklisty bardzo proszę o pilny kontakt tel. 668 520 532Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:17Źródło komentarza: Wypadek na drodze krajowej nr 88. Zderzenie volkswagena z motocyklemAutor komentarza: SmokTreść komentarza: W tym wypadku ponoć dokumenty były gotowe, tylko terminu nie było.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:16Źródło komentarza: Odbiór dokumentów w strzeleckim starostwie. "Ile dni urlopu na to trzeba?!"Autor komentarza: SmokTreść komentarza: "Nawierzchnia zachęca kierowców, a to się nie podoba mieszkańcom" - czy to czasem nie ci sami ludzie? Ludzie nie potrafią zrozumieć, że sami sobie robią kuku. Staje taki jeden przy płocie i grzmi, jak to "ci wariaci" jeżdżą, a potem wsiada do auta i robi to samo, bo on "tylko coś tam...".Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:14Źródło komentarza: Tablica mierząca prędkość w Staniszczach Wielkich. Będą jeździć wolniej?
ReklamaStahlbau
Reklama