Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 28 maja 2022 19:28
Reklama

Mieszkanki Dziewkowic: uśmiech to najlepsza zapłata

Barbara Cedzich i Grażyna Sklorz to mama z córką, mieszkają w Dziewkowicach. Ich wielką pasją jest rzemiosło papiernicze, robienie stroików i wieńców.
Mieszkanki Dziewkowic: uśmiech to najlepsza zapłata
Grażyna Sklorz i Barbara Cedzich

- Praca z papierem to była tradycja rodzinna, najpierw zajmowały się tym moje kuzynki i siostry, a potem ja. W 1985 roku pierwszy raz założyłam działalność i robiłam głównie kwiaty na Wszystkich Świętych. Najpierw trzeba było je wyciąć na specjalnej matrycy, później na pędzelku zawinąć każdy płatek z osobna, a następnie uformować kwiatek i zrobić dziurkę na drucik. Potem zanurzało się to w wosku - wspomina pani Barbara. - Na rowerze jeździłam sprzedawać na targ w Strzelcach gotowe kwiaty, współpracowałam też z innymi kwiaciarniami i sklepami. Wtedy to była produkcja masowa. Działalność prowadziliśmy kilka tygodni w roku. Nie było z tego kokosów, ale każdy grosik się przydał - opowiada. 

Pani Barbara dodaje, że praca była przyjemna, a co najważniejsze, można było ją połączyć z wychowaniem dzieci.

- Jak byliśmy z bratem już nieco więksi, to wiedzieliśmy, że trzeba mamie pomagać. Nie było to nic trudnego - mówi pani Grażyna. - Pamiętam, jak kiedyś robiliśmy tyty do szkoły, mama zwijała rożki, a my musieliśmy wycinać i naklejać obrazki. Było dużo śmiesznych sytuacji. Do teraz zdarza się, że ktoś prosi nas np. o jednakowe tyty dla całej klasy - dodaje. 

Panie wykonywały też papierowe kwiatuszki, z których powstawały wianki dla dziewczynek na Boże Ciało, a później także i stroiki na święta. 

- Informacja szybko się rozeszła i mieliśmy dużo klientów. Dawniej ludzie też tak nie stroili w domach jak teraz, wystarczył jeden stroik i już. Pewnego dnia zmarła kobieta, która zawsze robiła do kościoła duży wieniec adwentowy, i zostałyśmy poproszone, żeby ją zastąpić. Robimy to do dziś - uśmiechają się panie.

Plecenie wieńców to długi proces. Już latem mąż pani Grażyny wykonuje z witek rosnących nad rzeką okręgi, później jej mama robi podstawę.

- Dawniej dostawało się pozwolenie od leśniczego i można było iść zbierać gałązki do lasu, w miejsce, gdzie wyrabiane było drewno. Wieńce robiło się głównie ze świerku, a to kłuło. Teraz zamawiamy gałązki w szkółce, a iglaki są delikatne i lekkie - śmieje się seniorka. 

Moda się zmienia, zmieniają się też gusta. Od zeszłego roku panie nie zakładają już działalności, ale chętnie przygotowują stroiki i wieńce dla sąsiadów, bliskich, znajomych. 

- Niektórzy przynoszą nam rzeczy, które zostały im z zeszłego roku i my to wykorzystujemy. Dla nas najważniejsza jest satysfakcja drugiej osoby, jej uśmiech, gdy widzi gotowy stroik - to najlepsza zapłata - dodają panie. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak
ReklamaRe-gat
zachmurzenie małe

Temperatura: 13°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
ReklamaHelios
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RTreść komentarza: Podziękujcie UE i jej pięknej polityce. Nic się nie ,,opłacało". Kopalnie do zamknięcia, bo węgiel be. No i teraz mamy efekty. Uzależnili się od wschodu, a pas tylko się zaciska.Data dodania komentarza: 28.05.2022, 02:06Źródło komentarza: Ceny węgla w powiecie strzeleckim oszalały! Tona kosztuje już 3 tysiące złotychAutor komentarza: HrabiaTreść komentarza: Dlaczego rząd się tym nie zajmie ? Do kłótni z wszystkimi są pierwsi ! Nie wiem, brak słów ….Data dodania komentarza: 27.05.2022, 18:40Źródło komentarza: Ceny węgla w powiecie strzeleckim oszalały! Tona kosztuje już 3 tysiące złotychAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid tel.579925890Data dodania komentarza: 27.05.2022, 15:28Źródło komentarza: Wypadek na autostradzie A4. Audi wjechało w tył volkswagena, a ten w skodęAutor komentarza: PLTreść komentarza: 13 + 14 + 500+ 300+ 1250+ inne = - 1 700 000 000 000 słownie MINUS BILION SIEDEMSET MILIARDÓW ZŁOTYCH ... ETO POLSZAData dodania komentarza: 27.05.2022, 15:01Źródło komentarza: 14. emerytura 2022. Sejm uchwalił "czternastkę". Ale nie dla każdego senioraAutor komentarza: Krystian O.Treść komentarza: jak co roku o tej porze , zimno i deszczowo to znak że zbliżają się dni ziemi strzeleckiejData dodania komentarza: 27.05.2022, 14:52Źródło komentarza: Dni Ziemi Strzeleckiej 2022. Co oprócz koncertów? Jest program imprezyAutor komentarza: WołodiaTreść komentarza: a jeszcze do niedawna groszkowcy tak się chełpili tanim grzaniem a tu proszę wczoraj 300zł\tona dzisiaj 3000zł\tona i kupić nie można ..ETO POLSZAData dodania komentarza: 27.05.2022, 14:50Źródło komentarza: Ceny węgla w powiecie strzeleckim oszalały! Tona kosztuje już 3 tysiące złotych
Reklamamubea
ReklamaProjekt -raeume
Reklama