Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 18:36
Reklama

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie?

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie?
Ciężko jest określić właściwą częstotliwość wymiany oleju, ponieważ wpływa na nią wiele czynników. Najprościej mówiąc, olej silnikowy należy wymienić, kiedy się zużyje. Nie powinno się przede wszystkim nadmiernie ufać producentom olejów, którzy twierdzą, że dobry olej jest w stanie wytrzymać nawet d

Olej silnikowy powinno wymieniać się nie rzadziej, niż po 15-20 tys. kilometrów. Przekroczyć tę liczbę mogą jedynie użytkownicy samochodów, którzy poruszają się po mało wymagających i wygodnych dla samochodu trasach. Intensywne eksploatowanie silnika potrzebuje wymiany oleju już nawet po 10 tys. kilometrów przebiegu. W samochodach, z których rzadko się korzysta, olej wymienia się raz w roku.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru oleju?

Zawsze należy kierować się możliwościami silnika i wymaganiami producenta. Nie warto w tym przypadku testować własnych rozwiązań i pomysłów. Cechy, na jakie można zwrócić uwagę przy wyborze oleju silnikowego, to:

 1. Poziom lepkości – określają go dwa parametry, lepkość zimową (0W – 25W) oraz letnią (W8 – W60). Im wyższy poziom obciążenia silnika, tym wyższy wymóg dotyczący lepkości oleju. Najbardziej popularne na rynku są 5w30 oraz 5w40.
 2. Norma jakości ACEA stworzona przez Europejskie Zrzeszenie Producentów Pojazdów Samochodowych, dzieli się na trzy normy:
  • norma A/B – podstawowe oleje dla silników Diesla i benzynowych,
  • norma C – oleje dedykowane nowoczesnym silnikom benzynowym i Diesla, przystosowanych do nowych obostrzeń czystości spalin,
  • norma E – oleje do silników Diesla samochodów ciężarowych.
 3. Norma jakości API - stworzony przez Amerykański Instytut Nafty, dzieli się na dwie normy. Dla silników benzynowych normą jest C, dla silników Diesla – S. Jakość oleju określana jest przez drugą literę oznaczenia normy, im wyższa, tym lepsza jakość oleju. Przykładowo olej CD jest lepszy jakościowo od oleju CC.
 4. Aprobata (klasa jakości) – zależna od producenta samochodu.

Przed zakupem należy upewnić się, jaki typ oleju będzie odpowiadał silnikowi samochodu. Warto również mieć wgląd w książeczkę serwisową. Ostatecznie można również kierować się zaufaniem do marki, własnym doświadczeniem oraz ceną.

Koszt poszczególnych olejów silnikowych.

Największą różnicę w cenie można dostrzec między olejami mineralnymi a syntetycznymi. Oleje syntetyczne są najczęściej stosowane, cechują się lepszą jakością. Minusem tego wyboru jest koszt. Cena oleju syntetycznego względem mineralnego może wynieść dwa razy więcej. Koszt oleju syntetycznego wynosi średnio 30-40 zł za litr, natomiast olej mineralny można zakupić już od 15 zł/l.

Wybór oleju mineralnego jest zasadny w przypadku starych samochodów o dużym przebiegu oraz takich, które spalają dużą jego ilość. Wybierając olej mineralny, można sporo zaoszczędzić.

Ile kosztuje wymiana filtra i oleju silnikowego w warsztacie.

Skorzystanie z usług mechanika w warsztacie samochodowym jest najwygodniejszą formą wymiany oleju silnikowego. Kosztuje niewiele, a mechanik, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, będzie w stanie doradzić nam, jeśli nie jesteśmy pewni swojego wyboru, lub zakupiliśmy niewłaściwy olej.

Kalkulując koszty związane z wymianą oleju, należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Pierwszym z nich jest pojemność silnika. Jest to najważniejszy czynnik cenowy. Przed zakupem warto upewnić się, ile oleju będzie można wlać do silnika. W większości przypadków wystarczy bańka 4-5 litrowa, której koszt wynosi 100–250 zł.
 • Kolejnym czynnikiem jest cena filtrów. Najczęściej koszt filtra to 20-40 zł, chociaż zdarza się, że w przypadku niektórych modeli samochodów cena ta może wzrosnąć aż do 150 zł.
 • Po trzecie, robocizna. Nie łatwo jest określić cenę pracy mechanika, gdyż w zależności od znajomości, regionu czy nawet kaprysu, cena oscyluje w granicach 20-200 zł.
 • Ostatnim czynnikiem wpływającym na cenę wymiany oleju jest serwis. W przypadku autoryzowanego serwisu dilerskiego klient może zapłacić nawet trzykrotność ceny serwisu niezależnego. Warto zaznaczyć, że tak prosta czynność, jak wymiana oleju silnikowego w niezależnym serwisie nie wpływa na utratę gwarancji.

Podsumowując, rozstrzał cenowy wymiany oleju silnikowego jest ogromny. W zależności od marki auta, warsztatu, w którym zrealizowana zostanie usługa, można zapłacić od ok. 150 zł aż do 600 zł. Biorąc pod uwagę salony dilerskie, cena będzie dwukrotnie wyższa.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
ulewy

Temperatura: 33°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: poliTreść komentarza: to sa radni bezradni co goc powie tak ma bycData dodania komentarza: 19.08.2022, 16:43Źródło komentarza: Strzelecki Park Przemysłowy w Brzezinie? Najpierw zmiana przeznaczenia gruntówAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: KTOŚ UKRADŁ NASZE PIENIĄDZE .. BURMISTRZ GOC .. nie informuje społeczeństwa KTO UKRADŁ I W JAK SPOSÓB , no ale z wizyta do strzeleckiego ratusza zapowiedziało się Centralne Biuro Antykorupcyjne . To ładnie. TAKA GMINA.Data dodania komentarza: 19.08.2022, 14:06Źródło komentarza: Wyłudzili 80 mln zł na fikcyjne zajęcia. Działali m.in. w Strzelcach OpolskichAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Piotrówka za nie długo organizuje dożynki parafialne z darmowym poczęstuję. Jeszcze nie tak dawno jak organizowane były dożynki gminne to darmocha była tylko dla tzw elity. Wójcie Marcinie można ?można. A nie tylko myśleć o kolkach, swaczynie itp. Czas pomyśleć o zwykłych ludziach w tym niezwykłym świecie. Mam nadzieję że w Piotrówce tych dożynek nie organizują poprzedni organizatorzy którzy swaczynie dali zrobić kampanię wyborczą w czasie dożynek. Dobrze to pamiętamy.Data dodania komentarza: 19.08.2022, 08:07Źródło komentarza: Strzelce Opolskie przyjęły pielgrzymujących na Jasną Górę z otwartym sercemAutor komentarza: ATreść komentarza: Diana to groźnie brzmi,jesteś ekolożką co chce ludzi wycinać a drzewa chronić?Data dodania komentarza: 18.08.2022, 22:21Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DianaTreść komentarza: Może tak teraz wyciąć leśników z tego Nadleśnictwa? Będziemy mieć z nich trochę metali w tym złoto, no i 5 lat na zrobienie nowych, przyszłych leśników, którzy będą szanować naturę, a nie dbać o własną kieszeń.Data dodania komentarza: 18.08.2022, 21:18Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: ZETreść komentarza: Zakaz wstępu, to jak mamy zbierać chrust ?Data dodania komentarza: 18.08.2022, 18:12Źródło komentarza: Strzeleccy leśnicy wprowadzili zakaz wstępu do części lasów. Są kontrowersje
Reklama