Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 20:24
Reklama promienniki

Segreguję - bioróżnorodność ratuję! Zobacz, jaką różnicę robi zgniatanie butelek

W Polsce wytwarzanych jest rocznie 13,1 mln ton odpadów komunalnych. A zatem średnio na każdego mieszkańca naszego kraju przypada ponad 340 kg odpadów (wg danych GUS-u). Taka ilość nie pozostaje bez wpływu na środowisko.
Segreguję - bioróżnorodność ratuję! Zobacz, jaką różnicę robi zgniatanie butelek
Gablota będzie eksponowana m.in. w placówkach oświatowych i instytucjach publicznych.

Pozostawione przez ludzi w lesie śmieci nie tylko szpecą krajobraz, ale też mogą być śmiertelną pułapką dla małych zwierząt. Giną w nich gryzonie, jaszczurki i liczne owady. Dlatego – chcąc chronić środowisko i ekosystemy – starajmy się wytwarzać jak najmniej odpadów, a jeśli powstaną – segregować je do odpowiednich pojemników/worków.

Związek Międzygminny „Czysty Region” nie ustaje w edukowaniu lokalnej społeczności. Dlatego w ramach prowadzonej kampanii edukacyjnej stworzył – składającą się z trzech modułów – gablotę, która ma zobrazować, jak ważna jest selektywna zbiórka odpadów, z którą nieodłącznie wiąże się tzw. kultura segregacji, czyli odpowiednie postępowanie z odpadami przed ich wrzuceniem do właściwego pojemnika.

W tym przypadku mowa o plastikowych butelkach, które dopiero po opróżnieniu z resztek i zgnieceniu powinny znaleźć się w żółtym koszu czy worku na śmieci. Oprócz wizualizacji różnicy pomiędzy objętością butelek zgniecionych i niezgniecionych, zainteresowani mogą dowiedzieć się różnych ciekawostek związanych z recyklingiem plastiku oraz o korzyściach dla otaczającego nas środowiska, które osiągamy dzięki właściwemu postępowaniu z odpadami:

  • odpady zostaną przekazane do miejsc ich zagospodarowania, a dzięki recyklingowi powstaną z nich nowe, przydatne produkty, np. bluzy polarowe, nowe słoiki, zeszyty
  • uchronimy faunę – inaczej zwierzęta mogą zaplątać się w porzucone odpady, zjeść je lub się nimi udusić
  • uratujemy florę – zapobiegniemy ewentualnym pożarom lub skażeniu gleby i wody
  • będziemy zdrowsi, nie musząc wdychać toksycznego dymu ze spalanych w domowych piecach odpadów

Dlatego zachęcamy – segregujmy odpady, pamiętając, że do śmieciarki zmieści się więcej odpadów, jeśli będą one zgniecione. Wówczas pojazd wykona nawet do trzech razy mniej kursów, co korzystnie wpływa na koszty, jakie ponosimy za gospodarowanie odpadami, oraz na jakość powietrza, którym oddychamy.

Artykuł powstał w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap IV”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklamakolagen
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: wszystkiego dobrego i zdrowiaData dodania komentarza: 26.09.2022, 15:10Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: KikaTreść komentarza: Tylko po co te strzelanie na koniec .Data dodania komentarza: 25.09.2022, 20:56Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Strzelczanie bawią się wspólnie w parkuAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Dlaczego? Bo zamiast wysłania na remont ekip do roboty na trzy zmiany, w sobotę przy słonecznej pogodzie droga świeci pustką. Takie organizowanie robót powinno być karalne. W niedzielę pewnie też nie wolno, a w poniedziałek się zastanowią, co zrobić we wtorek. Zarząd Dróg kierowców ma w dooopie. Ciekawe, pani Teresa by powiedziała, gdyby wpuściła do mieszkania hydraulików do wymiany kokotka, a ci po rozkręceniu rur poszli do domu i zapewnili, że wrócą za 3 tygodnie i będzie to już termin ostateczny. Kuźwa, zła pogoda - w sobotę świeciło słońce, można było linie wymalować dwa razy i jeszcze trzy razy poprawić, debili sobie z ludzi robicie, darmozjady urzędnicze.Data dodania komentarza: 25.09.2022, 11:44Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?Autor komentarza: Anty boomerzyTreść komentarza: XDD ty się pisać naucz odklejkoData dodania komentarza: 25.09.2022, 09:42Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Główną gwiazdą Cleo. Kiedy będziemy się bawić?Autor komentarza: Oberschlesier.Treść komentarza: " REPARACIE" z tymi problemami prosze zapytac Rosian.Moze wyplaca odszkodowanie "BIEDNEJ POLSCE" a moze lepiei Pisowi. Sto lat sa znowu na mapie Europy(setki lat znikneli z tej mapy).Musza uwazac bo z jednej strony Federacja Rosyjska a po drugiej stronie Republika Federalna Niemiec.Ze znowu znikna z karty Europy.Ile tych pieniedzy jeszcze chca?????Data dodania komentarza: 25.09.2022, 07:45Źródło komentarza: Reparacje wojenne od Niemiec, czyli polityczna gra o wyborców. Z obu stronAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: do 8888 ... po ip zaraz dojdziemy JAKI Z CIEBIE .. GIEROJ .. jeszcze .. chwilkę ...Data dodania komentarza: 24.09.2022, 21:41Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?
Reklamaautopromocja
Reklama