Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 21:04
Reklama promienniki

Łódka w basenie, disco z głośników - strzelecki animator o Polakach na wakacjach

Czas wakacji kojarzy nam się z odpoczynkiem i wolnym od pracy. Trudno znaleźć zajęcie, które połączy pracę i wypoczynek. Jednak grono wybranych osób ma taką możliwość. To animatorzy czasu wolnego. Z Sebastianem Padulą, animatorem ze Strzelec Opolskich, który aktualnie pracuje w Grecji, rozmawia Joanna Krok.
Łódka w basenie, disco z głośników - strzelecki animator o Polakach na wakacjach
Sebastian Padula ze Strzelec Opolskich jest animatorem, który opiekuje się Polakami wypoczywającymi w Grecji
Autor: Archiwum prywatne

Joanna Krok: Tańczą, bawią, rozśmieszają... Czym jeszcze zajmują się animatorzy?

Sebastian Padula: Szukają ukrytych skarbów na plaży, organizują zajęcia sportowe takie, jak stretching, aqua zumba, waterpolo czy siatkówka. Wieczorami zapraszają dzieci na minidisco, a dorosłych na wspólne zabawy np. wybór miss lub mistera hotelu albo na konkurs „Jaka to melodia” itp. Wszystko zależy od kreatywności animatora. Generalnie mają pootrzymywać pozytywną atmosferę, wypełnić i organizować czas ludziom. Najczęściej turystom, którzy przebywają w ośrodkach turystycznych, hotelach albo na eventach.

To praca sezonowa, w miejscach, gdzie niektórzy marzą o spędzeniu urlopu, jak Grecja, Hiszpania, Turcja, Egipt... Czy praca animatora zastępuje wczasy?

- Otoczenie wygląda pięknie, wakacyjnie, natomiast pracujemy dosyć intensywnie, bo 6 dni w tygodniu. Jeden dzień mamy wolny i przeznaczamy go na naszą regenerację, ładujemy baterie na przyszły tydzień. Pracuję średnio 10 godzin dziennie w pełnym słońcu, jest to praca aktywna, więc nie dla każdego. Animator musi lubić relacje z ludźmi, łatwo nawiązywać kontakty z turystami, nie bać się, zachęcać do udziału w animacjach. Osoby dobierane do tej pracy nie są przypadkowe. Zanim wyjadą na zagraniczny turnus, są sprawdzane pod kątem rytmicznym, psychologicznym, a także jak sobie radzą w trudnych sytuacjach, aby nie było wątpliwości, że sobie poradzą. Dobry animator powinien być kreatywny, pewny siebie, odporny na upały. To taki tygodniowy przyjaciel każdego turysty.

A turyści? Jacy oni są? Szczególnie ci z Polski, czy nadal noszą białe skarpetki do sandałów i torbę wypełnioną piwem - jak obrazuje ich jeden ze stereotypów? Jak to wygląda w zagranicznych kurortach?

- Coraz rzadziej widzę przysłowiowych „Januszy” w białych skarpetkach i sandałach. W Grecji nie spotkałem się jeszcze z tym widokiem. Czasem zdarzają się turyści, którzy narzekają na pogodę, że za ciepło, za duszno, ale to jest całkiem normalne i należy się do tego przyzwyczaić. Zdecydowanie dostrzegam więcej pozytywnych cech turystów niż negatywnych. Polacy, wbrew temu, jak ich widzimy na polskich ulicach - zabieganych, z poważnymi minami - na wczasach są bardzo zabawowi, często to właśnie oni rozkręcają najlepsze imprezy w hotelach. Wspierają nas animatorów, są dobrym wzorem dla innych nacji, jak dobrze i całkiem kulturalnie się bawić. Obalam tu mity. Nie każdy Polak musi wypić alkohol, by pokazać swoją rozrywkową i taneczną naturę.

Co mówią o nas inni i jak nas widzą?

- Jesteśmy odbierani bardzo pozytywnie. Oczywiście, zdarzają się sytuacje nadmiernego spożywania alkoholu, ale nie tylko wśród Polaków, tak samo dotyczy to Czechów, Niemców, Anglików. Często obsługa hotelu bardzo lubi Polaków, nie tylko animatorów, lecz także turystów za ich podejście do życia, żarty. Nawet jeśli nie znamy języka angielskiego, potrafimy dogadać się na migi lub w inny sposób. Polacy to bardzo zaradny naród.

Czy utkwiła ci w pamięci jakaś ciekawa historia z wakacyjnej pracy?

- W Egipcie, w klubie hotelowym, dokąd wybrałem się z turystami, gdy weszliśmy, grała arabska muzyka, a kobiety w burkach tańczyły na parkiecie. Nasi wczasowicze poprosili o zmianę repertuaru i już po chwili na sali rozbrzmiały rytmy disco polo, wszyscy turyści byli zachwyceni. Do końca tańczyli już przy polskich hitach disco. Na końcu te arabskie kobiety podeszły do mnie, abym im zapisał tytuły tych piosenek. Później w Hurghadzie z bloków wybrzmiewały „Oczy zielone” i inne polskie hity. Natomiast podczas jednego z turnusów na Sycylii naszych Polaków trochę poniosło. Postanowili wnieść do hotelowego basenu stojącą na plaży łódkę, a następnie udawali olimpijczyków. Basenową olimpiadę przerwał stróż, który nakazał odnieść łódkę na miejsce. Mięśnie Polacy na pewno mieli wyćwiczone, bo taka łódka sporo waży...

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklamakolagen
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: wszystkiego dobrego i zdrowiaData dodania komentarza: 26.09.2022, 15:10Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: KikaTreść komentarza: Tylko po co te strzelanie na koniec .Data dodania komentarza: 25.09.2022, 20:56Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Strzelczanie bawią się wspólnie w parkuAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Dlaczego? Bo zamiast wysłania na remont ekip do roboty na trzy zmiany, w sobotę przy słonecznej pogodzie droga świeci pustką. Takie organizowanie robót powinno być karalne. W niedzielę pewnie też nie wolno, a w poniedziałek się zastanowią, co zrobić we wtorek. Zarząd Dróg kierowców ma w dooopie. Ciekawe, pani Teresa by powiedziała, gdyby wpuściła do mieszkania hydraulików do wymiany kokotka, a ci po rozkręceniu rur poszli do domu i zapewnili, że wrócą za 3 tygodnie i będzie to już termin ostateczny. Kuźwa, zła pogoda - w sobotę świeciło słońce, można było linie wymalować dwa razy i jeszcze trzy razy poprawić, debili sobie z ludzi robicie, darmozjady urzędnicze.Data dodania komentarza: 25.09.2022, 11:44Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?Autor komentarza: Anty boomerzyTreść komentarza: XDD ty się pisać naucz odklejkoData dodania komentarza: 25.09.2022, 09:42Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Główną gwiazdą Cleo. Kiedy będziemy się bawić?Autor komentarza: Oberschlesier.Treść komentarza: " REPARACIE" z tymi problemami prosze zapytac Rosian.Moze wyplaca odszkodowanie "BIEDNEJ POLSCE" a moze lepiei Pisowi. Sto lat sa znowu na mapie Europy(setki lat znikneli z tej mapy).Musza uwazac bo z jednej strony Federacja Rosyjska a po drugiej stronie Republika Federalna Niemiec.Ze znowu znikna z karty Europy.Ile tych pieniedzy jeszcze chca?????Data dodania komentarza: 25.09.2022, 07:45Źródło komentarza: Reparacje wojenne od Niemiec, czyli polityczna gra o wyborców. Z obu stronAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: do 8888 ... po ip zaraz dojdziemy JAKI Z CIEBIE .. GIEROJ .. jeszcze .. chwilkę ...Data dodania komentarza: 24.09.2022, 21:41Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?
Reklamaautopromocja
Reklama