Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 19:31
Reklama

Szkubanie pierza wpisane na krajową listę dziedzictwa. To nasz kolejny sukces!

Wiosną informowaliśmy o tym, że zwyczaj wykonywania krzyżyków palmowych został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Teraz dzięki staraniom m. in. mieszkanek Kadłuba i Żędowic, trafiła na nią kolejna tradycja - to szkubanie pierza.
Szkubanie pierza wpisane na krajową listę dziedzictwa. To nasz kolejny sukces!
Podczas szkubania pierza w Kadłubie, luty 2022

Szkubanie pierza na krajowej liście 

Mieszkanki Kadłuba od lat pielęgnują zwyczaj szkubania pierza. Spotykają się w sali OSP lub szkole i wspólnie spędzają czas. Panie chętnie przekazują tę tradycję młodszym pokoleniom.  Tradycję kultywują również mieszkanki Żędowic. Kilka miesięcy temu rozpoczęły się starania o wpisanie jej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wnioski w tej sprawie podpisywały również panie z Chrząstowic i Górek k. Opola, ale zdecydowana większość pochodziła z naszego powiatu. 

Pod koniec lipca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o tym, że szkubanie pierza zostało wpisane na krajową listę.

To kolejny zwyczaj z powiatu strzeleckiego wpisany na KLNDK. Wcześniej trafiły na nią:

Na rozpatrzenie czekają jeszcze wnioski dotyczące ziołolecznictwa, które złożyły mieszkanki Rozmierzy, a także zwyczaj stawiania drzewka majowego tzw. Maibaumu. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 30°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HubiTreść komentarza: Jak czytam te brednie mieszczuchów że wszystko się wycina i sprzedaje do Chin to mi słabo :/ las po to rośnie żeby go wyciąć kiedy ma około 80/100 lat ,potem się sądzi nowy ,co was w tym tak dziwi ? Dobro odnawialne,dzięki temu macie drewno ,książki,domy idioci ogarnięcie się !!! Ło nie sprzedaje drewna do Chin ,do Chin sprzedają je Polskie tartaki !!!!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: HubiTreść komentarza: Co Ty będziesz człowieku !!! Wszystko co jest eksportowane zagranicę to kupują polskie tartaki i sprzedają zarabiając na tym gigantyczne pieniądze!!!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:32Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: P.M.Treść komentarza: Skwer 100 m od Parku. Kto na to wpadł ? Pierwszy czy jego zastępca? Komu tu jeszcze dać zarobić.Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:26Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama