Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 5 lipca 2022 17:05
Reklama

Otmice mają 720 lat. Na święcie bawiła się cała wieś. Była moc atrakcji!

W sobotę 18 czerwca Otmice obchodziły 720-lecie wsi. Z tej okazji zorganizowano festyn rodzinny, na którym bawili się mieszkańcy oraz zaproszeni goście.
Otmice mają 720 lat. Na święcie bawiła się cała wieś. Była moc atrakcji!

Otmice mają 720 lat. Wieś ma bogatą historię

Festyn rozpoczęły rozgrywki sportowe zorganizowane w dmuchanym basenie, gdzie uczestnicy wcielili się w role piłkarzyków - zapięci w specjalne uprzęże musieli trafić piłką do bramki przeciwnika. Drużyny walczyły o puchar sołtysa wsi. Jako pierwsza w rozgrywkach wzięła udział rada sołecka przeciwko młodzieżowej radzie sołeckiej. Następnie kolejne zgłoszone drużyny. Podczas biesiady nie zabrakło kołacza na stołach,występów artystycznych i atrakcji dla dzieci. Imprezę zakończył pokaz cichych fajerwerków.

- W Otmicach wiele się zmieniło przez te wszystkie lata. Patrząc na stare zdjęcia, tuż obok tego boiska, gdzie teraz stoimy, było lotnisko wojskowe powstałe 1938 roku. Trochę niechlubne miejsce, bowiem startowały stąd pierwsze samoloty z bombami na Wieluń. Samo boisko też uwieczniono na starych fotografiach z okresu wojennego. Jego płyta jest bardzo dobrze odwodniona, nigdy nie było tu problemu ze stojącą wodą - mówi Jacek Kuhnert mieszkaniec wsi, a także radny gminy Izbicko i członek rady sołeckiej.

Zaznacza, że Otmice kiedyś były typową wioską rolniczą. - Obecnie gospodarstw rolnych ubywa. Ale wioska staje się piękniejsza, ludzie dbają o swoje posesje. Ja mieszkam tu od urodzenia, a także żona i najbliższa rodzina. Żyje nam się tu bardzo dobrze - podkreśla Jacek Kuhnert.

Mieszkańcy Otmic są aktywni

Otmice wyróżnia młodzieżowa rada sołecka, której powstanie zainicjował Roman Larisz, obecny sołtys. - Chciałem zaangażować młodzież, by wspólnie działać i to się udało. Młodzi są bardzo chętni do pracy, wspólnych działań na rzecz wsi - mówi.

Wciągu roku Otmice mają swoje stałe imprezy, jak objazdowy Mikołaj, który przejeżdża przez wieś saniami i rozdaje najmłodszym drobne upominki. W Wielką Środę odbywa się palenie żuru. Obchodzony jest też Dzień Chłopa, w którym panowie biorą udział w typowo męskich zmaganiach.

- Pomysłów jest dużo, ludzie są chętni do pomocy, więc wspólnymi siłami działamy. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku odbędzie się wyczekiwany babski comber - dodaje Roman Larisz.

Pozyskane środki unijne pozwoliły Otmicom zmieniać na lepsze.

- Wybudowano kanalizację sanitarną z wymianą sieci wodociągowej. Poprawił się stan dróg, ponieważ po budowie kanalizacji większość jezdni wyremontowano - mówi Brygida Pytel, wójt gminy Izbicko. - Powstała stacja Caritas, a także w tym samym budynku funkcjonuje świetlica wiejska oraz Mniejszości Niemieckiej. Jest tu też obszar wypoczynkowy, gdzie znajduję się siłownia zewnętrzna, plac zabaw, boisko do siatkówki, miejsce na grilla - wylicza.

Dodajmy, że w sobotę 18 czerwca w Otmicach odbyły się też zawody pożarnicze jednostek OSP z gminy Izbicko.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LolekTreść komentarza: Po raz kolejny bohaterzy się wykazali. Medale im dać. Pewnie sami podpalają żeby głośno o nich było. Kotów na drzewie brak to teraz ścierniska się palą.Data dodania komentarza: 04.07.2022, 23:14Źródło komentarza: Pożar w Szymiszowie. Paliło się ściernisko. Na miejscu 8 zastępów strażyAutor komentarza: DriverTreść komentarza: remont ma potrwać do LISTOPADA .. a czy kiedykolwiek przez strzelce moża było przejechać .. NORMALNIE?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 21:42Źródło komentarza: Kończą prace na autostradzie A4. Jest termin otwarcia węzła Strzelce OpolskieAutor komentarza: HrabiaTreść komentarza: Czy to znaczy że w Strzelcach będziesz można normalnie przejechać przez miasto ?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 20:06Źródło komentarza: Kończą prace na autostradzie A4. Jest termin otwarcia węzła Strzelce OpolskieAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: Bua ha ha. Kierowcy mają odetchnąć, ponieważ remont przeniesie się na drugą nitkę. Oj PISmaki.Data dodania komentarza: 04.07.2022, 18:47Źródło komentarza: Kończą prace na autostradzie A4. Jest termin otwarcia węzła Strzelce OpolskieAutor komentarza: DriverTreść komentarza: czy to znaczy że przejazd przez bramki w Sieroniowicach również będzie otwarty od 8 lipca ?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 16:31Źródło komentarza: Kończą prace na autostradzie A4. Jest termin otwarcia węzła Strzelce OpolskieAutor komentarza: DriverTreść komentarza: poważnie ? ..a ..to.. niespodziankaData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:18Źródło komentarza: Zator na autostradzie A4 pod Strzelcami Opolskimi. Rośnie korek w stronę Katowic
ReklamaStahlbau
Reklama