Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 06:15
Reklama

Rzadki żółw błotny żyje w stawie w Gąsiorowicach? Sprawdzili to eksperci

Co jakiś czas pojawiają się sygnały, że na terenie Gąsiorowic widziany był żółw błotny. - Chciałbym, by zadbano o jego siedlisko - mówi Czytelnik. Zapytaliśmy w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu, czy rzeczywiście na naszym terenie zaobserwowano żółwia błotnego.
Rzadki żółw błotny żyje w stawie w Gąsiorowicach? Sprawdzili to eksperci
Żółw błotny
Autor: Wikimedia Commons / Wolfgang Simlinger

Żółw błotny w stawie w Gąsiorowicach?

- W 2020 roku pracownicy RDOŚ w Opolu przeprowadzili oględziny jednego z prywatnych zbiorników wodnych w Gąsiorowicach, po otrzymaniu informacji o występowaniu żółwia błotnego od mieszkańca gminy Jemielnica - poinformowała nas Alicja Majewska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu. - Podczas przeprowadzonych obserwacji nie potwierdzono obecności osobników ww. gatunku - stwierdza.

Na tym jednak badania się nie skończyły. Zgłoszenie przekazano ekspertom z Uniwersytetu Opolskiego.

Ci wskazali, że występowanie żółwia błotnego w dolinie rzeki Mała Panew i okolicznych terenach jest znane z danych historycznych, ale pojawiające się dotychczas doniesienia o obserwacji żółwi najczęściej dotyczyły osobników gatunków obcych, np. żółwia żółtolicego w okolicach Żędowic. 

- Pracownicy Uniwersytetu Opolskiego prowadzili oględziny zbiornika w Gąsiorowicach, ale nie odnotowali w tym miejscu osobników żółwi błotnych. Wyjaśnili przy tym, że zbiornik w Gąsiorowicach wraz z przylegającymi do niego terenami może być odpowiednim siedliskiem dla życia żółwia błotnego, niemniej ze względu na jego niewielkie rozmiary oraz odizolowanie od innych zbiorników, nie stwarza możliwości długotrwałego utrzymania się tutaj populacji żółwia - wyjaśniła dyrektorka RDOŚ w Opolu.

Przypomnijmy, że już w 2019 roku opisywaliśmy sprawę żółwia błotnego. Wtedy na łamach „Strzelca Opolskiego” wypowiadał się Michał Sierakowski, przyrodnik, pracownik Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, który stwierdził, że na terenie gminy Jemielnica mógł być widziany żółw czerwonolicy inwazyjny, a nie błotny. Ekspert przyznał, że żaden z mieszkańców nie był w stanie udowodnić, że rzeczywiście widział żółwia błotnego.

Żółw błotny to jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie na terenie Polski. Klasyfikowany jest jako gatunek bliski zagrożenia wyginięciem.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Strzelczanka 02.06.2022 21:15
Dwa lata temu widzieliśmy z partnerem żółwia w stawie w parku w Strzelcach Opolskich. Nie wiem jaki to był gatunek. Kiedy płynął w wodzie wystawał tylko łepek, kiedy dopłynął do brzegu koło murowanego pomostu szybko schował się w zaroślach.

ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: edekTreść komentarza: Gauleiter Czarnek!! Profesor? w czym?Data dodania komentarza: 30.06.2022, 23:18Źródło komentarza: Przemysław Czarnek „opiekunem” PiS w regionie. Mniejszość niemiecka krytykujeAutor komentarza: EdwardTreść komentarza: Władze miasta wszystkiego się pozbywają. Na inne głupie pomysły znajdują się miliony, a na taki budynek twierdzą, że nie mają funduszy. Może sprzedajmy ratusz, tam również można prowadzić biznes. Mam nadzieję, że kolejne wybory wymiotą tych starych urzędników, a przyjdą nowi młodzi z pomysłami.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:34Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: PLTreść komentarza: ZŁODZIEJSTWO ... 6,5 ha + pałac za 5 mln ... remont malutkiego placyka żeromskiego ok 6 mln ... mamo ja wariat , kup mi komisariatData dodania komentarza: 30.06.2022, 11:14Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: MonikaNTreść komentarza: Rodzinę Motocyklisty bardzo proszę o pilny kontakt tel. 668 520 532Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:17Źródło komentarza: Wypadek na drodze krajowej nr 88. Zderzenie volkswagena z motocyklemAutor komentarza: SmokTreść komentarza: W tym wypadku ponoć dokumenty były gotowe, tylko terminu nie było.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:16Źródło komentarza: Odbiór dokumentów w strzeleckim starostwie. "Ile dni urlopu na to trzeba?!"Autor komentarza: SmokTreść komentarza: "Nawierzchnia zachęca kierowców, a to się nie podoba mieszkańcom" - czy to czasem nie ci sami ludzie? Ludzie nie potrafią zrozumieć, że sami sobie robią kuku. Staje taki jeden przy płocie i grzmi, jak to "ci wariaci" jeżdżą, a potem wsiada do auta i robi to samo, bo on "tylko coś tam...".Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:14Źródło komentarza: Tablica mierząca prędkość w Staniszczach Wielkich. Będą jeździć wolniej?
ReklamaStahlbau
Reklama