Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 06:57
Reklama

Rafał Bartek, nowy szef VdG: Stawiam na zespół, nie na jednowładztwo

Trzy pytania do Rafała Bartka, lidera TSKN, nowo wybranego przewodniczącego zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce.
Rafał Bartek, nowy szef VdG: Stawiam na zespół, nie na jednowładztwo
Rafał Bartek został wybrany przewodniczącym zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce
Autor: Krzysztof Ogiolda

Krzysztof Ogiolda: Podjął się pan niełatwej misji. Cała mniejszość niemiecka na pańskiej głowie.

Rafał Bartek: Przyjmuję tę funkcję z wielką pokorą. Mam świadomość obciążeń, które już na mnie spoczywają. Stoję na czele TSKN, największej organizacji Niemców w Polsce, mam obowiązki samorządowe. Ale chciałbym, by droga, którą przed laty poszliśmy jako liderzy MN była zachowana i kontynuowana. Mimo że znajdujemy się jako mniejszość w kryzysie, gdy chodzi o język niemiecki. Nie miałem konkurenta wśród kolegów z zarządu. Czeka nas przygotowywanie drogi do pokoleniowej zmiany. Będę się starał, by tę „ławkę” w naszym środowisku poszerzyć. Mamy bardzo aktywną młodzież. To daje nadzieję na efekty na przyszłość.

Nie boi się pan zarzutów o jednowładztwo?

- Obawiam się i dlatego stawiam na zespół, na konsultację i dialog, żeby na pewno jednowładztwa nie było. Myślą przewodnią mojej obecności w VdG jest KMK: koordynacja, motywacja i komunikacja. Koordynacja, bo sporo rzeczy się dzieje, motywacja, bo potrzebujemy jej my liderzy i potrzebują członkowie mniejszości, żeby im się chciało. A komunikacja jest kluczem do sukcesu w czasach, gdy wszyscy wpadamy w tzw. „bańki” informacyjne i grozi nam komunikacyjny chaos. Jeśli uda się stworzyć dobre kanały komunikacji, wszyscy będziemy mieli poczucie uczestnictwa w podejmowaniu decyzji.

Co jest pierwszym zadaniem, które VDG musi wziąć na siebie?

- VdG ma siedzibę w Opolu, ale koordynuje działania mniejszości w całej Polsce. Przed nami trudny, chaotyczny rok budżetowy. Strona niemiecka jest niedługo po wyborach. Już w tym tygodniu będą się ważyć losy dodatkowych pieniędzy dla MN. Trzeba będzie modyfikować budżety na ten rok. A już wchodzimy w planowanie strategiczne roku przyszłego. Mniejszość się zmienia. Trzeba to będzie poddać analizie.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: edekTreść komentarza: Gauleiter Czarnek!! Profesor? w czym?Data dodania komentarza: 30.06.2022, 23:18Źródło komentarza: Przemysław Czarnek „opiekunem” PiS w regionie. Mniejszość niemiecka krytykujeAutor komentarza: EdwardTreść komentarza: Władze miasta wszystkiego się pozbywają. Na inne głupie pomysły znajdują się miliony, a na taki budynek twierdzą, że nie mają funduszy. Może sprzedajmy ratusz, tam również można prowadzić biznes. Mam nadzieję, że kolejne wybory wymiotą tych starych urzędników, a przyjdą nowi młodzi z pomysłami.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:34Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: PLTreść komentarza: ZŁODZIEJSTWO ... 6,5 ha + pałac za 5 mln ... remont malutkiego placyka żeromskiego ok 6 mln ... mamo ja wariat , kup mi komisariatData dodania komentarza: 30.06.2022, 11:14Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: MonikaNTreść komentarza: Rodzinę Motocyklisty bardzo proszę o pilny kontakt tel. 668 520 532Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:17Źródło komentarza: Wypadek na drodze krajowej nr 88. Zderzenie volkswagena z motocyklemAutor komentarza: SmokTreść komentarza: W tym wypadku ponoć dokumenty były gotowe, tylko terminu nie było.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:16Źródło komentarza: Odbiór dokumentów w strzeleckim starostwie. "Ile dni urlopu na to trzeba?!"Autor komentarza: SmokTreść komentarza: "Nawierzchnia zachęca kierowców, a to się nie podoba mieszkańcom" - czy to czasem nie ci sami ludzie? Ludzie nie potrafią zrozumieć, że sami sobie robią kuku. Staje taki jeden przy płocie i grzmi, jak to "ci wariaci" jeżdżą, a potem wsiada do auta i robi to samo, bo on "tylko coś tam...".Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:14Źródło komentarza: Tablica mierząca prędkość w Staniszczach Wielkich. Będą jeździć wolniej?
ReklamaStahlbau
Reklama