Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 17:03
Reklama PKW

Daniel albinos widziany w strzeleckich lasach. "To rzadki okaz"

Nasz Czytelnik Rudolf Figura spacerował ostatnio po lesie niedaleko Wierchlesia. W oddali zauważył stado danieli. Jeden z osobników był cały biały.
Daniel albinos widziany w strzeleckich lasach. "To rzadki okaz"
Biały daniel w lasach Nadleśnictwa Zawadzkie

Daniel albinos widziany w lasach powiatu strzeleckiego

Kilka dni temu podczas spaceru Rudolf Figura nakręcił krótki filmik. - Co prawda byłem daleko od zwierząt, ale wśród zarośli wyraźnie widać albinosa - mówi pan Rudolf.

Na terenie Nadleśnictwa Zawadzkie populacja danieli jest dość spora, choć i tak mniejsza niż jeleni i saren. Niedawno leśnicy oszacowali, że jest około 200 sztuk.

- Warto pamiętać, że daniel nie jest gatunkiem rodzimie występującym w Polsce. Został sprowadzony na teren naszego kraju w XIII wieku - mówi Agnieszka Jamrozik, starszy specjalista Służby Leśnej. 

- Daniele są mniejsze od jeleni, ale większe od saren. Samce (byki) wykształcają poroże złożone z łopatowato rozszerzających się ku górze tyk, które wiosną są zrzucane. Daniela łatwo poznać po ubarwieniu sierści. Latem jest ona w większości jasnobrązowa; na tułowiu występują białe, okrągłe plamy a wzdłuż kręgosłupa biegnie ciemna pręga, brzuch jest biały. Cechują się bardzo dobrym wzrokiem, znacznie lepszym niż pozostałe żyjące w Polsce gatunki jeleniowatych. Są także mniej płochliwe i bardziej ciekawskie - mówi Agnieszka Jamrozik.

Daniel albinos to rzadkość

W naszych lasach obecność danieli nie dziwi. - Jednak osobniki z białym ubarwieniem wzbudzają ogromne zainteresowanie - przyznaje Agnieszka Jamrozik. 

- Niecodzienna barwa tzw. sukni jest również łatwiejsza do zauważenia na tle lasu. Takie jasne ubarwienie daniela fachowo jest określane jako leucystyczne, czyli prawie białe. W skórze, we włosach bądź piórach zwierząt dotkniętych leucyzmem stwierdza się niedobór ciemniejszego pigmentu zwanego melaniną.

Daniele można też spotkać w hodowli fermowej, ale często zdarza się, że uciekają stamtąd do lasu.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
Reklamamubea
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
ReklamaRe-gat
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama